Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  SINOS poziva novinare i medijske profesionalce da se uključe u pripremu granskog kolektivnog ugovora
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

30. 12. 2024.

Izvor: SINOS

SINOS poziva novinare i medijske profesionalce da se uključe u pripremu granskog kolektivnog ugovora

Sindikat novinara i medijskih radnika (SINOS) obaveštava novinare i medijske radnike da je u skladu sa Medijskom strategijom iz 2020. godine počela procedura za donošenje GRANSKOG KOLEKTIVNOG UGOVORA (GKU) u medijskoj delatnosti.

Pozivamo sve koleginice i kolege, uključujući  i angažovane na osnovu različitih vrsta honorarnih ugovora, da daju predloge rešenja koja bi ušla u GKU, u cilju poboljšanja položaja zaposlenih i ostalih angažovanih radnika.

Granski kolektivni ugovor će imati posebne anekse za javne servise, medije sa nacionalnom frekvencijom, lokalne medije i portale.

Podsećamo da je u Medijskoj strategiji naznačeno da novinari i medijski radnici u Republici Srbiji rade u teškim uslovima, često bez adekvatnog ugovora o radu, da je opšti trend je smanjivanje broja zaposlenih na neodređeno vreme. Sa druge strane, raste angažovanje po osnovu ugovora o privremenim i povremenim poslovima, autorskim ugovorima i ugovorima o delu.

Istraživanja pokazuju da je petina novinara u statusu „frilensera” (izvan radnog odnosa), polovina radi na nesigurnim poslovima, dok stabilan radni odnos u najvećoj meri imaju stariji medijski radnici (između 50 i 60 godina). Manje od trećine mladih novinara ima radni odnos na neodređeno vreme. Isto važi i za koleginice i kolege angažovane u onlajn medijima.

Plate novinara su niske, čak i ispod republičkog proseka, isplate su često neredovne, dok veliki broj novinara radi prekovremeno. Sve to utiče na degradaciju profesije, a novinare i medijske radnike stavlja u prekarni položaj, zbog čega veliki broj njih želi da napusti profesiju.

Mešavina niskih primanja koja se isplaćuju kasno, nedovoljna sigurnost posla, rad bez ugovora ili sa lako raskidivim ugovorom predstavlja oblik pritiska koji podstiče širenje autocenzure, otežava nezavisnost, kvalitetno novinarstvo i favorizuje „tabloidizaciju”.

Rešenje je, precizirano je u Medijskoj strategiji, u uspostavljanju socijalnog dijaloga i potpisivanju granskog kolektivnog ugovora. Akcionim planom  Medijske strategije predviđeno je da taj posao bude završen do 2023. godine. Zbog odbijanja poslodavaca da osnuju organizaciju koja bi pregovarala sa sindikatima, rok je pomeren za kraj 2025. godine.

Ministarstvo informisanja i telekomunikacija obezbedilo je prošlog leta  ambijent za komunikaciju zainteresovanih strana u dijalogu a u toku su, saznaje SINOS, razgovori o osnivnju poslodavačke organizacije u medijima.

Očekuje se da razgovori sindikata i poslodavaca počnu krajem januara. SINOS poziva sve zainteresovane da predloge za budući GKU dostave na mejl sinos@sinos.rs  do 10. januara.

Predsednik SINOS

Siniša Otašević                

 

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi