UNS vesti
21. 12. 2024.
Uručene Godišnje nagrade UNS-a
Da je borba za istinu ključni zadatak u ovim turobnim vremenima i da novinari moraju da slede osnovne postulate profesije, poruka je sa ovogodišnje dodele Godišnjiih nadgrada Udruženja novinara Srbije (UNS) koja je održana u Pres centru UNS-a.
"Svi znamo da je komentar slobodan, a da su činjenice svetinja. Naša emisija na početku je bila satirična, humoristična nedeljna doza zabave, zbog komentara. Međutim, problem je u činjenicama koje su iz godine u godinu sve strašnije i gadnije. Teško je da komentarišući te činjenice, emisija može biti zabavnija od naše realnosti”, naveo je Zoran Kesić, kome je uručena nagrada za novinarsku hrabrost “Aleksandar Tijanić”.
Ipak, istakao je da bi mu najveća nagrada bila da emisija može biti ponovo humoristična, ali da je to teško zbog realnosti u kojoj je sve više dezinformacija. Zato je uputio apel kolegama da se vrate idealima koje su imali na početku karijere.
“Uputio bih im apel da se sete onoga u šta su verovali kada su bili mladi novinari, onoga što su zaboravili pod uticajem politike, lukrativnih razloga ili razmišljajući - ‘šta ću, tako mora, dobiću otkaz’. Da se podsete da je njihov posao istina i da su se zapravo pristajanjem na nametnutu laž, odrekli i novinarstva, i onoga u šta su nekada verovali”, dodao je on.
Pozvao ih je zato da se vrate istini.
“Verujte - oslobađa, osvežava, a ne goji. Ukoliko ne znate gde da je tražite, pogledajte, možda ima po fakultetima, blokadama. Ta istina je mlada, sveža, crvenih obraza od hladnoće i uzbuđenja da menja ovaj svet, bistrih očiju i ne zanima je laž“, apostrofrao je on.
I Milenko Vasović, koji je za seriju kolumni objavljenih na portalu Nova.rs, dobio nagradu „Bogdan Tirnanić“, poručio je kolegama da ne služe nikome – već samo gledaocima, čitaocima i slušaocima.
„Neće biti posledica, osim otkaza možda. Taj otkaz će im kad ovo ludilo prođe biti nagrada“, naveo je on.
Drago mu je, kako je rekao aveo, što je dobio nagradu koja nosi ime Tirnanića jer je kao mladi novinar na njegovim tekstovima učio novinarstvo i beogradski život.
„Reći ću samo dve njegove izjave – Život se uči u kafani i nema ništa gore za novinara od toga da ga niko ne čita“, naveo je on.
Nagrada “Laza Kostić” u kategoriji vest/izveštaj uručena je novinaru Radio Beograda Dejanu Nikoliću za izveštavanje sa teniskog turnira Olimpijskih igara u Parizu, sa meča Đoković-Alkaraz.
Nikolić je rekao da je nagrada velika čast i zadovoljstvo i zahvalio se matičnoj kući koja mu je omogućila da se profesionalno iskaže, ali i kolegi Goranu Gordiću koji je bio tonski realizator prenosa.
“Dva igrača, jedna loptica, uzvici i na kraju – trijumf Novaka Đokovića. Tako je ukratko izgledao naš izveštaj”.
Dodao je da mu je drago što je nagrada došla na vek postojanja Radio Beograda, istakao je da će se truditi da opravda poverenje kolega i apostrofirao da je “samo jedan Radio Beograd 1”.
Nagradu “Laza Kostić” u kategoriji reportaža dobio je Vladimir Banić za serijal “Fantastična planeta”, a uručena je njegovoj sestri Mariji.
Banić se u video poruci zahvalio svim ljudima koji su radili na snimanju „Fantastične planete” u 40 reprortažnih emisija.
„Tu su posebno važni lokalni novinari - kolege koje pomažu da se dođe do sagovornika, kao i oni koji se kasnije bave postprodukcijom. Zahvalio bih se i koleginici koja me je predložila za nagradu. Ovo mi je prvi novogodišnji poklon i drago mi je da sam dobio baš nagradu koja nosi ime Laze Kostića. Da je živ, verovatno bi on proizvodio 'Fantastičnu planetu' ili bi je nadam se gledao“, rekao je on.
Nagrada „Laza Kostić“ uručena je fotoreporteru „Politike“ Anđelku Vasiljeviću za fotografiju „Skupštinska crvena linija“.
„UNS je moj esnaf i kada kolege daju nagradu, to je respekt. Ovu nagradu sam dobiio 2018. godine, a kolege su mi rekle da moram da je opravdam. Nadam se da ću i ovu nagradu opravdati i da ću imati volje i elana da nastavim da radim“, rekao je on.
Nagradu „Laza Kostić“ u kategoriji karikature dobio je Ivica Stošić, karikaturista portala „Slobodna reč“ iz Vranja za karikaturu “Mona Antoaneta”.
Stošić se zahvalio redakciji koja ga je podstakla da izrazi svoj bunt i rekao da je vrednovanje kreativnosti veliki podstrek za njega.
„Slobodna reč nam može pomoći da izađemo iz mraka, a cela zemlja je u mraku. Nagrada me obavezuje da nastavim istim putem. Valjda hoću“, rekao je on.
Zlatnu povelju UNS-a žiri je odlučio da dodeli Slobodanki Vučković, kao višedecenijskom pregaocu UNS-a.
„Drago mi je što se UNS posle toliko godina setio penzionera. Dugo sam bila novinar u privredi. Preduzeće je bilo Jugoslavija u malom. Odlično je funkcionisalo, ne samo zato što sam bila dobra nego zato što je preduzeće tako funkcionisalo. Ovo ja jesam dobila, ali veliki broj koleginica i kolega koji su radili u privredi nisu imali prilike da to dobiju. Ja je posvećujem njima. Poneću je kući, ali ću misliti na njih“, istakla je ona.
Specijalna nagrada za doprinos istoriji štampe i novinarstva, teorijske radove o novinarstvu i publicistička dela "Žika M. Jovanović", po odluci žirija, pripala je Zorici Lešović Stanojević za, kako se navodi u obrazloženju, „kapitalnu monografiju '90 godina Čačanskog glasa'“.
Ona je kao urednica lista rekla da nagrada pripada svim kolegama sa kojima je sarađivala i sa kojima je radila danonoćno.
Istakla je da persuazivnim sadržajem novinarstvo može da kreira javno mnjenje, a da se to pokazalo i prethodnih godina u Čačku. Pozvala je stoga kolege da misle svojom glavom, istakavši da je nagrada UNS-a znak da su njene kolege iz Čačanskog glasa to činile.
Nagrada za najbolji godišnji uređivački koncept, „Dimitrije Davidović“, uručena je uredniku Sportske redakcije Radio-televizije Srbije Zoranu Markoviću. Marković je podsetio da je od planetarnih sportskih dešavanja poput Evropskog prvenstva u fudbalu, vodenih sportova, Olimpijskih igara - sportska redakcija RTS-a napravila iskorak u primanju, prihvatanju i analizi događaja.
Zato je dodao da nagrada „Dimitrije Davidović“ pripada čitavoj redakciji.
Za vreme OI prenošeno je više od 400 sati programa uživo iz Pariza, istakao je on, a bila su primenjena i brojna kreativna rešenja poput virtuelnog studija.
Nagrada za životno delo uručena je fotoreporteru iz Užica Milošu Cvetkoviću.
“Peščanik neumitno teče, takav je zivot. Biće bolje jedino ako ovi klinci izvade stvar. Nadam se da ću to doživeti”, rekao je on.
UNS je Zlatnu povelju uručio Radio Beogradu, koji slavi zlatni jubilej – vek postojanja.
Direktor Radio Beograda Milan Nedić rekao je da nagrada zaokružuje stogodišnjicu kojoj su se posvetili.
“Organizovali smo niz koncerata, tribina i učinili mnogo toga da Radio Beograd postane jedan od najslušanijih medija”, rekao je i dodao da se nada da će Radio Beorad sačuvati ono što ima – dostojanstvo.
Zato je kolega Dragan Žika Stojanović, koji je vodio program, zaključio da je radio opet u modi i da su mediji opet u modi.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.