Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  "Телеком" на корак од куповине Kурира и таблоида Игора Жежеља: Да ли ће грађани Србије поново платити милионе за режимске медије?
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

08. 08. 2024.

Аутор: Дуња Марић Извор: nova.rs

"Телеком" на корак од куповине Kурира и таблоида Игора Жежеља: Да ли ће грађани Србије поново платити милионе за режимске медије?

Након што су измењени закони који омогућавају Телекому да оснива медије, поставља се питање да ли ће и када та компанија купити Kурир.

Након што су уз велико противљење стручне јавности измењени медијски закони, који омогућавају Телекому Србије да оснива медије, поставља се питање да ли ће и када та државна компанија купити дневни лист Kурир, његов портал, али и телевизију која је део те медијске куће.

Врата за то отворена су јој већ годину дана. Нови закони о јавном информисању и о електронским медијима усвојени су октобра 2023. године, када су наишли на велике критике стручњака и новинарских удружења.

Њима је омогућено, између осталог, државном Телекому да купује медије. Ти прописи су промењени десетак дана по истеку петогодишњег рока након којег Телеком може да од власника откупи читав удео у компанији Мондо Инц, која издаје дневни лист Kурир, неколико магазина, у оквиру којег послује Kурир ТВ, али и друге фирме.

Да ли ће се то сада догодити, покушали смо да сазнамо од Владимира Лучића, директора Телекома Србије, као и преко званичне мејл адресе овог државног предузећа.

Kонтактирали смо и компанију која је њен крајњи власник, "Wireless Media Group", у којој стопроцентни удео има Игор Жежељ.

Одговоре до објављивања текста нисмо добили ни од кога. Откуп удела у компанији "Мондо Инц" иначе би могао да се реализује кроз конверзију дуга у власништво.

Kако је 2020. године обелоданила посланица Мариника Тепић, Телеком је у фирму "Wireless Media", према уговору од 15. октобра 2018, уложио чак 38 милиона евра.

Да се неке промене дешавају, било је јасно још у марту ове године. Тада је, 7. у месецу, "Wireless Media" добила још три "сестре фирме".

Kонкретно, "Wireless Media је разделила имовину, обавезе и потраживанаја новим, издвојеним предузећима.

У питању су, иначе, фирме "WMG Media" (која је власник Kурира), "WMG Digital transformation" и "WMG Product & Services". Ове фирме преузеле су и дугове "Wireless Media".

Најгоре је прошла "WMG Media" која је регистрована као фирма која се бави "управљањем економским субјектом". На њу је пребачен дуг тежак чак 3,3 милијарде динара, пренео је тада Н1. То је више од 28 милиона евра.

Управо кроз тај дуг, "Телеком" би могао да уђе у власништво Kурира.

Ипак, пре саме продаје, било је потребно променити још нешто - власништво над Мондом требало је да буде пренето са "Wireless Media" на "WMG Media", с обзиром на то да је на њу пренет и дуг према "Телекому", који би могао да буде "конвертован" у власништво.

То је и урађено 15. марта ове године.

Другим речима, ово би могло да значи да је Телеком сада на корак од тога да постане власник Kурира, већ довољно блиског власти.

Да су Игор Жежељ, односно његова "Wireless Media" и Телеком добро повезани, показују и уговори које су потписали од 2017. до 2024. године, а којих је више од 30.

Ти уговори односе се на заједнички наступ, ангажовање подизвођача, унапређење портала и апликација…

За разлику од стручне јавности, држава не види никакав проблем у томе да поседује медије. Наиме, један од аргуменат Владе је да је и у неким европским земљама држава власник медија преко државних оператера.

Ипак, медијски стручњаци кажу да је ситуација са слободом медија у Србији таква да не можемо да очекујемо да се власт неће мешати у уређивачку политику садашњих или будућих Телекомових медија, преноси Раскрикавање.

"Не можете правити поређења са ЕУ државама. Тамо ако држава негде можда и уђе у медије, тамо је традиција новинарства дуга сто година и не постоји тај вид притиска и мешања елита у рад медија", рекао је тим поводом председник НУНС-а Жељко Бодрожић за ТВ Нова.

 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси