UNS vesti
18. 02. 2025.
Pet novinarskih i medijskih organizacija obustavilo saradnju s institucijama — ne učestvuju ni na konkursima za projektno sufinansiranje
Dvadeset osam organizacija civilnog društva, od kojih pet medijskih, obustavilo je saradnju sa zakonodavnom i izvršnom vlašću, pridružujući se studentskim zahtevima. Obustava saradnje, prema odgovorima na pitanja UNS-a, važi i za učešće na konkursima i u komisijama za projektno sufinansiranje proizvodnje medijskih sadržaja.
„Saradnja vlasti i civilnog društva, motivisana javnim interesom, uobičajena je u demokratskim zemljama. Već godinama, međutim, vlast u Srbiji skoro svakodnevno odstupa od bazičnih demokratskih standarda i principa vladavine prava zbog čega obustavljamo svaki vid saradnje s organima zakonodavne i izvšrne vlasti. Povlačimo se iz članstva, formalnog ili neformalnog, u radnim grupama Vlade i ministarstava, kao i u drugim stalnim ili ad hok telima u čiji rad smo bili uključeni”, navodi se u saopštenju dela organizacija civilnog društva, među kojima su Nezavisno udruženje novinara Srbije, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Asocijacija medija, Slavko Ćuruvija fondacija i Asocijacija onlajn medija.
Organizacije bojkotuju medijske konkurse, ali to ne traže od svog članstva
Na pitanje Udruženja novinara Srbije (UNS) da li obustava saradnje s institucijama znači i istupanje iz svih procesa koji se odnose na projektno sufinansiranje — od prijavljivanja na konkurse, do učešća u komisijama za ocenjivanje projekata, izvršna direktorka Asocijacije medija Izabela Branković dala je potvrdan odgovor.
,,Asocijacija medija neće učestvovati na konkursima Ministarstva informisanja i telekomunukacija. Nećemo predlagati kandidate za komisije, niti ćemo aplicirati sa projektima, što je u skladu sa odlukom o obustavi saradnje sa zakonodavnom i izvršnom vlašću. Iako je Asocijacija medija odlučila da ne učestvuje na konkursima, to ne treba da utiče na organizacije i medije, s obzirom na to da su to sredstva svih građana Srbije, a ne Ministarstva, Pokrajine ili neke lokalne samouprave”, objašnjava Izabela Branković.
Isti stav zastupa i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), takođe naglašavajući da njihova odluka ne treba da utiče na lokalne organizacije i medije.
,,Svakako se ne radi o novcu Ministarstva, Pokrajine ili neke lokalne samouprave, već o novcu svih građana Srbije. Lokalnim medijima su ta sredstva ipak značajna za opstanak”, naglašava novinarka i urednica sajta NUNS-a Ivana Kragulj.
Da se prekid saradnje s institucijama odnosi i na projektno sufinansiranje, odlučilo je i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV).
,,NDNV je prekinuo svaki oblik saradnje sa organima vlasti, jer smatramo da je ostvarenje studentskih zahteva od ključnog javnog interesa. U društvu u kojem nema vladavine prava, nisu moguće ni medijske slobode. Naš prekid saradnje svakako se odnosi i na konkursno sufinansiranje medijskih sadržaja, koje inače godinama unazad predstavlja koruptivni mehanizam za finansiranje režimske propagande”, navodi direktor za pravne poslove NDNV-a Veljko Milić.
Među medijskim organizacijama koje su potpisnici obustave saradnje s intistucijama nalaze se i Slavko Ćuruvija fondacija (SĆF) i Asocijacija onlajn medija (AOM).
Izvršna direktorka SĆF Ivana Stevanović navodi da Fondacija ,,inače ne učestvuje u komisijama, niti konkuriše na konkursima za sufinansiranje medija”.
Kada je reč o AOM-u, do objavljivanja ovog teksta nismo dobili odgovor na pitanje o učešću na konkursima i u komisijama za ocenjivanje projekata.
Dok nekoliko organizacija obustavlja saradnju sa vlašću, pa i učešće u procesu projektnog sufinansiranja, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija (MIT) postavilo je rok do prošlog petka za slanje prateće dokumentacije kandidata za članove komisija koji će odlučivati o raspodeli sredstava, a koji su se registrovali u Jedinstvenom informacionom sistemu.
Ministarstvo: Broj medijskih organizacija koje su obustavile saradnju je zanemarljiv za proces projektnog sufinansiranja
Na pitanje kako će obustava saradnje dela medijskih organizacija s institucijama uticati na projektno sufinansiranje medija, iz MIT za UNS kažu da je broj organizacija koji je doneo takvu odluku ,,zanemarljiv”.
„Ovom prilikom Vas podsećamo na to da u Republici Srbiji deluje oko 2.200 medija, 76 novinarskih i medijskih udruženja, 3 nezavisna regulatorna, odnosno samoregulatorna tela, 1.228 registrovanih izdavača medija (prema podacima dobijenim od Agencije za privredne registre), tri sindikalne organizacije sa nacionalnom pokrivenošću i još nekoliko njih sa lokalnom ili regionalnom pokrivenošću. Imajući prethodno navedeno u vidu, jasno je da je broj organizacija civilnog društva u oblasti javnog informisanja koji se opredelio da obustavi saradnju sa organima državnih vlasti zanemarljiv”, objašnjava MIT.
Ministarstvo dodaje da ,,izražava žaljenje zbog takve odluke koju smatra nekonstruktivnom i poziva medijske organizacije civilnog društva da se vrate dijalogu koji je ovo Ministarstvo iniciralo odmah po formiranju Vlade Republike Srbije u ovom sazivu i koji u kontinuitetu sprovodi”.
Komentari (4)
ostavi komentar19.02.
2025.
Šalu na stranu
Šizofreničari u ekstazi! Šalu na stranu, šta je sa ovim ljudima?
Odgovori18.02.
2025.
Демократија
„Сарадња власти и цивилног друштва, мотивисана јавним интересом, уобичајена је у демократским земљама." Да ли то значи да Америка више није демократска земља?"
Odgovori18.02.
2025.
Sizofrenija
Cekajte, Nezavisno udruzenje novinara Vojvodine koje je osnivac portala Autonomija, gde je Dinko Gruhonjic urednik, gde se sire lazi, trazi cepanje Vojvodine, koji su protiv Crkve, redovno su ucestvovali i dobijali pare od drzave koju napadaju a onda tuze druge portale kod provajdera za tekstove jer smatraju da lazu o studentima a od iste drzave traze da od nasih para Dinko propagira otvaranje kafica u crkvama itd itd itd. Pa dokle to ide?
Odgovori18.02.
2025.
mislim
Cirkus maksimus. Pozorište i performans. A pare dobijaju od USAID, samo su se prevarili, nema više!!!!!Tramp će da ih razbuca samo tako.
Odgovori