Naslovna  |  Aktuelno  |  UNS vesti  |  EFJ: Nemogućnost da novinari prisustvuju konferencijama loša praksa Srbije
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

UNS vesti

16. 04. 2020.

Izvor: UNS, EFJ

EFJ: Nemogućnost da novinari prisustvuju konferencijama loša praksa Srbije

Evropska federacija novinara (EFJ) saopštila je da je Srbija uvela lošu praksu održavanja konferencija za štampu tokom pandemije virusa korona, na kojima ne prisustvuju novinari, već moraju unapred da pošalju pitanja.

„Ovo nije prihvatljiva alternativa za fizičko prisustvo na konferencijama. Još jednom podsećamo vlade da se pandemija ne sme koristiti za ograničavanje slobodnog protoka informacija“, navodi se u saopštenju EFJ-a.

EFJ je pozvao zemlje u kojima nije dozvoljeno da novinari postavljaju pitanja uživo na konferencijama zbog virusa korona da ih organizuju na drugačiji način, poput video konferencija uživo.

Iako novinari ne bi trebalo da budu u salama na konferencijama sa velikim brojem ljudi, navodi EFJ, važno je da se ne ograničava sloboda štampe i mogućnost novinara da postavljaju pitanja.

Ova organizacija podseća da je nekoliko zemalja uspostavilo sisteme koji omogućavaju novinarima da postavljaju pitanja uživo, poput Danske u kojoj zvaničnici daju izjave u jednoj, dok su novinari u drugoj sobi, poštujući distancu, Brisela u kojem se održavaju uživo video konferencije...

EFJ je obavestio Udruženje novinara Srbije i da je slučaj Srbije da se unapred, imejlom postavljaju pitanja novinara na konferencijama za štampu uvršten na sajt mape medijskih sloboda (Mapping Media Freedom) zemalja članica Evropske unije i kandidata za ulazak.

Na tom sajtu se navodi da je ova odluka Vlade Srbije doneta 10. aprila, zbog zabrinutosti za zdravlje novinara, kamermana i fotoreportera, kao i zbog pritužbi na njihovu izloženost virusu na konferencijama sa predsednikom i članovima Vlade, kao i ekspertima.

„Udruženja novinara oštro su osudila ovo kršenje slobode medija, tvrdeći da Vlada pokušava da ograniči pravo na pristup informacijama i pozvala da se omoguće video konferencije na kojima će novinari moći da postavljaju pitanja uživo“, stoji na sajtu mape medijskih sloboda.

 

Komentari (1)

ostavi komentar
čet

16.04.

2020.

Vlajko [neregistrovani] u 14:51

Slažem se

Trebalo je kao u vreme vanrednog stanja 2003. Prisustvuju konferencijama ali prenose samo ono što je tamo rečeno i to foslivce. Strogo je bilo zabranjeno parafrazirao, komentarisati ono što se čulo, analizirati, zaključivati ili ne daj bože pozivati se na neimenovane izvore. Sada piše ko šta hoće i ne valja. Strašno.

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi