Privatizacija medija od 2014. godine
12. 05. 2016.
Privatizacija medija u Srbiji u brojkama
Privatizacija medija zvanično je završena 31. oktobra 2015. godine. Od 73 medija koja je trebalo privatizovati, za 50 je bio oglašen javni poziv za prodaju. Od toga je privatizovano 34 medija. U međuvremenu je privatizacija RTV Pruge iz Lajkovca poništena, pa je prodajom kapitala privatizovano 33 medija. Ugašeno je 20 medija (računajući i Novinsku agenciju Tanjug). Delatnost su promenila 2 medija – Radio Ćićevac i Radio Paraćin, dok je njih 16 dobilo mogućnost da se privatizuje prenosom kapitala bez naknade.
Od ovih 16 medija, 7 je već dobilo Rešenja o prenosu besplatnih udela - Reč radnika iz Aleksinca, JP TV Smederevo, JP Radio Bujanovac, JP Informativni centar Odžaci, Informativni centar Tutin, Informativno javno preduzeće Preševo i JP Štampa, radio i film Bor.
Kako UNS saznaje u Ministarstvu privrede, od preostalih 9 medija, za 4 (RTV Kovačica, RTV Trstenik, Radio Subotica i RTV Bačka Palanka) je pripremljeno rešenje o prenosu kapitala bez naknade i čeka se potpisivanje ministra.
Poseban slučaj je RTV Vranje koja vodi upravni spor protiv Agenije za privatizaciju i dok se ovaj postupak ne završi Ministarstvo privrede neće da izda rešenje o prenosu celokupnog kapitala bez naknade novinarima i medijskim radnicima ovog regionalnog medija.
RTV Prugi iz Lajkovca je poništena privatizacija, pa može biti privatizovana na dva načina - prenosom kapitala ili novom prodajom, dok Radio Požarevac kome je privatizacija bila neuspešna, nema uslova za prenos kapitala, ali za ovaj medij nije pokrenuta likvidacija.
Komentari (1)
ostavi komentar13.05.
2016.
Već viđeno
Tuga...ali, nova nada se budi.
OdgovoriLINK: https://knjazpress.wordpress.com/2016/04/22/uskoro-festivalski-radio-knjazevac/