Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Грчка вратила албанског новинара
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

22. 08. 2012.

Аутор: Н.Н. Извор: Б92, Танјуг

Грчка вратила албанског новинара

Медијска организација југоисточне Европе (SEEMO) позвала је да грчке власти да објасне зашто су албанском новинару забраниле приватан улазак у земљу.

 

Како је саопштио SEEMO који је део Међународног новинског института (IPI), Мартин Мема се 19. августа упутио у приватну посету Грчкој, када му је грчка полиција онемогућила улазак преко границе, наводећи као разлог његова ранија извештавања о тој земљи.

"Репортерима би требало да буде омогућено путовање, и као приватним лицима и као професионалним даваоцима информација. Чини се да је гранична полиција прекршила неколико међународних стандарда ограничавајући слободно кретање новинара. Слобода штампе се не може заустављати на границама земаља", изјавио је генерални секретар SEEMO Оливер Вујовић.

Мема је у интервјуу регионалном Интернет сајту "Балкан инсајт" (Balkan Insight) повезао забрану уласка у Грчку са његовим ранијим телевизијским извештајем о етничким Албанцима у Чаму у Грчкој, који су током Другог светског рата били протерани из северне Грчке.

SEEMO, чије се седиште налази у Бечу, подсетио је на прошлогодишњи случај новинара телевизије Канал 5 из Скопља Горана Момировског и новинарке скопског дневника "Вест" Милене Гјогјиевске, који су 16. августа у Флорину, на североистоку Грчке, пратили групу грађана из Македоније која је тамо тражила да им се издају потврде о рођењу.

Ти грађани, подсећа SEEMO, рођени су у Грчкој, а живе у Македонији.

Момировски је рекао SEEMO да је снимао само групу грађана која је покушавала да добије документа, док је Гјоргјиевска казала да није снимала ништа.

Како се наводи у саопштењу SEEMO полиција је двоје новинара из Скопља задржала два сата на улици како би се уверила да нису снимали државне институције Грчке.

Момировски је 11. новембра 2011. пријавио SEEMO да му током приватне посете грчка полиција није дозволила да пређе границу, рекавши му да он представља опасност за националну безбедност.

"Грчка је земља Европске уније. Ови поступци грчке граничне полиције треба да буду истражени и објашњени. Међународне организације, као што су Савет Европе и Организација за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) би, такође, њима требало да се позабаве", казао је Вујовић.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси