Вести
19. 11. 2024.
Министар: За суфинансирање медија у Србији 2025. години више пара него ове
Министарство информисања и телекомуникација Србије намениће 2025. више од пола милијарде динара за суфинансирање медија на нивоу Републике, рекао је у Крагујевцу министар Дејан Ристић.
Он је навео да је у буџету за идућу годину додатних 180 милиона динара више него ове године у којој је, како је казао, Министарство имало рекордних 337 милиона, а с посебним давањима укупно 352 милиона динара за ту сврху.
Ристић очекује да ће догодине и на локалном нивоу бити више новца за суфинансирање производње медијских садржаја и обуке новинара.
Рекао је да су ове године први пут све локалне самоуправе којих је 156, спровеле јавне конкурсе за суфинансирање производње медијских садржаја.
Ристић је у Крагујевцу с градоначелником Николом Дашићем разговарао о суфинансирању медијских садржаја, поздравио стално повећавање средстава за то и захвалио градоначелнику због одговорног приступа информисању.
Упитан да ли је регуларно да се у нацрту крагујевачког буџета за 2025. средства за медије опредељују под ставком "субвенције приватним предузећима", Ристић је рекао да Министарство примењује Закон о јавном информисању и медијима "који не препознаје субвенције приватним предузећима већ искључиво конкурсно финансирање".
Ристић је новинарима рекао да су разговарали и о приватизацији Радио-Телевизије Крагујевац (РТК) која је у току што Министарство информисања прати иако је то у надлежности Министарства привреде.
"Ту само да подржимо свако решење које ће бити пре свега на добробит локалне заједнице, саме медијске куће, а самим тим и читавог нашег друштва", казао је Ристић и најавио за данас и разговор с управом РТК.
"Уколико изузмемо два јавна медијска сервиса - РТС и РТВ Војводина, онда је РТК највећи медиј који још није приватизован", рекао је Ристић.
Казао је да по сазнањима Министарства информисања, осим РТК, нема више медија из чијег власништва би држава требало да изађе.
Ристић је додао да у Србији има 2.194 штампаних и електронских медија, а највећи број њих су портали.
"Скоро сви су у приватном власништву. Изузетно мали број није у приватном власништву", рекао је он.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.