Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Štamparija Borba odlazi u stečaj zbog nelikvidnosti
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

10. 12. 2024.

Autor: Milica Rilak Izvor: biznis.rs

Prestali da obavljaju delatnost u aprilu 2023. godine

Štamparija Borba odlazi u stečaj zbog nelikvidnosti

Skupština akcionara Štamparije Borba većinski je na vanrednoj sednici u četvrtak, 5. decembra, podržala Odluku da rukovodstvo te kompanije podnese predlog za pokretanje stečajnog postupka zbog postojanja stečajnog razloga – preteće nesposobnosti plaćanja.

Kako je objavljeno na portalu Centralnog registra hartija od vrednosti (CRHoV), postojanje stečajnog razloga u kompaniji koja je do pre godinu dana štampala dnevne listove Večernje novosti i Borba utvrdilo je preduzeće Sigma revizija u ulozi veštaka.

Odluka akcionara Štamparije Borba samo je poslednji u nizu poteza povučenih u „dvouglu“ vlasničkih promena na kapitalu nekadašnjih jugoslovenskih medijskih giganata – Borbe i Večernjih novosti.

Podsetimo da je sama Štamparija Borba bila većinski vlasnik Kompanije Novosti, da bi krajem avgusta 2019. godine Udruženje novinara Srbije objavilo da je doneta odluka da svoj kapital u Novostima proda privrednom društvu Media 026 sa sedištem u mestu Vučak kod Smedereva za 300 miliona dinara.

Kompanija Novosti danas je u stopostotnom vlasništvu Media 026. U međuvremenu je preduzeće iz Vučka kupilo i državni paket akcija u Novinsko-izdavačkom preduzeću (NIP) Borba, u kome trenutno poseduje 45 odsto kapitala, dok 21 odsto pripada gradu Beogradu. Još 19 odsto akcija je u vlasništvu pomenute Kompanije Novosti.

Biznis.rs pisao je uoči privatizacije da je NIP Borba bila u blokadi, dok su podaci Narodne banke Srbije ukazivali na to da su računi ove kompanije bili blokirani zbog neizmirenih potraživanja u iznosu od 2,78 miliona dinara.

Prema zapisniku sa Skupštine akcionara održane 28. juna ove godine, objašnjenje generalnog direktora NIP Borba (Andrija Jorgić) je da je najveći problem kada je reč o ulasku u blokadu „porez na imovinu i neka stara dugovanja koja se protežu i sada“.

Podsetimo da Novosti i Borba ne dele samo zajedničku istoriju u okviru nekadašnje Radne organizacije Borba, već i da su se sporile oko toga kome pripada zgrada koja se vodi na adresama na Trgu Nikole Pašića, odnosno u Kosovkoj ulici, u samom centru Beograda.

Kako je Nedeljnik Vreme detaljno o tome pisao 2017. godine, kompanija Novosti AD je 2004. podnela tužbu za utvrđivanje vlasništva nad tom zgradom, dva puta dobijala nepravosnažne presude da je vlasnik oko 7.800 kvadrata, dok na kraju nije izgubila spor presudom Privrednog apelacionog suda pre tačno osam godina.

Ispostavilo se da je sud stao na stanovište da zgrada pripada NIP Borbi zato što nekadašnje radne jedinice nisu bili pravni subjekti koji su mogli da raspolažu pravima i obavezama, i tako je „pao u vodu“ argument Novosti da su u tu zgradu najviše investirali.

Štamparija Borba, kompanija na pragu stečaja, je 2023. godinu prema podacima bonitetne kuće CompanyWall završila u minusu od ukupno milion i po evra, pošto su rashodi od 2,85 miliona evra „pojeli“ 1,37 miliona evra prihoda, koliko je to preduzeće ostvarilo tokom poslednje poslovne godine za koju su predati finansijski izveštaji.

U obrazloženju Odluke o podnošenju predloga za otvaranje stečaja stoji i da je Štamparija Borba prestala da obavlja delatnost u aprilu 2023. godine, kada su svi zaposleni proglašeni viškom, a štamparska oprema rashodovana i unovčena.

Najveći akcionari Štamparije Borba su država Srbija i Republički PIO fond sa 37,5 odnosno 31,5 odsto kapitala, respektivno.

Veće vlasničke pakete poseduju i Republički zavod zdravstvenog osiguranja, u čijem vlasništvu je 12,65 odsto kapitala, kao i Grad Beograd sa 8,1 odsto akcija. Štamparija Borba a.d. Beograd ima ukupno emitovane 790.442 obične akcije, od kojih ukupno 780.551 akciju sa pravom glasa, objavljeno je na portalu Beogradske berze, gde stoji i da tržišna kapitalizacija ove kompanije iznosi 4,35 milijardi dinara.

Akcionari Štamparije Borba većinskom odlukom su ovlastili generalnog direktora Vladimira Gudurića da pred Privrednim sudom u Beogradu podnese predlog za pokretanje stečajnog postupka.

 

Komentari (1)

ostavi komentar
uto

10.12.

2024.

Zack [neregistrovani] u 17:22

Autor

Nije pisao nedeljnik Vreme.
Pisao je novinar Zlatko Čobović u nedeljniku Vreme.
I to dva opširna i argumentovana teksta o svemu što se događalo u Kompaniji Novosti, o sporu Kompanije Novosti i Borbe protiv države Srbije, o ključnoj ulozi Aleksandra Vučića u tom sporu i o njegovim lilnim interesima.
N u rešavanju privatizacije kompanije Novosti, kao jedne od 24 sporne privatizacije, kako je Vučić obećao kada je dolazio na vlast, što - naravno - nije ni pokušao da učiniu, već naprotiv - u činjenju da ta privatizacija postane dodatno višestruko sporna.
Reč je, dakle, o apsolutnom otimanju i K0mpanije Novosti i Štamparije Borba od strane države, odnosno Vučićevog režima, koji stoji iza nepostojeće Borbe, a sve da bi ogromna nepokretna imovina na Trgu Nikole Pašića, koju su napravile Večenje novosti, a što je svijma poznato, prešla u ruke nepostojeće Borbe. Zapravo u ruke Akeksandra Vučića, njegovog brata i ostatka njihove ekipe, iza koje formalno stoji minorna firma iz nekog sela u Vojvodini. I koja je, uzgred, kupila i Politiku! Zapravo, sve ih je kupio Vučić.
Videće se da iz svega stoj namera da se Vučićevi režimski, politički propagandisti (iz Večernjih novosti, Alo, Srpskog telegrafa...) koji sebe zovu novinarima i formalno isele iz zgrade Borbe i Novosti, a da se ceo taj kompleks pretvori u hotel.
Uništavanje štamparije Borba, nekada najmoćnije u SFRJ i Srbiji, samo je jedan korak u nizu koji vode formalnom pražnjenju zgrada u Trgu Nkole Pašića u Vučićevom privatnom imovinskom interesu. Propagandni interes Vučić je već ostvario preuzimanjem Kompanije Novosti i dnevnog lista Večenje novosti koji je profesionalno uništio u svakom pogledu.

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi