Naslovna  |  Aktuelno  |  Privatizacija medija od 2014. godine  |  Ministarstvo za rad i dalje medijima ne odobrava otpremnine
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Privatizacija medija od 2014. godine

16. 10. 2015.

Izvor: UNS

Ministarstvo za rad i dalje medijima ne odobrava otpremnine

Do kraja privatizacije medija ostalo je samo petnaest dana, a Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja zaposlenima u pojedinim medijima još uvek nije odobrilo otpremnine. Nedeljnik Pančevac, IPC Kula, RTV Inđija, RTV Kruševac i Radio Valjevo podneli su dokumentaciju za rešavanje programa viška zaposlenih, ali su im zahtevi odbijeni sa obrazloženjem da je Agencija za privatizaciju sprovela postupak privatizacije pre nego što su oni podneli zahteve za otpremnine, odnosno da su zakasnili.

Pomenuti mediji su uložili prigovore na ovu odluku pozivajući se na Zakon o privatizaciji kojim je propisano da je postupak privatizacije sproveden kada novi vlasnici potpišu kupoprodajne ugovore, uplate izlicitirani iznos i registruju se u APR-u, a ne kako tvrdi Ministarstvo, sa proglašenjem uslovnog kupca.

Četiri od navedenih pet medija (nedeljnik Pančevac, IPC Kula, RTV Kruševac i Radio Valjevo) dokumentaciju su podneli čak i pre održavanja sednice Komisije za sprovođenje javnog nadmetanja, ali im je, bez obzira na to, Ministarstvo odgovorilo da su prodati pre nego što su podneli zahteve za otpremnine, što ne odgovara činjenicama.

Neki od ovih medija su u međuvremenu potpisali ugovore sa novim vlasnicima, ali su zaposleni u ovim medijskim kućama i dalje ostali na svojim radnim mestima čekajući otpremnine.

RTV Kruševac podnela je zahtev za desetoro zaposlenih, nedeljnik Pančevac je za četvoro, RTV Inđija za petoro, Radio Valjevo za troje, a IPC Kula za jednog radnika, što je ukupno 23 zaposlena.

Podsećamo, Udruženje novinara Srbije (UNS) pozvalo je Ministarstvo da preispita pravno neutemeljene odluke o odbijanju zahteva i odobri otpremnine, ali su se oni na ovaj zahtev oglušili.

UNS je nekoliko puta bezuspešno pokušavao i da razgovara sa pomoćnicom ministra Ljiljanom Džuver.

Kako su UNS-u rekle kolege iz medija kojima su odbijeni zahtevi za otpremnine, „ukoliko Ministarstvo i dalje nastavi da krši Zakon o privatizaciji odbijajući zahteve za otpremnine, zaposleni će pravdu tražiti pred Upravnim sudom“.

Napominjemo, do sada je svoje medijske kuće uz otpremnine napustilo 870 zaposlenih za koje su odobrena sredstva u iznosu od 382.522.451,78 dinara.

 

Komentari (1)

ostavi komentar
ned

25.10.

2015.

MilutinX [neregistrovani] u 12:25

Fuj

Da li je to ono što je u interesu građana. Fuj!

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi