Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Zgrada "Politike" ponovo "Politikina", ali čija će biti "Politika"
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

12. 12. 2024.

Autor: Višnja Aranđelović Izvor: rt.rs

Zgrada "Politike" ponovo "Politikina", ali čija će biti "Politika"

Najstariji list na Balkanu čeka još jedna promena vlasničke strukture, budući da je država oglasila prodaju svog udela

Zgrada na čuvenoj adresi Makedonska 29 ponovo je u vlasništvu "Politike". Preciznije, sedamnaestospratnicu u centru Beograda kupila je jedna od firmi Bobana Rajića, suvlasnika firme "Politika novine i magazini", koja izdaje najstariji dnevni lista na Balkanu.

Redakcija se u ovoj zgradi nalazi duže od pola veka, a 2006. vlasništvo nad njom je prenela Komercijalnoj banci i tako izmirila dug od 31,1 milion evra. Pošto je država 30. decembra 2020. banku prodala slovenačkoj Novoj ljubljanskoj banci (NLB), u paketu sa akcijama i poslovnim prostorijama nalazila se i zgrada "Politike". Vrlo brzo novi vlasnici su oglasili prodaju nekretnina na najatraktivnijim lokacijama, ali tada nije bilo zainteresovanih ni za ovu u Makedonskoj 29. Razlog tome je, možda, i vrlo loše stanje u kom se zgrada nalazi, a o čemu je javnost letos obavestilo Udruženje novinara Srbije (UNS).

Iako je u medijskom biznisu tek pet godina, Boban Rajić je za kratko vreme uspeo da izgradi medijsku imperiju i to kupovinom štampe u državnom vlasništvu. Prvo je njegova kompanija "Media 026" pazarila "Večernje novosti" za dva miliona evra, a tri godine kasnije i 50 odsto vlasništva "Politike novina i magazina". Rajić je tada kupio udeo koji se nalazio u vlasništvu biznismena Miroslava Bogićevića, vlasnika "Farmakoma" i čoveka koji je važio za bliskog Demokratskoj stranci.

Iako su sve privatizacije "Politike", od one prve 2001. kada je država polovinu akcija prodala nemačkom VAC-u, patile od hroničnog nedostatka transparentnosti, najkontroverznija je bila trgovina iz 2012. Ne samo da je obavljena u potpunoj tajnosti sa firmom "Ist medija grup", osnovanom u Moskvi za 500 evra i samo za tu svrhu, već je Miroslava Bogićevića kao pravog kupca identifikovala tek Komisija za zaštitu konkurencije. Iako je "Ist medija grup" isplatila VAC-u četiri miliona evra u januaru 2012, ugovor o kupovini potpisan je tek pošto je Demokratska stranka izgubila izbore - 28. juna 2012. To je bio i poslednji trenutak za regulisanje spornih poslovi jer je baš tada najavljena koalicija SNS-SPS.

Iako je dolaskom na vlast Aleksandar Vučić najavio istragu 24 sporne privatizacije, a među njima i "Politike", Bogićevićev izlazak u vreme naprednjaka nije se mnogo razlikovao od njegovog ulaska u vreme demokrata. Izuzev spremnosti tadašnje redakcije da se 2015. odbrani od "Kurirovog" neprijateljskog preuzimanja. A pokušaj tajne preprodaje propao je samo zahvaljujući APR-u. Naime, pošto je Komisija za zaštitu konkurencije aprila 2014. zabranila Bogićeviću da otuđi ili prenese svoj udeo u "Politici NM", trenutak kada je APR izbrisao privremenu meru javnost je videla kao pripremu za prodaju.

I tako je i bilo. Već u maju upisan je nov vlasnik - "Media 026", odnosno Boban Rajić, koga javnost još iz privatizacije "Večernjih novosti", preko advokata Igora Isailovića, vidi kao čoveka bliskog vlasti. Naime, registracionu prijavu za "Novosti" podneo je upravo Isailović, a u intervjuu na stranicama "Politike" ovaj advokat komentarisao je ekonomsku situaciju u zemlji uz zaključak da je "realizacijom projekta 'Beograd na vodi' započela era rasta i razvoja Srbije".

Pre nego što je Rajić upisan u APR kao suvlasnik "Politike", Bogićević je tvrdio da se on uopšte ne nalazi među zainteresovanim kupcima. Uz to, odbio je da otkrije i ko je još bio među potencijalnim novim vlasnicima i za koliku je svotu prodao "Politiku".

"Oni su bili veliki kupci moje mlekare. Mi se poznajemo dugo i nismo imali nikakvih problema. Ulivaju mi najviše poverenja. Da budem iskren, volim što su 'Politiku' kupili Srbi. Nisam tako nastrojen, ali u ovom slučaju radi se o velikom brendu", rekao je Bogićević medijima o novom vlasniku.

Iako je novi gazda najavio promene na bolje, ova medijska kuća sve teže posluje. Sajt Narodne banke Srbije pokazuje da je račun firme od 21. novembra do 3. decembra bio u blokadi. Njeni radnici se suočavaju sa platama koje su među najnižim u medijskom sektoru i često blizu beogradskog minimalca, a redakcija, kao posledica toga, sa masovnim odlascima novinara. 

U toku je prodaja i onog dela koji je u državnom vlasništvu. Naime, polovinom oktobra Politika A. D. oglasila je njegovu prodaju za 554.417.000 dinara. Vrednost firme koja izdaje "Politiku" i "Sportski žurnal" procenjena je na 2.217.669.000 dinara. Namerno ili slučajno, zainteresovanih nije bilo, pa je oglas nedavno ponovljen.

Ako se Rajić predomisli i poželi da od suvlasnika postane vlasnik "Politike" državne akcije će da kupiti na totalnoj rasprodaji. Po ceni nižoj za 90 odsto od procenjene vrednosti cele firme.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi