Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Шта пише у пресуди активистима ухапшеним након протеста против ископавања литијума?
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

13. 08. 2024.

Аутор: Н. В. О. Извор: Н1

Шта пише у пресуди активистима ухапшеним након протеста против ископавања литијума?

Судија Прекршајног суда Горан Милутиновић потписао је пресуде тројици активиста Ивану Бијелићу, Николи Ристићу и Јевђенију Јулијану Димитријевићу на 40, односно 30 дана затвора. Милутиновићево име се појави у јавности сваки пут када се десе неки протести.

Судија Милутоновић послао је у затвор тројицу активиста који су учествовали у блокади пруге после протеста против ископавања литијума, одржаног у Београду у суботу 10. августа.  Иван Бијелић осуђен је на 40 дана, Никола Ристић и Јевђеније Димитријевић на 30 дана, а ставља им се на терет нарушавање јавног реда и мира непристојним, дрским и безобзирним понашањем.

Kако је за Н1 објаснио Марко Пантић, један од адвоката окривљених, тројица активиста су осуђена због кршења Закона о јавном реду и миру, члан 8, став 1 у вези става 2. Ова наизглед успутна информација је изузетно битна. Адвокат објашњава да управо став 2 предвиђа строжу казну, јер ако се прекшај изврши у групи лица могућа је и казна затвора. А тројица су законски минимум за групу, то јест да је извршен тежи облик прекршаја.

Адвокат Пантић зато оцењује да је Јевђеније Јулијан Димитријевић уведен у предмет као трећи, иако у пресуди није конкретизовано како су он и Ристић изразили непристојно, дрско и безобзирно понашање – због којег је осуђен.

У пресуди је једино Бијелићу конкретизована радња, а то је, према речима адвоката, да је држао сендвич у близини оштећене (новинарка Информера), гурнуо јој сендвич у уста и умазао је садржајем. Због тога је осуђен на 10 дана више од друге двојице активиста, наводи адвокат за Н1.

За Ристића и Димитријевића наводи се само да су окружили новинарку, ометали у раду и викали, али не и шта су викали и на који тачно начин су ометали новинарку. Адвокат пита како двојица могу да окруже некога и истиче да је став судске праксе такав да дело које се ставља на терет мора да буде конкретизовано.

Питајући зашто су баш ова двојица приведена, а не и преосталих 20 људи који су се налазили на истом месту у исто време, адвокат одговара – хапшење 20 људи изазвало би много већи одијум у јавности.

Активисти су осуђени по хитном поступку и послати на издржавање казне у Падинску скелу, где чекају да њихови заступници уложе жалбу и суд о њој одлучи.

„Суд је применио члан 308 Закона о прекршајима који предвиђа извршење казне пре правоснажности пресуде. Примена овог члана закона је постала популарна 2019. године после упада демонстраната у зграду Радио-телевизије Србије, када су применом тог члана осуђени послати у затвор“, напомиње Пантић.

Додаје да се тиме дерогира право на жалбу, јер у редовним поступцима жалба спречава извршење пресуде.

„Мишљења смо да је пресуда лоша са правне стране и она би требало да падне“, рекао је адвокат осуђених активиста за Н1 и додао да ће до краја дана уложити суду жалбу на пресуду.

Суд потом има 24 сата да списе предмета заједно са жалбом преда Прекршајном апелационом суду, који потом има 48 сати да о жалби донесе пресуду.То значи да би у наредна 72 сата осуђени активисти могли да се нађу на слободи, уколико другостепени суд одлучи да поништи пресуду судије Милутиновића.

Пантић каже да се нада да ће се тројица младића наћи на слободи и раније.

Цео текст читајте на Н1.

 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси