DNV-UNS
04. 11. 2020.
U izveštavanju o nasilju nad ženama dominira senzacionalizam
Medijski sadržaji o rodno zasnovanom nasilju nad ženama uglavnom su senzacionalistički, zaključak je radionice „Kako protiv stereotipa u izveštavanju o problemima neplaniranih trudnoća“ koju je u Novom Sadu održalo Udruženje novinara Srbije sa svojim ogrankom Društvom novinara Vojvodine (UNS-DNV).
Radionica UNS-DNV, kojoj je prisustvovao i pokrajinski zaštitnik građana Zoran Pavlović, bila je posvećena poštovanju profesionalnih standarda u izveštavanju novinara o ženama, kao i analizi primera dobre i loše prakse.
Novinarke Milica Kravić Aksamit i Tamara Srijemac govorile su kako se stvaraju stereotipne slike o ženama u medijima i kako etički treba izveštavati o temama kao što su reproduktivno zdravlje i rodno zasnovano nasilje.
„Žene su u medijima najčešće predstavljene u ulozi domaćice, majke, supruge, uglavnom seksualizovano. Novinari često neetički izveštavaju o ženi koja je napustila porodicu, abortirala i pretrpela neki oblik psihičkog ili fizičkog nasilja”, navele su one.
Milica Kravić Aksamit i Tamara Srijemac održale su i praktičan deo radionice kako bi prikazale primere dobre i loše prakse izveštavanja o ženama u medijima, te diskutovale sa učesnicima radionice o kršenju zakona i Kodeksa novinara Srbije.
„Često za neki slučaj nasilja nad ženama saznam prvo u medijima. Uloga novinara je bitna i voleo bih da imam više njihovih pritužbi na stolu”, izjavio je pokrajinski zaštitnik građana prof. dr Zoran Pavlović.
On je istakao da se mora raditi na zaštiti integriteta novinara koji pišu o marginalizovanim grupama, kao i da kancelarija ombudsmana ima „veliku moć“, ali da mnogi ljudu nisu upoznati sa svojim pravima, nemaju dovoljno poverenja u institucije zbog čega u nedovoljnoj meri prijavljuju slučajeve nasilja.
Predsednica Udruženja „Mesto za mene” Vesna Radeka učesnicima radionice predstavila je statističke podatke, ali i saznanja koja je stekla u kontaktu sa ženama koje su zbog neplanirane trudnoće trpele nasilje. Ovo udruženje, inače, besplatno savetuje i pomaže ženama koje su neplanirano ostale u drugom stanju.
„U svakoj redakciji bi trebalo da postoji novinar koji profesionalno ume da izveštava o ovako osetljivim temama”, istakla je Radeka, koja je primetila da mediji nedovoljno izveštavaju i o položaju samohranih roditelja.
Moderatori radionice „Kako protiv stereotipa u izveštavanju o problemima neplaniranih trudnoća“ bili su novinari Boris Pavlov i Predrag Rava.
____________________________________________________________
Radionica je sufinansirana i podržana od strane Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama na Konkursu za unapređenje profesionalnih standarda. Stavovi izneti u projektu nužno ne izražavaju stavove sekretarijata.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.