Pogledi
10. 01. 2025.
Urednik Politikologa student Mladen Đurđević: Novinarstvo u Srbiji iz mog ugla
Novinarstvo je umetnost realne reči. Može se reći da je iz nekoliko razloga ozbiljnija ili teža umetnost od književnosti – jer je konvencionalnija i mnogo odgovornija od literarnog pisanja prožetog imaginacijom i apsolutnom slobodom kreativnosti.
Novinarstvo i te kako vapi za kreativnim izražavanjem, pogotovo kada je reč o beletrističkim formama, ali je problem što se ne pristupa faktografiji sa ozbiljnošću i potpunom svešću koliko je odgovoran posao u pitanju. Kada govorimo o Srbiji, čini se da u mnogim slučajevima ni prenošenje vesti ne može (ili ne želi) da se savlada onako kako bi trebalo.
Ne uopštavam hvalu ili problematiku, jer u svakoj profesiji dosta toga zavisi od individualnog pristupa poslu. Međutim, naše novinarstvo možemo sagledati i kroz izreku o vlasti koja je obično onakva kakav je narod, jer je vlast proizašla iz i od naroda – kao i novinarstvo. To se zaključuje iz činjenica da su mnogi ljudi u Srbiji konzumenti novinarstva koje plasira nemoral, primitivizam i etički neprofesionalizam.
Kao što rekoh, mnogo šta zavisi od toga kako se pristupa svom poslu, odnosno kakvu politiku neguje neka medijska kuća, jer se to neretko odražava i na okolinu i deluje kao virus koji zaražava druge. Može na nekoga da utiče i kao antivirus, pa se prelazi u drugu krajnost u borbi protiv onoga što, po mišljenju nekih, deluje toksično.
Vraćam se na činjenicu da je novinarstvo umetnost, a samim tim i nauka, ne samo što se proučava na univerzitetima i što bi trebalo da novinari budu obrazovani (i formalno i u smislu da imaju obraza), nego zato što su alati kojima se koristi, cilj zbog kog se ti alati koriste i naravno načini na koje bi trebalo da se koriste – jednaki svrsi umetnosti: edukaciji, informisanju, socijalizaciji, pa i zabavi svakako.
Novinari kao da žele po svaku cenu da poruše okvire novinarstva (kao umetnosti i nauke), potcene ga i oskrnave, a onda očekuju poštovanje i veliki benefit. Apsurdno je što kod nas sve više baš takvi obezbede sebi veliku dobit.
Ne želim da akcentujem kako će samo školovani novinari spasiti profesiju, iako to ne bi bilo ništa loše, nego naglašavam da i školovani čine onu polovinu koja ne učestvuje u građenju elitnog novinarstva. To je možda najveći problem.
Na celokupnu sliku dosta utiče individualno opredeljenje kojem se odličan ili manje dobar novinar prikloni. Bilo je, a i sada ima vrhunskih novinara koji nemaju diplomu novinarstva, pa bi možda efikasnije rešenje bilo da se uvedu licence za našu profesiju.
Kada govorimo o osnovnoj ulozi novinarstva i načinu na koje se građani informišu, dolazimo do toga da se mnogi novinari i medijske kuće ne pridržavaju osnovnih pravila novinarstva. Pre svega mislim na zakonske propise, etičke norme i savest za koju verujem da i te kako postoji kod nekih ljudi, pa stoga tvrdim da postoji profesionalnog novinarstva u našoj državi.
Nažalost, sve više smo u prilici da svedočimo neprofesionalnom novinarstvu, gledajući informativne programe ili autorske emisije koje postaju tužilaštva i sudnice, odnosno arene u kojima se suprotna strana žigoše bez prigovora i prilike da se suprotstavljeni izvede pred izazivača.
Moram napomenuti da su dobar vid profesionalnog novinarstva, razvijanja kritičke svesti i sučeljavanja mišljenja, izborne debate koje se po potrebi organizuju na Javnom servisu (ili neke emisije koje samo imaju sličan format). Bilo bi dobro da se organizuju i mimo izbora.
Iako rad Javnog servisa uvek može bolje izgledati, on je za sada jedina neutralna i konvencionalna medijska kuća koja dozvoljava izgradnju elitnog novinarstva. Ostale medijske kuće su vrlo pristrasne, svaka u svom maniru, što je jedan od velikih problema u razvijanju zdravog novinarstva i društva.
Kada je reč o novinarstvu uopšte, ono predstavlja pored pomenute beletristike i nove onlajn novinarske forme, koje nažalost još uvek nisu ni u začetku kod nas. Trebalo bi pomenuti i nedostatak platformi koje bi svojim proizvodima zavredele da budu pretplatničke. Takvo novinarstvo želim našem društvu koje bi uz profesionalno novinarstvo razvilo svest o kvalitetu (uopšteno) i bilo raspoloženo da plati prepoznatu vrednost – gradeći zdrav i pažljiv duh društva.
(Politikolog je medij čiji je osnivač Fakultet Političkih nauka u Beogradu)
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.