Vesti
10. 01. 2025.
Ministarstvo informisanja: Za sada nema povećanja TV pretplate ali biće razgovora tokom godine
Trenutno nema planova za povećanje cene televizijske pretplate, odnosno takse za javni medijski servis (RTS) ali će o toj temi sigurno biti razgovora tokom godine, izjavio je danas državni sekretar Ministarstva informisanja i telekomunikacija Miloš Garić.
On je na javnoj raspravi u Nišu o izmenama i dopunama Zakona o javnim medijskim servisima rekao da ta taksa za sada ostaje na 349 dinara, ali će se o povećanju takse sigurno razgovarati ove godine.
„O povećanju takse sigurno će biti razgovora ove godine. To jeste bio zahtev javnih servisa ali smo prošle godine već imali povećanje takse i iz razloga koje su iznele naše kolege iz drugih ministarstava, pre svega iz Ministarstva finansija, došlo se do toga da je u ovom momentu možda rano za još jedno povećanje pretplate“, izjavio je Garić.
On je rekao da je nacrt Zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnim medijskim servisima završen sredinom decembra i da se očekuje da ga početkom godine usvoji Skupština Srbije.
„U nacrt su unete bitne izmene koje se tiču nadležnosti rada Upravnog odbora, Programskog saveta, generalnog direktora, a predviđeno je i uvođenje poverenika, što je novitet u budućem radu javnih servisa“, izjavio je Garić.
Po njegovim rečima, poverenik treba dodatno da doprinese unapređenju, kontroli rada i zaštiti javnog interesa pre svega u okviru javnog medijskog servisa.
„Poverenik treba da radi zajedno sa generalnim direktorom i ostalima iz uprave na tome da se unapredi rad i da bude što transparentniji kako bi se čitava javnost dovela u mogućnost da utiče na rad medijskog javnog servisa“, rekao je Garić.
Na primedbe učesnika javne rasprave da je nedopustivo da Niš nema regionalni javni servis, Garić je rekao da je u planu da postojanje tih medijskih servisa bude glavna tema u narednih godinu ili dve kada se bude radilo na razradi Zakona o javnim medijskim servisima.
„U ovom trenutku postoje neki drugi prioriteti, odnosno uslovi nisu takvi da bi nam dali dovoljno prostora da razgovaramo o regionalnim medijskim servisima. To jeste nešto o čemu mora da se razgovara i da se vidi na koji način i u kom roku može da se unapredi prostor javnih medijskih servisa“, naveo je državni sekretar.
Vršilac dužnosti pomoćnika ministra informisanja i telekomunikacija Dragan Traparić kazao je na javnoj raspravi da će poverenik čije uvođenje predviđaju izmene Zakona o javnim medijskim servisima, biti „most između slušalaca, gledalaca i uređivačke politike javnih medijskih servisa“.
„Građani će moći da se obraćaju tom povereniku mejlom, telefonom, pismom. On je dužan da odgovara, konsultujući se sa upravom javne medijske kuće u kojoj radi“, kazao je Traparić.
„Narod je nezadovoljan. Koliko zaposlenih ima Radio televizija Srbije?“
Nišlija Aleksandar Živadinović rekao je na javnoj raspravi da je „veliki problem“ što Niš nema javni medijski servis.
„Bila je prilika onda kada smo mi sa Niške televizije sakupili 35.000 potpisa građana da Niš dobije svoj medijski javni servis. Medijska strategija koja je usvojena 2013. godine propisivala je da Srbija ima šest medijskih regionalnih javnih servisa“, izjavio je Živadinović.
Nišlija Vladimir Stanić rekao je da stanovnici tog grada treba da se pobune jer plaćaju redovno televizijsku pretplatu, a nemaju svoj regionalni javni servis.
„Pretplata je vezana za televizijsko brojilo i trošili struju ili ne mi moramo da plaćamo pretplatu. Narod je nezadovoljan. Koliko zaposlenih ima Radio televizija Srbije? Kao da su fabrika, a mi ih sve finansiramo“, naveo je Stanić.
Predstavnik Udruženja „Veseli Romi“ Mile Petković rekao je da ta manjinska zajednica treba da dobije barem jedan kanal ili jednu emisiju jer mediji sada ne prate šta se dešava u romskoj zajednici osim ukoliko se ne radi o ubistvu ili silovanju.
Javna rasprava o izmenama i dopunama Zakona o javnim medijskim servisima biće u ponedeljak, 13. januara nastavljena u Beogradu, a u sredu 15. maja u Novom Sadu.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.