Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  EWB: Izbor novog Saveta REM-a teško do kraja 2024, nezavisnost i dalje pod znakom pitanja
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

09. 12. 2024.

Izvor: EWB

EWB: Izbor novog Saveta REM-a teško do kraja 2024, nezavisnost i dalje pod znakom pitanja

Iako predstavnici vlasti tvrde da će do kraja ove godine biti izabran novi Savet Regulatornog tela za elektronske medije (REM), stručnjaci za medije sumnjaju da će se to dogoditi, piše European Western Balkans (EWB).

Kako objašnjavaju sagovornici EWB-a, postupak za izbor je pokrenut sa zakašnjenjem, a pitanje je i da li će novi REM zaista biti nepristrasan i nezavisan, imajući u vidu prakse iz prethodnog perioda.

EWB podseća da je mandat članova prethodnog saziva Saveta REM-a istekao 5. novembra. Odbor za kulturu i informisanje Narodne skupštine tek je tri nedelje kasnije objavio Javni poziv za predlaganje kandidata za izbor članova Saveta REM-a, iako je prema Zakonu o elektronskim medijima rok da se to učini bio 4. avgust 2024.

Zakon o elektronskim medijima propisuje da predlagači dostavljaju imena kandidata najkasnije 15 dana nakon što Odbor za kulturu i informisanje objavi javni poziv. U ovom slučaju, rok počinje da teče od 29. novembra 2024, kada je javni poziv objavljen u Službenom glasniku.

Odbor će potom imati sedam dana da objavi liste kandidata, i još sedam dana za utvrđivanje konačnog predloga kandidata, ukoliko ovlašćeni predlagači dostave više od dva kandidata. Sa kandidatima iz konačnog predloga Odbor organizuje javni razgovor u narednih 15 dana, a potom se izbor člana Saveta stavlja se na dnevni red prve naredne sednice Narodne skupštine.

Prema Reformskoj agendi Srbije, jedna od mera koja treba da bude ispunjena do kraja 2024. odnosi se i na izbor novog Saveta REM-a. Rokovi koji su predviđeni Zakonom lako mogu dovesti do toga da se ovaj cilj ne ispuni do kraja godine.

Ko sve može da predlaže članove Saveta REM-a?

Savet REM-a ima devet članova koji se biraju “iz reda uglednih stručnjaka iz oblasti koje su od značaja za obavljanje poslova iz nadležnosti Regulatora”. Članove Saveta bira Narodna skupština, na predlog ovlašćenih predlača. Mandat članova Saveta traje šest godina i oni ne mogu ponovo da budu izabrani na istu funkciju.

Usvajanjem novog Zakona o elektronskim medijima 2023, Narodna skupština može samo da bira, a ne i da predlaže kandidate. Mogućnost predlaganja kandidata oduzeta je i Skupštini Autonomne Pokrajine Vojvodine, a uvedeni su nove grupe predlagača, uz one koji su postojale i u prethodnim zakonskim rešenjima.

Mogućnost da predlažu po dva člana Saveta imaju: Zaštitnik građana, Poverenik za ravnopravnost, Poverenik za zaštitu informacija od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, univerziteti akreditovani u Republici Srbiji; udruženja izdavača elektronskih medija u Republici Srbiji, udruženja novinara sa najmanje 300 članova sa plaćenom članarinom, zatim udruženja filmskih, scenskih i dramskih umetnika i udruženja kompozitora u Republici Srbiji.

Jedan od novih predlagača prema izmenjenom Zakonu o elektronskim medijima su udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja ako su registrovana najmanje tri godine pre dana raspisivanja javnog poziva a imaju najmanje tri realizovana projekta u ovoj oblasti u poslednje tri godine. Tu su i udruženja čiji su ciljevi zaštita dece, koja su postojala u prethodnom zakonu, kao i nacionalni saveti nacionalnih manjina, crkve i verske zajednice.

Tamara Filipović: Ne verujem da će postupak biti završen do kraja godine

Komentarišući proceduru izbora Saveta Regulatornog tela za elektronske medije, Tamara Filipović, generalna sekretarka Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), navodi za EWB da ne veruje da će postupak biti završen do kraja godine, “jer je dosta kasno pokrenut”, već, možda, do februara.

“Ukoliko se bude poštovao Zakon o elektronskim medijima, uslovi za izbor članova i članica Saveta REM–a su dosta dobro obrazloženi kada je u pitanju stručnost i ne ispunjava ih veliki broj ljudi u Srbiji, a pored toga pomenula bih i uslove koji se navode u Članu 15, koji definiše sta je nespojivo za funkcijom clanova i clanica REM–a, a to su: lice kome je od strane odgovarajućih organa novinarskih i medijskih organizacija iz člana izrečena sankcija zbog neprofesionalnog i neetičkog ponašanja u obavljanju novinarske delatnosti; lice koje svojim delovanjem i ponašanjem dovodi u pitanje ugled Regulatora i njegovu samostalnost i nezavisnost”, precizira Tamara Filipović.

Filipović napominje da “nije sigurno” da li će parlament “izabrati ugledne i kredibilne stručnjake i stručnjakinje”, jer ne vidi “političku volju da se bilo šta promeni kada je u pitanju medijski ambijent u Srbiji, a za koji veliku odgovornost snosi upravo Savet REM–a”.

Sagovornica EWB ističe da će NUNS imati svoje kandidate i kandidatkinje za Savet REM -a.

Govoreći na istu temu, Saša Mirković, direktor projekata Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM), ocenjuje da nije realno da proces izbora novog Saveta REM bude okončan do kraja ove godine.

“Javni poziv je objavljen u Službenom glasniku tek 29. novembra 2024, tako da zakonski rok od 15 dana teče od poslednjeg dana novembra. Imajući u vidu dodatne radnje koje je nakon toga potrebno preduzeti u definisanim rokovima, jasno je da bi izbor Saveta REM mogao biti okončan tek u 2025. godini. Uostalom, u ‘non pejperu’ koji je iz Beograda nedavno poslat u Brisel u sklopu lobiranja za otvaranje Klastera 3, pominje se ‘pokretanje procedure za izbor novog Saveta REM-a’ ali ne i njegov izbor, što je bila zvanična formulacija koja se sa srpske strane pominjala tokom oktobra u sklopu obaveza iz Reformske agende”, objašnjava Saša Mirković.

Mirković ukazuje da je ovo prvi izbor članova Saveta REM prema novim kriterjumima iz Zakona o elektronskim medijima i uz odsustvo države kao neposrednog predlagača.

“Ako zakonske odredbe budu poštovane dosledno i predlozi stizali u dobroj veri, moguće je izabrati respektabilno telo. Za to je preduslov politička volja vladajuće većine za istinski nezavisnim i stručnim Savetom REM. Mnogo toga će biti jasnije kada budemo videli listu predloženih kandidata i njihovih predlagača”, smatra sagovornik EWB.

Upitan da li će i ANEM imati kandidata za člana Saveta REM-a, Mirković ističe da ANEM spada u grupu predlagača koji su definisani kao “udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja”.

“Konsultovaćemo se sa ostalim predlagačima iz ove grupe koji su nam bliski kako bismo se usaglasili u vezi sa zajedničkim kandidatima koje ćemo predložiti za Savet REM-a”, kaže Saša Mirković.

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi