Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Istinomer: Slučaj TV Informer - regionalna frekvencija za masovno kršenje zakona
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

02. 04. 2025.

Autor: Istinomer Izvor: Istinomer

Istinomer: Slučaj TV Informer - regionalna frekvencija za masovno kršenje zakona

Nakon protesta ispred televizije Informer, studenti u blokadi Fakulteta političkih nauka pokrenuli su peticiju za ukidanje gradske frekvencije ovoj televiziji, jer smatraju da se njenim dodeljivanjem ozbiljno ugrožava sloboda medija, nepristrasno novinarstvo i javni interes. Ova televizija je, inače, za samo dva meseca od dobijanja dozvole za regionalno emitovanje masovno kršila zakon, zbog čega je pravni tim Crte protiv nje podneo 15 prijava Regulatornom telu za elektronske medije (REM). Podsećamo da je TV Informer dobio dozvolu na poslednjoj redovnoj sednici Saveta REM-a, to jest tri dana pre isteka njegovog mandata. Iako je ovaj proces bio netransparentan, bivša predsednica Saveta Olivera Zekić tada je izjavila da je TV Informer imao „perfektan elaborat“ i da želi da mu neki novi Savet REM-a dodeli nacionalnu dozvolu.

U periodu od 21. novembra prošle godine do 28. januara, TV Informer je u informativnim emisijama svakodnevno grubo kršio zakonske obaveze.

Angela Trajić iz Pravnog tima Crte objašnjava da se prekršene odredbe Zakona o elektronskim medijima odnose na zabranu govora mržnje, obavezu poštovanja ljudskih prava, naročito dostojanstva ličnosti, poštovanja prava na privatnost, obezbeđivanja raznovrsnosti, odnosno pluralizma sadržaja i obaveze očuvanja autoriteta i nepristranosti suda.

Govor mržnje i povreda dostojanstva ličnosti, kako navodi, najvećim delom bili su usmereni prema studentima koji organizuju blokade i studentske proteste, kao i protiv profesora i aktivista koji ih u tome podržavaju.

Tokom navedena dva meseca studenti, profesori i aktivisti nazivani su „huliganima“, „antisrbima“, „ljudima sa psihijatrije pušteni da šetaju“, „ustašama“.

U gostovanju 28. januara gost emisije Vojislav Šešelj čak je opravdavao napad bejzbol palicama na studente u Novom Sadu, u kom je jedna studentkinja zadobila teške povrede u predelu glave. Budući da je voditeljka emisije odobravala i podsticala govor mržnje, Šešelj je rekao da su mogli da ih napadnu i oružjem:

„Stranka je ovog puta imala obezbeđenje. Obezbeđenje je imalo bejzbol palice. A moglo je imati pištolje, ako su imali članove sa dozvolom da nose oružje mogli su imati pištolje da brane imovinu stranke i od huligana i lopova“, rekao je tada lider radikala.

Međutim, stručna služba REM-a ocenila je da u Šešeljevoj izjavi nije bilo povrede zakona.

Grubo kršenje ljudskog dostojanstva i prava na privatnost zabeležena je nekoliko dana ranije, 19. januara, kada su na TV Informeru prikazani pasoši četvoro državljana Hrvatske, koji su u tom trenutku boravili u Beogradu.

Vojislav Šešelj nazvao ih je „špijunima“ i „pripadnicima hrvatske obaveštajne službe“, optužujući ih da instruišu „antisrpske“ demonstracije širom Srbije. Gledaoci su tada jasno mogli da vide fotografiju, broj pasoša, datum rođenja i lični potpis državljana Hrvatske. Fotografije su bile zumirane kako bi se bolje videle, a voditeljka emisije ih je komentarisala zajedno sa Šešeljem.

Trajić kaže da veoma zabrinjava činjenica da je TV Informer, objavljujući podatke hrvatskih državljana, doprineo stvaranju mržnje i podsticanju nasilja prema tim osobama zbog njihovog ličnog svojstva, koje je moglo da rezultira ugrožavanjem njihove bezbednosti, pogotovo imajući u vidu da je otkrivena njihova adresa u Beogradu.

„Dakle, ovo smo pustili što se tiče D. koji je smešten ovde u hotelu ‘Nobel Vest’ i kome sam uzeo lične karakteristike i šta piše, kako piše i po kom zadatku i sve ostalo. Međutim, ima tu još nekih Hrvata koji su interesanti“, izjavio je Šešelj 19. januara.

Meta govora mržnje na TV Informeru često su bili i predstavnici opozicije i pravosuđa, tačnije javno tužilaštvo i sudije, zbog njihovog postupanja u slučaju pada nadstrešnice u Novom Sadu i hapšenja visokih javnih funkcionera.

Predstavnici opozicije predstavljeni su kao da žele da „muče, a zatim da likvidiraju, odnosno ubiju sina i brata predsednika Vučića – Andreja i Danila“, zatim kao „fašisti koji liče na Musolinija“ i „ljudi koji bi da ubiju i koji se ponose svojim ubilačkim pretnjama“.

Sudije i javni tužioci targetirani su kao „stoka pravosudna“, „žuti ološi“, „banda ustaška, pokvarena, antisrpska najgora“, „stoka bezrepa“, a voditelj emisije i glavni urednik TV Informera Dragan J. Vučićević uputio im je 21. novembra i pogrdne reči: „Nanu li vam, nanu pokvarenu“.

Pravni tim Crte utvrdio je da se TV Informer prema svim temama o kojima je izveštavao, a one su se najviše odnosile na trenutnu političku situaciju, odnosio izuzetno neobjektivno, dajući medijski prostor samo jednom mišljenju i u potpunosti zanemarajući obavezu poštovanja pluralizma mišljenja, koja je predviđena zakonom i podzakonskim aktima.

Slučaj TV Informer, kaže Angela Trajić, ukazuje na to da je cena neblagovremenog imenovanja novog Saveta REM-a, sastavljenog od članova sa integritetom, izuzetno visoka. Posledice nepostojanja funkcionalnog regulatora su, prema njenim rečima, kontinuirano emitovanje sadržaja kojim se krše zakonske obaveze medija, pre svega odredaba o zabrani govora mržnje i obaveze poštovanja ljudskih prava.

Prema Zakonu o elektronskim medijima, pružalac medijske usluge dužan je obezbedi slobodno, istinito, objektivno, potpuno i blagovremeno informisanje, a regulator se stara da se u svim programskim sadržajima poštuju dostojanstvo ličnosti i ljudska prava, kao i da programski sadržaj ne sadrži informacije kojima se podstiče, na otvoren ili prikriven način, diskriminacija, mržnja ili nasilje po bilo kom osnovu.

Na kršenje zakona, međutim, nema ko da reaguje jer Srbija nema Savet REM-a skoro pet meseci. Naime, zbog kršenja niza odredaba zakona tokom samog procesa predlaganja kandidata, a zatim i njihove eliminacije, sedam nezavisnih kandidata povuklo je svoje kandidature, pa će, po svoj prilici, procedura morati da se poništi i počne iznova.

List Informer je među dnevnim novinama koje najčešće krše Kodeks novinara Srbije, a njegov vlasnik Dragan J. Vučićević više puta je novčano kažnjen zbog vređanja. U drugoj polovini 2024. godine ovaj tabloid je prekršio kodeks 1.314 puta u 805 tekstova, najviše prenošenjem nagađanja i neproverenih informacija, pokazuje monitoring Saveta za štampu.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi