Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Закон смета Митровићу
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

23. 01. 2009.

Извор: Вечерње новости

Закон смета Митровићу


ПРОЦЕНАТ власништва у електронским медијима најспорнија је тачка Нацрта закона о недозвољеном обједињавању и јавности власништва јавних гласила. А највећи противник садашње верзије је Жељко Митровић, власник телевизије Пинк, сувласник ТВ Кошава и Авала и власник 15 сателитских ТВ канала.

И на јучерашњој, петој јавној расправи о овом акту, Митровић је ставио највише примедби. Предложио је моделе ограничавања медијске концентрације по неком од европских модела - мерењем броја додељених фреквенција за емитовање, удела гледалаца или укупне зараде од оглашавања. Код нас је примењен модел процене власништва, па у рукама једног газде може да буде 100 одсто једне националне ТВ и радио станице и још 25 одсто капитала неке друге ТВ.

Такође, ограничен је и на власништво још два кабловска и сателитска програма општег или информативног садржаја. А специјализованих, филмских, музичких или спортских програма са кабловским или сателитским емитовањем може да има колико хоће.

- Не могу се некоме сада усвајањем овог закона ускратити права стечена ранијим законом. Ако Жељко Митровић има пет одсто капитала ТВ Авала, и то му је дозвољено Законом о радиодифузији, не може се то сада овим законом оспорити - прокоментарисао је Нино Брајовић, председник Удружења новинара Србије. - Не можемо медијску област регулисати законима који нису међусобно усклађени. Осим ова два правна акта, то је случај и код Закона о јавном информисању са једне и Закона о локалној самоуправи и главном граду, са друге стране.

Једна од примедби на предлог закона је и што не дефинише област дигиталног емитовања телевизија, које је већ сада реалност, а у скорој будућности, до 2015. године, биће обавеза свих емитера.

На регулацију тиража штампаних медија није било већих примедби. Недозвољеном медијском концентрацијом сматра се удео једних новина у укупном тиражу дневне штампе већи од 30 одсто. А, уколико власник издаје два дневна листа, дозвољено је да има највише 40 одсто укупног тиража дневне штампе.

Сви учесници јавне расправе, организоване у Сава центру, сложили су се да је Србији потребан овакав антимонополски закон, који ће спречити недозвољену концентрацију власништва над медијима, као и увид у власничку струкутуру штампе, радио и ТВ станица.

Антрфиле : МОНОПОЛ

- ДРЖАВА је највећи монополиста у медијима - оценио је Зоран Папић из Асоцијације медија. - Она је власник Тањуга, Радио Југославије, дела “Политике”, “Вечерњих новости”, “Дневника”, и низа локалних медија.

И. М.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси