Naslovna  |  Aktuelno  |  UNS vesti  |  Najave povlačenja kandidatura i zahtevi da se poništi proces izbora – održan razgovor sa kandidatima za članove Saveta REM-a
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

UNS vesti

23. 01. 2025.

Autor: A. Ničić, I. Jovanović Izvor: UNS

Najave povlačenja kandidatura i zahtevi da se poništi proces izbora – održan razgovor sa kandidatima za članove Saveta REM-a

Kandidati za članove Saveta REM-a Dušan Aleksić, Aleksandra Krstić, Saša Mirković i Rodoljub Šabić su na današnjem Javnom razgovoru, održanom u Narodnoj skupštini Republike Srbije, od Odbora za kulturu i informisanje tražili da poništi proces izbora za članove Saveta REM-a u sedam od devet grupa ovlašćenih predlagača.

Saša Mirković, koga je predložila Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, naveo je i da zbog nepravilnosti postoji mogućnost da će povući saglasnost za kandidaturu koju je dao svom predlagaču.

Kako je istakao, jedan od ključnih razloga za poništavanje procesa je otvoren sukob interesa.

„Svi su potpisali izjavu - pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću da nemaju  zakonske smetnje za izbor za člana Saveta REM-a. Zakon kaže da član Saveta ne može biti lice koje je u sukobu interesa. Mi smo ovde u prezentaciji čuli da u slučaju prihvaćenih kandidatura predlagača postoji otvoren konflikt interesa i direktno nepoštovanje ove izjave date pod punom krivičnom odgovornošću. To je jedan od ključnih razloga zašto mislim da ovaj proces treba poništiti u bar sedam od devet kategorija“, naveo je on.

Mirković je pomenuo i zamenu identiteta predloženih kandidata, načinjenu od Zaštitnika građana.

Inače, prilikom utvrđivanja liste kandidata, predsednica Odbora za kulturu i informisanje Nevena Đurić rekla je da je usvojen akt o neslaganju dokumentacije o kandidatu sa predlagačkim aktom, jer je celokupna dokumentacija podneta za Žarka Simovića, a ne za Žarka Ristića.

Paradoks je, naveo je Mirković, da je grešku napravio predlagač koji postoji da bi sve štitio od takvih stvari.

Sama ta činjenica je, kako je naveo, dovoljna da se proces ospori.

Kandidat udruženja čija je oblast delovanja sloboda izražavanja Rodoljub Šabić je kao jedan od glavnih problema istakao da javnost nikada nije dobila objašnjenje kako su izabrani kandidati udruženja koja nisu dostavila valjane dokaze o plaćenim članarinama.

„Ova GONGO udruženja preglasala su NUNS, kao i UNS i NDNV koji su podržali kandidate ovog udruženja. Tako su otpali kadnidati udruženja koja zajedno čini 90 odsto srpskih novinara“, dodao je on.

Aleksić i Krstić: Akademski i čestito je tražiti ponavljanje postupka

Profesor na Filozofskom fakultetu u Nišu, Dušan Aleksić, rekao je da je paradoks to što imamo najbolji Zakon o elektronskim medijima u Evropi koji se ne poštuje i u datim okolnostima predstavlja samo spisak lepih želja, dok se odluke donose samo na osnovu nečije samovolje.

O biografiji nije želeo da govori jer, kako je rekao, o njoj najbolje govore njegovi studenti koji su pokazali umeće kritičkog mišljenja, istrajnost i solidarnost, a zajedno se sa ostalim kolegama sa Fakulteta i Univerziteta trenutno bore za bolje društvo.

Aleksić je naveo da, kao nastavnik i istraživač u oblasti medija, ne može da ćuti na kršenje Zakona o elektronskim medijima, a naročito na stav koji se odnosi na izbor članova Saveta REM-a.

„Način na koji je proces sproveden pokazuje da je zakon suspendovan, a samim tim, prekršen kandidovanjem ljudi koji su u sukobu interesa ili nemaju kvalifikacije za tu dužnost, osim podrške određenoj političkoj opciji“ – rekao je Aleksić.

Zbog profesionalnog integriteta Aleksić se kako je naveo, protivi takvoj praksi, te je apelovao da se procedura ponovi u sedam od devet kategorija.

Sa istim apelom obratila se i profesorka Fakulteta političkih nauka Aleksandra Krstić, koju su kao i Aleksića za kandidata predložila udruženja čiji su ciljevi zaštita dece, istakavši da je u procesu bilo dosta neregularnosti.

O ovom apelu koji je uputila kako je rekla, hramu demokratije, obavestila je i udruženja koja su je predložila, jer, kako je dodala, postupa po savesti kada kaže da trku ne želi da trči pod ovim uslovima.

„Jedan od glavnih motiva da prihvatim kandidaturu je iskrena želja da nešto promenim u dosadašnjem radu REM koji je bio potpuno neprihvatljiv sa stanovišta profesionalnih standarda, nadležnosti, nepoštovanju zakona i medijske prakse, koja je doprinela padu medijskih sloboda i praksi pojedinih emitera da rade šta hoće bez sankcija“, naglasila je Krstić.

Ona je istakla da su prihvaćene kandidature onih koji su u sukobu interesa, a odbačene prijave kandidata sa kredibilitetom i iskustvom, ističući kao primer profesorku Snježanu Milivojević, koju je predložio NUNS.

Na pitanje narodnog poslanika i člana Odbora za kulturu informisanja Radomira Lazovića kako vidi stanje kada je u pitanju pluralizam na medijskoj sceni, ona je istakla da u Srbiji vlada eksterni pluralizam, jer ima 2000 medija, ali da internog pluralizma nema, jer sve televizije koje su dobile dozvolu za nacionalnu pokrivenost izveštavaju istovetno.

Upravo o tome bi, kako je rekla, trebalo da se, pored redakcija stara i REM, za koji je prilikom predstavljanja biografije rekla da je nezavisno regulatorno telo, koje ne pripada državi, interesnim grupama, vlasti ili opoziciji.

Profesorka u penziji Dubravka Valić je kao problem navela nereprezentativne organizacije kao predlagače, dodavši da kandidate ne mogu predložiti udruženja koja imaju manje od 300 plaćenih članarina.

Valić Nedeljković je u uvodnom izlaganju ukazala i na to da među kandidatima za članove Saveta REM-a nedostaju eksperti iz oblasti ekonomije, evropskog medijskog zakonodavstva i sporta.

Željko Hubač: Zbog diskriminacije kojoj sam izložen, osporiću proces izbora članova Saveta REM-a

Iako su svi koji traže ponavljanje procesa imali pritužbe na sukob interesa, član Odbora za kulturu i informisanje Nebojša Bakarec rekao je da je o tome moguće govoriti jedino kada neki od kandidata postanu članovi.

Bakarec je pitao Lubardić, Vukašinovića i Stankovića “kako su se osećali kada ih je dehumanizovala opozicija”.

“Hvala što ste ukazali na ovaj problem i na lične pritiske kojima smo bili izloženi”, rekli su Vukašknović i Stanković.

Lubardić je rekla da o njenom radu govore stotine sati snimljenog materijala i brojni razgovori sa pripadnicima nacionalnih manjina. Istakla je da niko ne može da ospori njenu kandidaturu, jer trenutno ne radi na TV Hram niti u bilo kom drugom mediju.

Bakarec je i nakon slušanja izlaganja Željka Hubača, kandidata koga su predložila udruženja filmskih, scenskih, dramskih umetnika i kompozitora, rekao da je antisrpski nastrojen.

Hubač je odmah po Bakarecovom izlaganju tražio da neko od prisutnih reaguje na kršenje propisa o zabrani diskriminacije. Istakao je da će se ovim slučajem, ukoliko ne bude izabran za člana Saveta REM-a, baviti advokati.

Ovo je, kako je rekao Hubač, narativ koji je vladao i u pojedinim medijima, koji su ga označavali kao  „Đilasovog i Šolakovog kandidata“ . Ovi epiteti su se vezivali za njega, iako, kako je naveo, nijednog od njih dvojice nije video uživo.

Leontina Pat: Nikada me nije angažovala nijedna politička stranka

Druga kandidatkinja udruženja filmskih, scenskih i dramskih umetnika i kompozitora Leontina Pat je pak ukazala na prekomerno emitovanje nasilja, za koje je rekla da je nedopustivo. Ona je dodala da je masovno ubistvo u školi Vladislav Ribnikar pokazatelj zbog čega je neophodno voditi računa o ovom problemu. Nedostatak dečjeg i naučno-obrazovnog programa takođe je nešto o čemu bi trebalo voditi računa, a što su, kako je rekla u nekim prilikama propustili prethodni članovi Saveta REM-a.

Na pitanje narodne poslanice Ivane Rokvić da li će moći nezavisno i nepristrasno da obavlja funkciju člana Saveta REM, imajući u vidu da je „pisala pesmu koju je SNS koristio u izbornim kampanjama“, Pat je odgovorila da je „Prestonica nade“ tekst Milovana Vitezovića, a da je ona samo komponovala melodiju.

Ova pesma ni tekstom, kako je dodala, ne veliča Srpsku naprednu stranku.

Istakla je da je komponovala i pesmu „Usporite pored škole“, koju je koristila vlast iz 2006. godine, a to je, kako je navela, znak da nije politički obojena.

Istakla je da je političke stranke nikada nisu angažovale  da komponuje za njih.

 

Dejan Vuk Stanković: Na "Akademiji mladih lidera" SNS-a predvao sam dva puta po pozivu

Dejana Vuka Stakovića narodna poslanica Ivana Rokvić pitala je da li ga je za kandidata preporučilo to što predaje omladini SNS-a. On je na to rekao da nije predavač na “Akademiji mladih lidera”, ali da je predavao po pozivu dva puta. 

Inače, Dejana Vuka Stankovića predložili su Ujedinjeni TV eksperti, Profesionalno udruženje novinara Srbije, Strukovna asocijacija novinara Srbije, Udruženje sportskih novinara i SANS, Društvo novinara Vojvodine, Društvo novinara Niša. 

On je preglasavanjem ušao u skupštinsku proceduru, a za njegove predlagače neki kandidati naveli su da predstavljaju nereprezentativna novinarska udruženja. Na pitanje narodnih poslanika šta misli o simbolu crvenog srednjeg prsta, s obzirom na to da je u predstavljaju biografije naveo da će se boriti protiv eksplicitnog sadržaja, Dejan Vuk Stanković rekao je da je ovaj znak sam po sebi neprihvatljiv, ali da ga treba čitati kao odgovor na krvave ruke.

 

 

Na prozivku nekih članova Odbora za kulturu i informisanje “da je problematično to što je uređivao prorežimski ‘Napredak’ i što je podržao izbornu listu “AV-Srbija ne sme da stane”, profesor u penziji Zoran Jevtović rekao je da “je u pitanju naučni časopis, da nije član nijedne stranke i da je podrška predsedniku građansko pravo koje ne osporava njegovu kandidaturu”.

 

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi