Naslovna  |  Aktuelno  |  Privatizacija medija od 2014. godine  |  Tanjug i “Dnevnik“ bez gazde
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Privatizacija medija od 2014. godine

31. 10. 2015.

Autor: I. Mićević Izvor: Večernje novosti

Tanjug i “Dnevnik“ bez gazde

Radio Medveđa poslednji je medij za koji je organizovana aukcija, i to juče, u Agenciji za privatizaciju.

Rok za privatizaciju medija u vlasništvu države, pokrajine i lokalnih samouprava ističe danas, a 15 medijskih kuća nije uspelo da nađe kupca. Za njih će, već od ponedeljka, Agencija za privatizaciju početi da šalje obaveštenja o besplatnoj podeli akcija zaposlenima.

Kupce nisu našle ni velike medijske kuće, poput Tanjuga i novosadsnog "Dnevnika".

"Politika" je izuzetak, jer joj je dat rok do kraja maja 2016. godine. Da li će i Tanjug postati vlasništvo zaposlenih, kroz podelu akcija, znaće se kada resorna ministarstva daju tumačenje zbog toga što je rad Tanjuga uređen posebnim zakonom.

Od ukupno 73 novinske, radio i TV kuće, koje je trebalo da budu privatizovane, proces je pokrenut za 50, a 35 je i prodato. Među preostale 23, neke su imale veće dutove od kapitala, pa su odmahugašene. U nekima su se odmah opredelili za podelu akcija zaposlenima i čekali rok. Ali suvlasnici medija moći će da postanu samo novinari i ostali zaposleni koji do sada nisu uzimali besplatne akcije privatizovanih javnih preduzeća.

Zakonski rok u kome treba da se podele besplatne akcije ističe poslednjeg dana novembra, ali kako je i termin za prodaju bio "rastegljiv", nije isključeno ni da se ovaj rok produži. A među 35 medijskih kuća koje su dobile kupce, samo 19 je i formalizovalo kupoprodaju potisivanjem ugovora. Među njima je Studio B. Preostali čekaju kraj formalne procedure. Zaposleni u ovim medijima zabrinuti su šta će se dogoditi ako kupci odustanu, a oni ne pokrenu na vreme proces podele akcija.

Novinske, radio i TV kuće čiji zaposleni ne budu hteli da postanu i vlasnici svojih radnih mesta, moraće da budu ugašene. Tačnije, sledi im brisanje iz medijskog registra, pa neće moći ni da se bave više medijskom delatnošću. Teorijski, mogli bi da ostanu da rade, ali da promene delatnost. O tome će odlučivati lokalne samouprave. ¦

Besplatne akcije

Sporno je i na koji način će se deliti besplatne akcije zaposlenima. Najavljeno je da će tumačenje da da Skupština Srbije, jer su različita mišljenja imali Agencija za privatizaciju i Ministarstvo privrede.

Jedno mišljenje je da sve treba da pripadne zaposlenima, a drugo samo deo akcija prema godinama radnog staža, a ostatak da se vrati državi kroz Akcionarski fond.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi