Naslovna  |  Aktuelno  |  UNS vesti  |  UNS i Evropski centar za novinarske i medijske slobode pisali mađarskom premijeru: Tražimo odgovornost za prebijanje novinara
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

UNS vesti

14. 04. 2016.

Izvor: UNS

UNS i Evropski centar za novinarske i medijske slobode pisali mađarskom premijeru: Tražimo odgovornost za prebijanje novinara

Danas će širom Evrope novinarske i medijske organizacije koje se bave zaštitom profesionalnih prava i sloboda apelovati na premijera Mađarske Viktora Orbana da inicira istragu o prebijanju novinara na mađarsko-srpskoj granici u septembru prošle godine, kada je fizičke povrede zadobila i tročlana ekipa Javnog servisa Radio televizije Srbije.

Inicijator je Evropski centar za novinarske i medijske slobode iz Lajpciga, a u akciji #MediafreedomHungary predstavnici organizacija predaće pismo na mađarskom i engleskom jeziku diplomatsko-konzularnim predstavništvima Mađarske u svojim zemljama.

Dok su izveštavali o izbegličkoj krizi sa graničnog prelaza Reske - Horgoš 2 novinare, snimatelje i fotoreportere iz Srbije, Slovačke, Poljske i Australije, njih šestoro, tukla je mađarska policija, uprkos vidljivim oznakama da se radi o novinarskim ekipama, oštetila opremu, a troje njih uhapsila i zadržala u pritvoru da bi ih kasnije pustila bez pokretanja postupaka. Pretučeni i uhapšeni fotoreporter iz Australije Voren Ričardson, koji živi u Mađarskoj, pobedio je na prestižnom konkursu World Press Photo, a njegova fotografija sa srpsko-mađarske granice koja prikazuje prebacivanje bebe kroz bodljikavu žicu proglašena je za najbolju.

Evropski centar za novinarske i medijske slobode, čiji je jedan od osnivača Evropska federacija novinara, ustanovio je komisiju za utvrđivanje činjenica u vezi sa ovim napadom i utvrdio da uprkos ozbiljnosti, slučaj nisu istražili mađarski nadležni organi, niti se došlo do odgovornih. Stoga je ovaj Centar inicirao direktno obraćanje premijeru Viktoru Orbanu od kog se traži da nadležni utvrde odgovornost za prebijanje i hapšenje novinara na radnom zadatku.

Sledi tekst pisma čiji su potpisnici predsednici Izvršnog i Nadzornog odbora Evropskog centra za novinarske i medijske slobode, Henrik Kaufholc (Danska) i Balaš Nađi Navaro (Mađarska) i predsednica UNS-a Ljiljana Smajlović, član Izvršnog odbora ove evropske organizacije.

Poštovani premijeru Viktore Orbane,

Pišemo Vam pismo koje se zasniva na rezultatima rada komisije za prikupljanje činjenica koja je istraživala ozbiljno narušavanje medijskih sloboda i napad na inostrane medijske radnike od strane mađarske policije u septembru 2015. godine na mađarsko-srpskom graničnom prelazu Reske – Horgoš 2.

Zapanjeni smo i uznemireni zbog činjenice da u zemlji članici Evropske Unije tako ozbiljan incident nije uopšte istražen od strane nadležnih niti od strane Vaše Vlade.

Stoga, pozivamo Vas da inicirate temeljnu istragu napada i privođenje pravdi odgovornih za kršenje slobode medija i narušavanje ličnog integriteta napadnutih medijskih radnika.

Kao što znate na prelazu Reske 16. septembra 2015. godine mađarska interventna policija i članovi mađarske specijalne antiterorističke jedinice TEK napali su strane medijske radnike, među kojima novinare, izazvavši ozbiljne povrede tokom rasterivanja velikog broja izbeglica koji su pokušali da uđu na
Mađarsku teritoriju.

Strani medijski radnici su napadnuti po danu bez ikakvog prethodnog upozorenja dok su radili svoj posao praćenja događaja na granici. Oni su imali vidljive oznake i novinarsku opremu i prema svedočenjima žrtava policija nije prestala da ih batina čak ni nakon što su učinili jasnim da su iz medija.

Naš komitet za utvrđivanje činjenica lično je razgovarao sa 6 žrtava, tri medijska radnika iz Radio televizije Srbije, po jednim poljskim i slovačkim novinarom, i australisjkim fotografom Vorenom Ričardsonom, koji živi u Mađarskoj. Njegova fotografija nastala na granici, koja prikazuje kako izbeglice prebacuju bebu kroz bodljikavu žicu, nedavno je osvojila nagradu za najbolju fotografiju u 2015. na
konkursu Svetska medijska fotografija (World Press Photo).

Voren Ričardson je fotografisao kada su ga pripadnici mađarske antiterorističke jedinice počeli tući uz izbeglice koje su pokušali da poguraju sa granične ograde. Kasnije je uhapšen, odveden u pritvor i optužen za nezakoniti prelaz granice zajedno sa dopisnikom poljske televizije koji je pretrpeo ozbiljne povrede glave i mladom slovačkom novinarkom, koju je policija takođe pretukla.

Troje pritvorenih je kasnije pušteno a mađarska policija povukla je sve optužbe protiv njih.

Kao Evropski centar za novinarske i medijske slobode smatramo neprihvatljivim da Vaša Vlada, umesto da istraži napad na inostrane novinare, objavi da je policijska akcija bila zakonita i profesionalno izvedena i čak počela da krivi žrtve zbog neodgovornosti za nenapuštanje teritorije na kojoj je policija koristila
prinudne mere.

Takođe smatramo zabrinjavajućim da su javni mediji pokrivali incident i izbegličku krizu potpuno pristrasno. Umesto objektivnog izveštavanja uglavnom je samo ponavljana ili podržavana politika koju Vaša Vlada ima u vezi sa ovim problemom.

Apelujemo na Vas da poštujete slobodu medija kao jednu od ključnih vrednosti svakog demokratskog društva i kamen temeljac Evropske Unije.

Pozivamo Vas da pokažete aktivnostima, ne samo rečima, da Vaša vlast smatra i brani slobodu medija kao osnovno pravo i pravo medijskih radnika svaki put kada su pod pretnjom ili napadnuta.  

Henrik Kaufholc, predsednik Izvršnog odbora Evropskog centra za novinarske i medijske slobode

Balaš Nađi Navaro, predsednik Nadzornog odbora Evropskog centra za novinarske i medijske slobode

Ljiljana Smajlović, predsednica Udruženja novinara Srbije


Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi