Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  ANEM zamrzava članstvo u Stalnoj radnoj grupi za bezbednost novinara
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

05. 02. 2025.

Izvor: Asocijacija nezavisnih elektronskih medija

ANEM zamrzava članstvo u Stalnoj radnoj grupi za bezbednost novinara

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) pridružuje se novinarskim i medijskim udruženjima koja su donela odluku o zamrzavanju svog statusa u radu Stalne radne grupe za bezbednost novinara (SRG).

Zbog nepostupanja nadležnih institucija u javnom interesu, juče su brojne organizacije civilnog društva, među kojima i novinarska i medijska udruženja, objavila da obustavljaju saradnju sa zakonodavnom i izvršnom vlašću u Srbiji, odnosno „svako članstvo - kako formalno tako i neformalno - u radnim grupama Vlade i njenim ministarstvima, kao i svim ostalim stalnim i ad hoc radnim grupama, savetima i sličnim instrumentima državnih organa“. Među navedene spada i Stalna radna grupa za bezbednost novinara, osnovana pre skoro 10 godina sporazumom između MUP-a, Višeg javnog tužilaštva i sedam medijskih i novinarskih udruženja.

Razlog za ovakvu odluku ANEM-a leži u činjenici da je tokom 2024. godine zabeležena manja efikasnost u procesuiranju napada na novinare, a odgovornost za to snose sve nadležne institucije, a pre svega Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije.

Javna tužilaštva su tokom 2024. godine formirala 62 predmeta vezanih za bezbednost novinara. Zaista zabrinjava podatak da u čak 34 predmeta policija nije odgovorila na zahteve tužilaštva da se prikupe i dostave informacije potrebne za dalji rad na procesuiranju odgovornih. U pet slučajeva tužilaštva su u nekoliko navrata podsećala policiju na podnete zahteve, ali nisu dobili nikakav odgovor. Stalni apeli su, tokom redovnih sastanaka SRG, dolazili i sa strane novinarskih i medijskih udruženja koja učestvuju u radu ovog tela.

Nažalost, jedna od posledica ovog nečinjenja je da je tužilaštvo u dužem vremenskom periodu bilo onemogućeno da adekvatno procesuira odgovorne za pojedine napade na novinare, po pravilu one koji su izazivali najveću pažnju javnosti. Pre svega, reč je o neprihvatljivom ignorisanju očiglednih i lako dokazivih napada na Vuka Cvijića odnosno Dinka Gruhonjića. Iako se i tokom prethodnih godina dešavalo da policija ne dostavi tražena obaveštenja (u 2023. godini zabeleženo je 14), podaci iz ove godine ukazuju na dramatičnu situaciju koja jedino može da se razume kao svesna neefikasnost institucija.

Takođe, javna tužilaštva su u 14 od 17 formalno rešenih slučajeva donela odluku da se krivične prijave odbace odnosno da nema mesta pokretanju krivičnog postupka.

Dodatni izazov predstavlja činjenica da je od 62 predmeta u 2024. godini, samo u jednom doneta osuđujuća presuda. Radi se takođe o priličnom padu efikasnosti imajući u vidu da je tokom 2023. godine doneto 12 osuđujućih presuda. Pored toga, sudovi su u dva predmeta doneli odluku da osumnjičenima za pretnje novinarima bude omogućena odbrana iz kućnog pritvora sa nanogicom, i u oba slučaja ta lica su pobegla te i dalje predstavljaju pretnju ugroženim novinarima. 

S obzirom da je bezbednost novinara jedna od najuzvišenijih vrednosti svakog demokratskog društva i da se novinari širom zemlje konstantno suočavaju sa ozbiljnim izazovima i bezbednosnim rizicima, ANEM će u nešto drugačijem formatu nastaviti sa svim planiranim i tekućim aktivnostima.

SRG je jedan od retkih procesa koji su davali rezultate i kroz čiji rad su predstavnici medijske zajednice videli konkretne pomake u stvaranju povoljnijeg okruženja za rad novinara, što je poslednjih godina naglašeno i u izveštajima evropskih institucija. ANEM veruje da će se vrlo brzo pronaći rešenje koja će omogućiti nastavak zajedničke borbe za fundamentalne demokratske vrednosti i principe, kao što su sloboda medija, sloboda izražavanja i bezbednost novinara i drugih medijskih radnika.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi