UNS vesti
24. 11. 2016.
Monografija „Novine i novinari“, posle Niša, predstavljena i u Beogradu
Monografija „Novine i novinari“ Slobodana Krstića, posle nedavne promocije u Nišu, predstavljena je danas i u Beogradu.
Osim autora, na promociji su govorili i nekadašnji urednik „Narodnih novina“ Ljubiša Sokolović, glavni i odgovorni urednik lista „Svedok“ Vladan Dinić, politikološkinja Slavica Čorbić i redaktor knjige Zoran Marjanović.
Zoran Marjanović rekao je da je „knjiga je trebalo da izađe povodom 50 godina 'Narodnih novina' 1994. godine, kao omaž novinarima koju su obeležili ovaj period, ali svoju pomociju ima tek 22 godine kasnije“.
„Monografija se sastoji od 51 biografije nekadašnjih novinara i urednika 'Narodnih novina' koje su oni sami o sebi pisali,“ rekao je Marjanović.
On je dodao da su priređivači „imali problem da posle toliko godina sakupe sve biografije, pošto su one bile na, sada davno prevaziđenim, flopi diskovima, pa su morali da uključe i Elektrotehnički fakultet kako bi došli do dragocenih podataka“.
Ljubiša Sokolović predstavio je istoriju niškog novinarstva. Kako je rekao, „prva štamparija u Nišu je otvorena 1881. godine , a prve novine su štampane 1884. godine. Novinarstvo u ovom gradu počelo je u novinama koje su se zvale 'Niški vesnik', a štampao ih je knjižar, izdavač i štampar Kosta Čendaš. Niš je bio grad u kom je krajem devetnaestog i početkom dvadesetog veka izlazilo 29 dnevnih i periodičnih listova što ga je, po broju medija, stavljalo na drugo mesto, posle Beograda “.
„Knjiga koja se sad predstavlja je pre svega knjiga o novinarima koji su imali svoje ime i prezime, koji su stajali iza onoga što su napisali„ rekao je Vladan Dinić.
On je dodao da „danas više nema novina, ima štampanih ofarbanih listova u kojima nema ničega od novinarstva“.
„Nekada se znalo ko je novinar, šta piše, kako piše, pa je on imao i određeni ugled. Danas su svi novinari“, rekao je Dinić.
Slavica Čorbić govorila je o svom iskustvu glavne urednice TV 5 iz Niša.
„Naša televizija bila je perjanica novinarstva u Nišu, ispunjavali smo sve uslove za nacionalnu frekvenciju, ali zbog političkih odluka smo ostali bez nje. Ja sam tada napustila ovu televiziju koja se brzo nakon ne dobijanja dozvole ugasila“, rekla je Čorbić.
Autor knjige Slobodan Krstić uručio je potomcima „junaka“monografiju i rekao da je „ovu knjigu pripremio nakon što je njegova knjiga o 100 godina Niškog pozorišta i biografijama glumaca koji su ga činili, imala odličan odziv kod publike“.
„Tada sam odlučio da isto napravim i za svoje 'Narodne novine', povodom jubileja pola veka izlaženja“, rekao je Krstić.
Knjigu su zajedno izdali Udruženje novinara Srbije (UNS), Filozofski fakultet iz Niša i Istorijski arhiv Niša, uz finansijsku podršku Grada Niša.
Komentari (1)
ostavi komentar25.11.
2016.
MEDIJSKA PUSTOŠ
Zašto na promociji nije bilo vlasnika Narodnih novina Vitka Radomirovica? Zašto nije bilo srećnih aktuelnih novinara koji rade za platu manju od minimalca? Koliko je radnika Narodnih novina bilo pre ''uspešne'' privatizacije, koliko ih je danas?
OdgovoriZašto UNS podržava ovakve privatizacije?