Privatizacija medija od 2014. godine
02. 11. 2015.
Tanjug radi - Zakon o Tanjugu prestao da važi
Istekom roka za privatizaciju medija, 31. oktobra u ponoć, prestao je da važi i Zakon o Javnom preduzeću Novinska agencija Tanjug. Istovremeno, neuspešno je okončana privatizacija nacionalne novinske agencije jer ni u drugom krugu nije bilo zainteresovanih za kupovinu, iako je početna cena bila 380.467,87 evra, što je polovina od procenjene vrednosti.
Zakon je prestao da važi, kao i finansiranje iz državnog budžeta, pa je neizvesna sudbina državne novinske agencije i 188 zaposlenih.
Na pitanje šta će biti sa Tanjugom, UNS odgovor nije dobio ni od Agencije za privatizaciju, ni od Ministarstva kulture i informisanja, kao ni od direktorke Tanjuga Branke Đukić.
Kako je rečeno UNS-u u Agenciji, čeka se na instrukcije od Ministarstva kulture i informisanja o daljoj proceduri za agenciju Tanjug.
“Ne moramo da imamo Zakon da bismo radili”, odgovorila je Branka Đukić na pitanje UNS-a šta se sada dešava sa Tanjugom, s obzirom na to da je 31. oktobra 2015. godine prestao da važi Zakon o Javnom preduzeću Novinska agencija Tanjug.
Članom 18. Zakona navodi se da se „za novinsko-agencijsko poslovanje Tanjuga primenjuju odredbe zakona kojim se uređuje javno informisanje”.
Zakon o javnom informisanju i medijima predviđa da mediji koji nisu prodati, budu privatizovani prenosom kapitala zaposlenima bez naknade ili ugašeni.
Kako je danas prenela agencija Beta, na pitanje o daljoj sudbini Novinske agencije Tanjug, premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da "ne zna ništa tačno".
"Nisam se dubinski u to mešao. Ne znam koji su mediji privatizovani, a koji ne. Nisam se bavio time, pitajte (ministra kulture i informisanja) Ivana Tasovca", kazao je Vučić.
Podsećamo da je državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja Saša Mirković nedavno izjavio da je besplatna podela akcija nešto što zakon prepoznaje kao sledeću fazu kada je u pitanju Novinska agencija Tanjug.
Od 73 medija, prodato je 36, dok će ostalih 37 biti privatizovano prenosom kapitala bez naknade zaposlenima ili im sledi gašenje.
Kako je UNS-u već rečeno iz Agencije za privatizaciju, Agencija će od 2. novembra početi da dostavlja Odluke o obustavi postupka privatizacije metodom prodaje kapitala i nastavkom postupka privatizacije metodom besplatne podele akcija, što znači da i zaposleni u Tanjugu, koji nemaju upisane akcije, imaju pravo na besplatan kapital ove agencije.
Komentari (1)
ostavi komentar04.11.
2015.
НЕК СЕ СПРЕМИ СЛЕДЕЋИ
После гашења некадашње Радио Југославије, а потом Међународног радија Србија, који је обавештавао наше људе широм света путем кратких таласа, а и цео свет на 12 језика о томе која је наша верзија свих догађаја, стигао је на ред да се угаси и државни сервис информација Танјуг. Ако је држава суверена, онда се та сувереност манифестује у многим стварима, па и у суверености информисања наших грађана. Очигледно, још једном, да наша власт није суверена у доношењу одлука, и да су гашење информативних медија донели исти они који су водили пропагандни рат против нас, а затим нас и бомбардовали, срушили предајнике и гађали зграде где раде новинари. Уместо наших агенција, информисаће нас њихови Радио Дојчевеле, Радио Слободна Европа и Глас Америке. А за гашење или, ако је то прејако, за статус клиничке смрти, нек се припреми РТС, Политика...
Odgovori