Vesti
21. 02. 2025.
KRIK pravosnažno osuđen po Gašićevoj tužbi: novinari trebalo da budu obazriviji jer pominju funkcionera koji vodi BIA
Sudije Apelacionog suda u Beogradu pravosnažno su osudile novinarku i urednika KRIK-a zato što su objavili vest sa suđenja kriminalnoj grupi Zorana Jotića Jotke u kojoj su citirali prisluškivani razgovor članova ove kriminalne grupe o tadašnjem direktoru BIA-e Bratislavu Gašiću.
Sudije tvrde da je trebalo da novinari budu više tolerantni prema Gašiću baš zato što je funkcioner koji je vodio BIA-u, kao i da novinari smeju samo da prenose informacije, ali ne i da čitaocima objašnjavaju šta se događa.
„S obzirom da nas je tužio jedan od ključnih funkcionera SNS-a, čovek koji je, čini se, jači od sudova, nije iznenađenje što smo izgubili ovaj slučaj”, kaže urednik KRIK-a Stevan Dojčinović. „Ono što je najstrašnije u vezi sa ovom presudom je to što pokušava da cenzuriše i uređuje medije svodeći ih na puke prenosioce onoga što institucije Srbije i vlast kažu.”
Iako svuda u svetu važi pravilo da javni funkcioneri moraju da imaju veću toleranciju na kritiku, sudije u Srbiji sa tim nisu uvek saglasne.
Sudsko veće Apelacionog suda u Beogradu kome predsedava Jelena Stojilković u presudi kojom je osudilo novinarku Milicu Vojinović i urednika KRIK-a Stevana Dojčinovića tvrdi da je trebalo da novinari budu tolerantniji prema Gašiću zato što je funkcioner koji je vodio BIA-u.
„Radi se o funkcioneru koji obavlja posao direktora Bezbednosno-informativne agencije od koga javnost očekuje izrazite moralne i profesionalne kompetencije, što pojačava negativan utisak koji prosečan čitalac stiče čitanjem članka”, piše u presudi kojom je KRIK osuđen po tužbi Bratislava Gašića.
Ovo, međutim, nije jedina sporna stvar.
KRIK je u vesti zbog koje je osuđen citirao prisluškivani telefonski razgovor člana čuvene Jotkine kriminalne grupe u kojem se o Gašiću govorilo kao o nekom ko je „na kazanu” kod Jotke. KRIK je u vesti objasnio da u ovom kontekstu, inače poznati izraz „biti na kazanu” znači da je neka osoba na nečijem platnom spisku.
Veće sudije Stojilković u presudi tvrdi da ovo tumačenje izraza nije tačno, ali ne daje nikakvo objašnjenje šta drugo taj izraz može da znači.
„Prosečan čitalac ne može da zaključi da izraz ’biti na kazanu’ znači da je tužilac na platnom spisku“, tvrdi se u presudi.
Sudije, kako se zaključuje iz presude, smatraju da novinari smeju samo da citiraju šta čuju u sudnici, ali ne i da čitaocima pojasne i objasne stvari. Ovo je duboko protiv ključne uloge i funkcije koji mediji imaju u svakom demokratskom društvu.
„Za prenošenje dešavanja sa suđenja nije bilo potrebe da novinar daje svoje tumačenje reči ’biti na kazanu’“, piše u presudi.
U presudi piše i da se KRIK navodno nije ogradio od navoda iz prisluškivanog razgovora koji je citirao u vesti – iako smo jasno napisali da su u pitanju reči jednog od optuženih, kao i da prenosimo šta se čulo u sudnici.
„Tuženi istinitost objavljene informacije bazira na audio snimku koji je pušten na glavnom pretresu pred Višim sudom u Beogradu. Međutim, ne može se samo na osnovu ovoga utvrditi istinitost iznete informacije, s obzirom da je audio snimak samo jedan od dokaznih predloga na suđenju okrivljenom Zoranu Jotiću”, piše u presudi.
Ovim sudije dovode javnost u zabludu da su novinari KRIK-a tvrdili da je Gašić plaćen od strane mafije, a ne da su prenosili dešavanja iz sudnice.
KRIK će Gašiću morati da plati nešto više od 140.000 dinara.
Advokatica KRIK-a Kruna Savović kaže da presuda ima opasnu poruku.
„Odluka suda ušuškala je opasnu poruku: Privatni interes odabranih pojedinaca iznad je javnog interesa. Prema stavu suda, KRIK-ov tekst predstavlja „takvu kritiku koja prelazi granice prihvatljivosti”. Ako je granica prihvatljivost, jasno je čiji bi interes novinar morao da ima u vidu. Javni sigurno ne.”
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Željko Bodrožić kaže da presuda pokazuje da je sudska vlast pod ogromnim pritiskom izvršne vlasti i da sudije ne mogu da bez zazora od moćnika presuđuju i odlučuju.
„Ovi postupci su jedan od vidova pritisaka na slobodne i nezavisne novinare. Kroz legalne postupke sprečavaju nas da otvoreno pišemo o slučajevima koje pratimo i istražujemo, mi nismo daktilografi i protočni bojleri, nego dajemo kontekst na osnovu onoga što smo istraživali, na osnovu veza koje smo otkrili.”
KRIK će sada preduzeti preostale pravne korake – tražićemo reviziju presude pred Vrhovnim sudom i podneti žalbu Ustavnu sudu.
Redakcija zatrpana tužbama
Ova presuda doneta je nakon tužbe koju je Gašić podneo u maju 2021. za povredu časti i ugleda.
Novinari KRIK-a preneli su sadržaj prisluškivanih razgovora sa suđenja kruševačkom kriminalcu Zoranu Jotiću Jotki u kojima jedan od optuženih kaže da Jotić ne mora da brine za svoju bezbednost jer je „Gašić kod njega na kazanu“.
Osim što su verno preneli razgovor, novinari su objasnili da izraz „biti na kazanu“ znači da osoba prima novac. Pokušali su i da dođu do Gašića i odložili objavljivanje teksta dajući mu vreme za komentar, što on nije učinio niti je nakon objavljivanja vesti poslao demanti. Na sudu nije želeo da odgovori na pitanje urednika KRIK-a da li poznaje Jotku.
KRIK je potom osuđen u prvom stepenu, a presudu je donela sudija Nataša Petričević Milisavljević čiji je suprug dekan Pravnog fakulteta u Beogradu i dugogodišnji prijatelj istaknutog člana Srpske napredne stranke i ministra rada Nikole Selakovića.
Presudu je ukinuo Apelacioni sud u Beogradu i vratio postupak na ponovno suđenje. U ponovljenom postupku sudija Nebojša Đuričić takođe je presudio u korist Gašića, a ta presuda sada je postala pravosnažna. Konačnu odluku donelo je veće u kome je predsednica Jelena Stojilković, a članovi Snežana Marjanović i Dragana Marčetić. KRIK će Gašiću morati da plati oko 140.000 dinara.
Ovo je treća presuda po kojoj je KRIK pravosnažno osuđen. Ranije smo osuđeni po tužbi rukovodilaca policijske Jedinice za zaštitu svedoka i to zbog vesti u kojoj smo objavili da su nas tužili, kao i po tužbi Predraga Koluvije kome se sudi da je organizovao grupu koja je uzgajala više od tonu i po marihuane – on nas je tužio jer smo u vesti sa suđenja upotrebili izraz „optuženi narko-bos“.
Redakcija KRIK-a je poslednjih nekoliko godina zatrpana tužbama za koje smatra da su SLAPP, odnosno tužbe koje se podnose sa ciljem zastrašivanja i iscrpljivanja novinara, kao i cenzure tema koje istražuju i o kojima pišu.
Trenutno se po ovim tužbama vodi 19 sudskih postupaka. Među onima koji su nas tužili su, osim Koluvije i policajaca, predsednikov kum Nikola Petrović, Dijana Hrkalović koja je prvostepeno osuđena pred Specijalnim sudom za organizovani kriminal, kao i Jelena Tanasković, v.d. direktora Infrastruktura Železnice Srbije, optužena u slučaju pada nadstrešnice u Novom Sadu.
Komentari (2)
ostavi komentar21.02.
2025.
Robija
Priča će biti završena tako što će Krik biti oslobođen, a Gašić će završiti na robiji. I ne samo on. Mnogi. Samo polako, strpljivo, još malo.
Odgovori21.02.
2025.
Јоткин казан
Само наивни могу да поверују да је било могуће да Гашић изгуби процес добијен још пре почетка суђења. Ово је време судске цензуре која чува чланове поготово функционере СНС-а од свих новинарских неподопштина. Суд дисциплинује новинаре и медије и тако ће бити све док српско "правосуђе" ради по политичком диктату. Зато су студенти у праву кад захтевају да институције раде свој посао по слову закона, а не политичкој вољи.
Odgovori