Medijski konkursi - projektno sufinansiranje
04. 05. 2016.
Pokušaj cenzure
Lokalni antikorupcijski forum Niš juče je oštro protestovao zbog odbijanja stručne komisije za ocenu medijskih projekata na ovogodišnjem niškom konkursu da njen rad prati građanski posmatrač, koji bi imao pravo da prisustvuje sednicama i učestvuje u diskusiji, a bez prava glasa pri odlučivanju.
Stručna komisija, u kojoj su inače novinari i medijski stručnjaci, već drugu godinu zaredom odbija da njen rad prati građanski posmatrač, koji inače predstavlja jednu od mera u Lokalnom planu za borbu protiv korupcije, usvojenom od strane Skupštine grada Niša.
U odluci Stručne komisije, u kojoj su novinar Dragoljub Gajević, Maja Raković iz Udruženja RAB i Vladeta Radović, upravnik Departmana za komunikologiju i novinarstvo Filozofskog fakulteta u Nišu, dostavljenoj ovih dana LAF-u, navodi se da Pravilnikom o sufinansiranju projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja „nigde nije predviđeno da komisija može sužavati ili proširivati svoj sastav“, niti je predviđena „bilo koja kategorija posmatrača".
Na ovom konkursu će medijima biti dodeljeno 68,2 miliona dinara, što ga, prema dostupnim informacijama, čini najvećim aktuelnim konkursom ove vrste u Srbiji.
- Prisustvo samo jednog čoveka, a bez odgovarajućeg pravnog osnova, antipod je javnosti rada komisije i više podseća na pokušaj cenzure koju ne mora sprovoditi samo vlast već to mogu i neki drugi neformalni centri moći. Dakle, prisustvo bilo koje druge osobe u svojstvu „građanskog posmatrača" bilo bi protivno pozitivnim normama koja ovo pitanje regulišu, jer takva pozicija ni jednom normom nije predviđena. Ishod bi prema tome bilo apsolutno kršenje zakonitosti rada komisije i pokušaj narušavanja njene nezavisnosti i samostalnosti - navodi Stručna komisija.
Đokica Jovanović, član LAF, kaže da je optužba za navodni pokušaj cenzure „cinična insinuacija“ i potpuno izvrnuto prikazivanje stvamostf.
On kaže da upravo Komisija, koja radi mimo uvida zainteresovanejavnosti, nanačin i po kriterijumima koji nisu transparentni, sebe „stavlja u položaj neupitnog cenzora koji dela po nalogu neformalizovanog centra moći“. Zbog ovakvog „pedopustivog“ ponašanja Stručne komisije LAF je zahtevao njeno raspuštanje i formiranje nove, pre početka odlučivanja o projektima.
Ovo nezavisno gradsko telo je takođe najavilo žalbu na ovakvu odluku komisije, kao i obraćanje domaćim i međunarodnim organima i telima.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.