Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Страх за безбедност ограничава слободу штампе
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

23. 10. 2008.

Извор: Данас

Страх за безбедност ограничава слободу штампе

Париз - Страх за безбедност може да угрози слободе чак и у демократским земљама и ограничи слободу штампе, саопштила је организација Репортери без граница (РСФ). 

Упозорење је издато након што је та група објавила свој годишњи регистар 173 државе о слободи штампе широм света. РСФ је навела да је слобода штампе у САД и Израелу недовољна, те је захтевала од америчких лидера да поправе ситуацију. Исланд се, међутим, налази на врху листе, док су САД биле на 36. месту. Северна Кореја, Туркменистан и Еритреја су најниже рангиране земље на листи.

Организација за заштиту слободе штампе стационирана у Паризу рекла је да су те три земље попут „непроменљивих паклова“ у којима је народ одсечен од света, а такође је субјекат „пропаганде достојне минулих времена“. Како наводи РСФ, пре ће бити да је мир, а не економски просперитет највећа гаранција слободе штампе. Док штампа у државама с парламентарном демократијом које нису увучене у ратове добро функционише, то није случај у осталим земљама, укључујући САД и Израел, наводи се у извештају организације.

Мада су се САД са 48. места које су заузимале протекле године попеле на 36, Израел се за две позиције спустио на листи, те је на 46. месту. Организација се писмено обратила америчким председничким кандидатима Бараку Обами и Џону Мекејну и указали им на потребу за већом заштитом поверљивих извора репортера. Она је од председничких нада САД захтевала да обезбеде боље радне услове за репортере у подручјима у Ираку и Авганистану које су под америчком контролом. САД су са 111. пале на 119. место на листи када је реч о слободи штампе ове државе ван њене територије за шта се криве актуелни сукоби у Ираку и Авганистану.

Гризија је забележила упадљиви пад на листи у односу на 2007, будући да се на списку спустила за 54 места те је на 120. позицији, што је резултат рата с Русијом. Али мирољубиве, демократске земље које доминирају на првих двадесет места на глобалном регистру јесу европске земље, попут Исланда, Норвешке и Финске. Неке од млађих демократских земаља, укључујући Естонију и Словачку, спадају у првих десет у регистру, док је Британија на 23. позицији. Кина још увек спада у последњих десет земаља на листи упркос томе што је ове године била домаћин Олимпијских игара, а гора је само од Саудијске Арабије, Узбекистана, Зимбабвеа и Ирана, мада није лоша колико Мјанмар.


Д. С.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси