Naslovna  |  Aktuelno  |  Privatizacija medija od 2014. godine  |  Odgovor zaposlenih u RTV Vranje Agenciji za privatizaciju
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Privatizacija medija od 2014. godine

11. 09. 2015.

Izvor: RTV Vranje

Odgovor zaposlenih u RTV Vranje Agenciji za privatizaciju

Saopštenje Agencije za privatizaciju u kome se tvrdi da je prenos besplatnih udela zaposlenima u RTV Vranje u skladu sa zakonima, u najmanju ruku vređa inteligenciju zaposlenih u srpskim medijima.

Objašnjenje ne samo da nije zadovoljavajuće, nego je i potpuno nerazumljivo.

Dvostruki aršini Agencije su ponovo isplivali u prvi plan.

Da li ste u pravu Vi koji ste pisali ovo saopštenje i potpisali rešenje RTV Vranju sa proizvoljnim tumačenjem Zakona ili svi oni stručnjaci, pa i saradnici Agencije koji već godinu dana tumače zakon drugačije?

Verujemo da je i Vama koji ste pisali ovo saopštenje jasno koliko je odluka Agencije oko RTV Vranja neutemeljena i pravno neodrživa.

Živo smo zainteresovani da čujemo našeg premijera koji je do sada pokazao da se zalaže za istinske reforme, kako će protumačiti Vaš postupak kojim suspendujete pet godina borbe za medijsku reformu i uvođenje evropskih standarda u medijsku sferu.

Ne kažemo samo mi, već i cela stručna javnost i medijska udruženja i Ministarstvo kulture i informisanja da je samo dosledno poštovanje Zakona o javnom informisanju i medijima preduslov za uspešan završetak medijskih reformi i usklađivanje medijske sfere sa evropskim standardima.

Mediji nisu NIS, Aerodrom „Nikola Tesla“, Telekom i dr. I sasvim sigurno ne spadaju u velike državne sisteme.

Za uređenje odnosa u medijskoj sferi krovni zakon je Zakon o javnom informisanju i medijima, ali nije naš posao da Vas tome učimo.

Mnogo bi poštenije bilo da ste nam lepo rekli: ''Vranjanci, obmanuti ste. Prodaćemo Vas kome mi hoćemo ili ko nam da više – novca ili uticaja, videćemo'', nego što pokušavate da odbranite neodbranjivo.

No, dobro. Vratimo se suštini Vaše priče.

Ako se tako ''slepo'' držite Zakona o privatizaciji, zašto u našem slučaju niste primenili sve odredbe ovog Zakona?

Zašto je rok za privatizaciju skraćen za 6 meseci?

Zašto i program privatizacije koji je bio obavezan za privredne subjekte nije važio i za nas?

Tim ''Vašim omiljenim Zakonom'' predviđeno je da se prodaje 70% kapitala. Zašto ste onda dozvolili da se u medijima prodaje 100% kapitala?

Zar TO nije diskriminacija? Nešto važi – nešto ne.

Kako se Vama prohte!

U vezi sa prethodnom rečenicom, čl.43 predviđa da zaposleni imaju pravo na sticanje akcija bez naknade za svaku punu godinu radnog staža u subjektu privatizacije.

Pravo na sticanje akcija bez naknade može se ostvariti sa najviše  35 godina radnog staža, a da to pravo stiču na osnovu 15% procenjene vrednosti u procesu privatizacije.

Zašto to pravo nemaju zaposleni u medijima i kako uopšte mogu da ostvare to pravo ako im je medij 100% prodat?

U čl.45 stoji da kapital za sticanje akcija bez naknade u postupku prodaje kapitala javnom aukcijom ne može biti veći od 30% kapitala koji se privatizuje. 

Kako smo onda mi u RTV Vranju dobili više od 33% procenjene vrednosti?

U Uredbi o prenosu kapitala bez naknade zaposlenima kod izdavača medija koja je objavljena u „Službenom glasniku  RS”, broj 65/15, nigde se ne pominje mogućnost koju Vi navodite (200 evra po godini staža), već se u čl. 6 jasno kaže da se vrednost kapitala koji se prenosi bez naknade utvrđuje na osnovu procenjene fer tržišne vrednosti kapitala sa stanjem na dan 31. decembar poslednje poslovne godine.

Vi ste zaposlenima u RTV Vranje uskratili zakonom garantovana prava.

A sloboda medija i zaštita prava novinara i zaposlenih u medijima temeljni su principi na kojima počiva novo medijsko zakonodavstvo, doneto u skladu sa standardima Evropske unije i načelom vladavine prava u sferi medija.

RTV Vranje je uradio sve po Zakonu i propisima kako bi preživeo.

Na taj način postali smo primer borbe za novinarski interes, bar je tako ocenila stručna javnost, a onda ste Vi ''potegli'' dvostruke aršine, proizvoljno protumačili Zakon i opalili šamar reformi javnog informisanja.

Usuđujete se i da govorite o načelima ravnoporavnosti.

Verovatno ste i njih osmislili u noći između 3. i 4. septembra kada je izvršen pritisak na vaše stručne saradnike da protumače Zakon onako kako odgovara nekim interesnim grupama.

Biće skandal ako tako ostane!

 

Zaposleni u RTV Vranje

Komentari (2)

ostavi komentar
pet

11.09.

2015.

anonymous [neregistrovani] u 19:37

Нема шта да се кометарише!

Ех, да су двоструки аршини примењени само у случају РТВ Врање!
Ваљда ћемо чути мишљење и са највишег места?

Odgovori
pet

11.09.

2015.

Dejan R. Popovic, dipl. inz. [neregistrovani] u 18:41

Prenos kapitala bez naknade zaposlenima


U Zakonu o javnom informisanju i medijima u clanu 142. propisano je, izmedju ostalog:

"Ukoliko javni poziv za prodaju kapitala izdavača iz stava 1. ovog člana ne bude objavljen do 1. jula 2015. godine, postupak prodaje kapitala se obustavlja, a kapital izdavača medija se privatizuje prenosom akcija zaposlenima bez naknade.

Ukoliko je javni poziv objavljen u roku predviđenom stavom 11. ovog člana, a kapital izdavača ne bude prodat do 31. oktobra 2015. godine, postupak prodaje kapitala se obustavlja, a kapital izdavača medija se privatizuje prenosom akcija zaposlenima bez naknade."

S druge strane, "prenos kapitala bez naknade zaposlenima", u smislu Zakona o privatizaciji (clan 2. tacka 23), jeste prenos kapitala u subjektu privatizacije sa društvenim kapitalom koji se privatizuje modelom prodaje kapitala, tako što se do 30% kapitala prenosi zaposlenima, bez naknade, u akcijama, odnosno udelima.

Ova dva zakona su, izgleda, u sukobu (?!)

***
Ako je Ustavom Republike Srbije (clan 86. stav 2) odredjeno: "Postojeća društvena svojina pretvara se u privatnu svojinu pod uslovima, na način i u rokovima predviđenim zakonom", da li je onda ispravna definicija:"Privatizacija, u smislu Zakona o privatizaciji (clan 2. tacka 2), jeste promena vlasništva kapitala i imovine pravnih lica koja posluju društvenim i javnim kapitalom. [...]"? Na koju promenu vlasnistva se misli u definiciji iz zakona?

"Privatizacija" ("privatisation"), u smislu Oksfordskog recnika, jeste prenos posla, industrije ili usluge od javnog na privatno vlasništvo i upravljanje (http://www.oxforddictionaries.com/definition/english/privatization?q=privatisation).

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi