Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  ANEM: Eksplozivna atmosfera zahteva efikasniji odgovor institucija
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

25. 01. 2025.

Izvor: ANEM

ANEM: Eksplozivna atmosfera zahteva efikasniji odgovor institucija

U prvim danima januara 2025. godine, ANEM i druga udruženja novinara i medija izrazili su zabrinutost zbog velikog broja pretnji, napada i pritisaka na novinare, kao i zbog bekstva jednog od onih koji je upućivao pretnje, sa zahtevom da institucije učine sve što je u njihovoj nadležnosti da se zaustavi talas nasilja.

Umesto zaustavljanja ili smanjenja nasilja prema novinarima i medijima, u drugih deset dana januara, povećano je nasilje, pretnje i pritisci, uz intenziviranje otpuštanja novinara.

Ovaj period ilustruje pretnja koju je dobila redakcija portala Magločistač putem društvene mreže Fejsbuk, sa profila čiji je vlasnik na naslovnu stranicu postavio fotografiju predsednika Srbije kako bi ilustrovao politički stav, dok svoje namere i namere grupe kojoj pripada ilustruje direktnom pretnjom „ J…mo vam familiju pobit ćemo vas“. Pretnja je prijavljena i očekujemo efikasnu istragu Tužilaštva za visokotehnološki kriminal i Odeljenja za VTK MUP-a.

Ova brutalna i zastrašujuća poruka upućena je redakciji koju čine novinarke i potvrđuje trend zabeležen u protekloj godini da se više preti novinarkama nego novinarima (putem interneta čak 70 odsto od svih pretnji upućeno je novinarkama).

 Nastavljeni su i napadi na novinarke i novinare izveštače sa protesta. U Gradskoj kući u Novom Sadu, pripadnici MUP-a vukli za ruke i ramena i gurali ka izlazu novinarku Radija 021, Draganu Pricu i novinarku N1, Kseniju Pavkov, iako su se više puta legitimisale kao novinarke. Novinaru Danasa Aleksandru Latasu pripadnik MUP-a je pretio da će ga vezati, dok su snimatelja TV Nova S, Darka Ekera, policajci vukli za ranac sa televizijskom opremom. Novinar Žarko Bogosavljević je oboren na zemlju.

Veliki broj napada na novinare i medijske radnike od 1. novembra prošle godine nije istražen i sankcionisan, što sve više ohrabruje nasilje. Ono što dodatno zabrinjava, nasilje vrše i pripadnici policije, koji bi upravo trebalo da zaštite novinarke i novinare i omoguće im nesmetani rad.

Novinari i posebno novinarke na severu Kosova vrlo su ugroženi i bez efikasne zaštite.

Urednica portala Alternativa, Ana Marija Ivković, uznemiravana je u centru severnog dela Kosovske Mitrovice, tako što ju je nepoznati muškarac pratio i tražio da pokaže lična dokumenta, zahtevajući da mu odgovori da li je Srpkinja ili Albanka.

Od početka godine zabeležen je trend otpuštanja prestanka radnog angažmana novinarki i novinara nakon iskazivanja političkih stavova. Novinarki Večenjih novosti, Vojislavi Crnjanski Spasojević prestao je radni odnos, nakon što je na Instagram profilu okačila svoju fotografiju sa protesta ispred Ustavnog suda.

Novinarka magazina El, Tara Đukić, obaveštena je o prestanku radnog angažmana nakon što je pružila podršku studentskom protestu.

Zbog svoje podrške studentskim protestima, Olivera Kovačević, urednica zabavnog programa RTS izložena je hajci u provladinim tabloidima, ali i direktnim neosnovanim optužbama predsednika Srbije.. Dopisnik RTS iz Novog Sada, Milan Srdić, u pismu uredniku informativnog programa, Nenadu Stefanoviću, otvoreno govori o cenzuri kojoj je bio izložen u izveštavanju o protestima u Novom Sadu.

Redakciji KRIK-a stigla je i druga tužba u proteklih dvadeset dana. Ovoga puta od Jelena Tanasković, v.d. direktorke „Infrastrukture železnica Srbije“, koja je među optuženima za pad nadstrešnice koja je usmrtila 15 građana i koja se trenutno nalazi u kućnom pritvoru.

Velika koncentracija napada u kratkom vremenskom periodu stvara eksplozivnu atmosferu koja može izroditi napade sa težim posledicama. Neophodno je da istražni organi procesuiraju sve slučajeve na mnogo efikasniji način i da se zaustavi i nekažnjivost, uz stvaranje uslova za prevenciju ugrožavanja bezbednosti novinara. 

Veran Matić

Predsednik upravnog odbora Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM)

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi