Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Kakve su reakcije na prvi dnevnik studenata u blokadi: „Ponosni smo i besni, oko 150.000 pregleda za jedno veče“
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

22. 02. 2025.

Autor: Ana Opačić Izvor: N1

Kakve su reakcije na prvi dnevnik studenata u blokadi: „Ponosni smo i besni, oko 150.000 pregleda za jedno veče“

Studenti Fakulteta dramskih umetnosti pozvali su na bojkot nacionalne televizije. Poručuju građanima da ne učestvuju u emisijama RTS i time prave privid normalnog stanja u društvu. Studenti u blokadi pokrenuli su u četvrtak uveče svoju prvu epizodu informativne emisije "Oseti nešto, Srbijo".

 

„Vi gledate prvo izdanje emisije, oseti nešto Srbijo, bilo šta, bukvalno bilo šta“, rečeno je u emisiji.

Sudeći po reakcijama na prvu epizodu Dnevnika koji su napravili studenti FDU, Srbija je za manje od 24 sata zaista nešto osetila.

„Vrlo smo ponosni, pre svega zbog velike količine pregleda, oko 150.000 za jedno veče. Tako da ponosni smo, ali istovremeno smo i besni malo“, kaže Nikola, student FDU.

Taj bes artikulisan je zbog neobjektivnog izveštavanja javnog medijskog servisa o studentskim protestima.

„Ukoliko znamo da je poluprečnik zgrade RTS 202m, a da je prosečna visina urednika RTS 12cm, koliki je onda obim laži u dnevnicima 2, a o dnevnicima 3 da i ne govorimo“, poručili su u emisiji.

Količina laži ili skrivanja istine, beleži se kroz istoriju. Od građanskih i studentskih protesta devedesetih godina do danas, vidimo da se ponavlja zahtev za smenom rukovodstva RTS, odnosno Televizije Beograd.

„Ono što mi gledamo poslednjih 12 godina jeste zapravo metastaza, jednog jako dugog procesa koji traje eto duže od 30 godina“, kaže Ana Martinoli, profesorka FDU.

Važnost centralne večernje emisija je u tome što je ona mesto za sve građane, jer se odatle konstruiše oficijalni govor, smatra profesorka FPN.

„Ovde ne postoji tradicija u kojoj je javni servis kritički orijentisan prema vlasti ili građanima služi kao platforma za praktikovanje svoje kontrole javne vlasti“, kaže Snježana Milivojević.

Možda zbog takvog već ustaljenog obrasca u radu, delu radnika javnog medijskog servisa se prvi studentski dnevnik nije dopao.

„Oni koji bi trebalo da se ljute u ovom trenutku su građani Srbije, a novinari i urednici RTS mogu samo da kažu – u redu, dobili smo poruku, počećemo da radimo svoj posao“, kaže Martinoli.

Studenti FDU uvređenima poručuju da oni ne kritikuju rad pojedinca, već javni servis kao instituciju.

„Ima obavezu da nas izveštava, da nam daje istinu, da nam daje vreme, i ako nam ne daju vreme mi ćemo da napravimo to vreme – to je naš dnevnik“, kaže Nikola.

Zbog pažnje koje su izazvali kažu da osećaju veliku profesionalnu odgovornost za narednu epizodu, istu onu koju i od RTS traže.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi