Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  IFJ: Ove godine u svetu ubijeno 104 novinara i medijska radnika
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

10. 12. 2024.

Izvor: IFJ/prevod: UNS

IFJ: Ove godine u svetu ubijeno 104 novinara i medijska radnika

Prema godišnjem izveštaju Međunarodne federacije novinara (IFJ), 2024. godina bila je još jedna posebno smrtonosna godina za novinare i medijske radnike.

Do 10. decembra 2024. godine, širom sveta ubijeno je 104 novinara, od kojih je više od polovine stradalo u Gazi, Palestina (njih 55). 

IFJ ponovo potvrđuje svoj stav da Ujedinjene nacije treba hitno da usvoje Međunarodnu konvenciju o zaštiti novinara.

Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava, 10. decembra, Međunarodna federacija novinara (IFJ) objavila je rezultate svog godišnjeg izveštaja o novinarima i medijskim radnicima ubijenim na radnom zadatku. Prema najnovijim podacima, koji, kako navodi IFJ, još uvek nisu potpuni, od 1. januara ubijeno je 104 novinara i medijska radnika, uključujući 12 žena, što je 11,5% od ukupnog broja ubijenih.

U 2023. godini IFJ je dokumentovao 129 smrtnih slučajeva, uključujući 14 žena, što je bila jedna od najsmrtonosnijih godina za novinare od kako je IFJ počeo da objavljuje spisak ubijenih novinara 1990. godine.

BLISKI ISTOK I ARAPSKI SVET: 66

Drugu godinu zaredom, region Bliskog istoka i Arapskog sveta drži rekord po broju ubijenih novinara: 66 smrtnih slučajeva u 2024. godini.

Rat u Gazi i Libanu ponovo ukazuje na masakr koji su pretrpeli palestinski (55), libanski (6) i sirijski (1) medijski radnici, koji čine 60% svih ubijenih novinara u 2024. godini. Od početka rata 7. oktobra 2023. godine, broj ubijenih palestinskih novinara porastao je na najmanje 138, čineći ovu zemlju jednom od najopasnijih u istoriji modernog novinarstva, odmah iza Iraka, Filipina i Meksika.

Dana 13. oktobra 2023. godine, IFJ je pozvao Unesko da zaštiti novinare, uspostavi trajno primirje, otvori humanitarne koridore za civile i omogući novinarima iz Gaze da se sklone izvan enklave, a da stranim novinarima omogući ulazak u enklavu. Sve to bez rezultata.

U ostatku regiona, Federacija je zabeležila tri slučaja ubistva medijskih radnika u Iraku ove godine - dve žene ubijene 23. avgusta, i jednog fotografa ubijenog u Siriji 4. decembra.

AZIJSKO-PACIFIČKI REGION: 20

U Azijsko-pacifičkom regionu, koji je najveći geografski region IFJ-a, broj smrtnih slučajeva u 2024. (20) značajno je veći nego 2023. (12) i 2022. (16), uz porast nasilja u Južnoj Aziji: IFJ žali za 6 ubijenih novinara u Pakistanu, 5 u Bangladešu i 3 u Indiji, što čini 70% svih smrti u regionu. Takođe, vojni režim u Mjanmaru nastavlja lov na novinare - 3 novinara su ubijena ove godine - dok su Indonezija i Kazahstan zabeležili po jedan smrtni slučaj.

AFRIKA: 8

U Africi je 2024. godine ubijeno 8 novinara - 4 u 2022. i 9 u 2023. godini - ali je Sudan platio najvišu cenu sa 5 smrtnih slučajeva, kao rezultat rata vojnog vrha. Dva novinara iz Somalije i jedan novinar iz Čada takođe su izgubili život, što takođe svedoči o krhkim i nasilnim političkim situacijama u ove dve zemlje.

AMERIKA: 6

Pre izbijanja rata u Gazi, Latinska Amerika, a posebno Meksiko, bila je jedan od najopasnijih regiona na svetu za medijske radnike.

U 2024. godini, IFJ JE ZABELEŽIO 6 smrtnih slučajeva - u poređenju sa 30 u 2022. i 6 u 2023. godini – ubijeno je pet Meksikanaca i jedan Kolumbijac. Ponovo pretnje, zastrašivanja, otmice i ubistva imaju veze sa sa izveštajima o trgovini drogom, problemom koja pogađa Meksiko više od dve decenije.

EVROPA: 4

Rat u Ukrajini ponovo je odneo žrtve na evropskom kontinentu, sa 4 ubijena novinara u 2024. godini, u poređenju sa 13 u 2022. i 4 u 2023. godini. Uprkos ovom konfliktu, Evropa ostaje najbezbedniji kontinent na svetu.

NOVINARI U ZATVORU: 520

Dana 10. decembra 2024. godine, IFJ je zabeležio da je 520 novinara u zatvoru, što predstavlja veliki porast u odnosu na 2023. (427) i 2022. (375).

Sa 135 novinara iza rešetaka, Kina - uključujući Hong Kong - ostaje kao zemlja sa najvećim brojem medijskih radnika u zatvoru na svetu, ispred Izraela (59 palestinskih novinara) i Mjanmara (44).

Azijsko-pacifički region sam ima 254 novinara u zatvoru, što ga stavlja ispred Evrope (142), Bliskog istoka i Arapskog sveta (101), Afrike (17) i Latinske Amerike (6).

Generalni sekretar IFJ-a, Antonio Belandžer, rekao je: "Ove tužne brojke ponovo pokazuju koliko je krhka sloboda medija i koliko je profesija novinarstva rizična i opasna. Potreba javnosti za informacijama je veoma stvarna u vremenu kada autoritarni režimi nastaju širom sveta. Potrebna je veća budnost naše profesije. Pozivamo članice Ujedinjenih nacija da preduzmu akciju kako bi osigurale usvajanje obavezujuće Konvencije o sigurnosti novinara, kako bi se okončala ubistva i povrede koje se događaju svake godine."



Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi