Naslovna  |  Aktuelno  |  Privatizacija medija od 2014. godine  |  Mirković: Bilo dovoljno vremena za završetak privatizacije Tanjuga
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Privatizacija medija od 2014. godine

06. 11. 2015.

Izvor: Beta

Mirković: Bilo dovoljno vremena za završetak privatizacije Tanjuga

Državni sekretar Ministarstva kulture i informisanja Saša Mirković izjavio je večeras da je bilo dovoljno vremena da se proces privatizacije novinske agencije Tanjug završi kao i da su taj proces vodili menadžment tog medija i Agencija za privatizaciju.

 

"Od 50 medija čija je prodaja oglašena 1. jula, do 31. oktobra privatizovano je njih 36. Još 7. oktobra je bilo poznato da 'Tanjug' nije našao kupca, tako da je bilo dovoljno vremena da se taj proces završi a bitno je reći da ceo proces vodio menadžment Tanjuga i Agencija za privatizaciju", rekao je Mirković za Radio-televiziju Srbije.

Kako je naveo, činjenica je da je bilo vremena da se od 1. jula "spakuju" tri kruga privatizacije pri čemu bi cena za kupovinu Tanjuga u trećem krugu iznosila trećinu prvobitne cene.

"Vrlo dobro se znalo da proces privatizacije medija treba da bude okončan do 1. jula, pa je zatim rok produžen do 31. oktobra. Niko nije verovao da će se zakon primeniti a Vlada ostaje privržena sprovođenju zakona", kazao je Mirković.
Prema njegovim rečima, oduvek je postojala dobra volja da se nađe odgovarajuće rešenje za Tanjug, ali je i bitno da sve što se radi, bude urađeno u skladu sa zakonom.

"Ovo što se dešava je nešto što je neumitno moralo da se desi. Ministarstvo kulture je od početka bilo uključeno u ceo proces i imalo je apsolutnu podršku premijera", rekao je državni sekretar.

Upitan zašto u Srbiji ne može da postoji državna novinska agencija ako takav primer postoji u zemljama EU, Mirković je rekao da je značajno da svi akteri na medijskom tržištu imaju izjednačenu poziciju, kao i da pregovaračko Poglavlje 8 sa EU, koje se bavi državnom pomoći, predstavlja "vrlo senzitivnu oblast na kojoj Brisel insistira".

"Do avgusta 2014. godine imali smo situaciju gde su neki imali itekako prednost nad medijima koji su svojim kvalitetom i podržavanjem javnog interesa zaslužili da budu podržani. Kada mi je postavljeno pitanje vezano za buduće funkcionisanje ako Tanjug ne bude emitovao vesti, rekao sam da će 'Beta' i 'Fonet' biti dovoljni za naše tržište, ali i da će se brzo videti da li će moći da zadovolje javni interes", rekao je Mirković.

Generalni sekretar Udruženja novinara Srbije (UNS) Nino Brajović izjavio je da je svako rešenje bolje od gašenja Tanjuga i najavio da će UNS sa svoje strane učiniti sve da se toj agenciji pomogne.

On je ukazao i da Tanjug, zbog posebnog zakona o njemu, nije bio u istom položaju sa ostalim medijima u čiju se privatizaciju krenulo.

Brajović je kao jedno od mogućih rešenja naveo javno-privatno partnerstvo i ocenio da će po svemu sudeći biti usvojen neki leks specijalis.

"U svakom slučaju sve treba da bude rešeno u naredenih mesec dana", kazao je Brajović.

Odlukom Vlade Srbije, Tanjug je prestao da radi 31. oktobra, nakon neuspešne privatizacije. Zakonom o informisanju predviđeno je da država izađe iz vlasništva u medijima, a privatizacija Tanjuga nije uspela jer nije bilo zainteresovanih u dva pokušaja prodaje.

Komentari (1)

ostavi komentar
sub

07.11.

2015.

Sasa [neregistrovani] u 00:52

bruka

Mediji su na muci, ako ih ne reformise Mici. Sve si upropastio Mirkovicu. Rasturio si sve konkurente svojim , Sekulicevim, Jajicevim i Vukasinovim medijima. Vi ste uz Uns grobari srpskih medija!

Odgovori

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi