Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  НУНС: Захтевамо од власти да не изручује Андреја Гњота Белорусији
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

14. 06. 2024.

Аутор: НУНС Извор: НУНС

НУНС: Захтевамо од власти да не изручује Андреја Гњота Белорусији

Виши суд у Београду поново је одлучио да белоруски новинар и активиста Андреј Гњот буде изручен Белорусији која га тражи због наводне утаје пореза, међутим, постоји оснавана сумња да се он заправо тражи због свог активизма.

Адвокат који заступа Андреја Гњота пред српским судовима Филип Софијанић каже за НУНС да ће одбрана поднети жалбу Апелационом суду у понедељак.

“Не постоји неки рок у коме Апелациони суд треба да одлучи о томе, али предвиђам да ће бити једно месец и по дана. Уколико буде донета одлука о изручењу, на крају министар правде има могућност да спречи изручење уколико не потпише документ и то би била крајња инстанца“, каже адвокат Софијанић.

Независно удружење новинара Србије апелује на Апелациони суд да поништи решење Вишег суда и ослободи Андреја Гњота, јер постоји бојазан да ће он бити изложен нехуманом поступању и мучењу у затвору у Белорусији, али и због тога што су оптужбе крајње сумњиве. Апелујемо и на министарку правде Мају Поповић да, уколико Апелациони суд потврди решење о изручењу Гњота Белорусији, искористи своје законске могућности и спаси новинара.

Подсетимо, Гњот је приведен по доласку у Србију, 30. октобра 2023. на основу међународне потернице коју је Интерпол издао на захтев власти у Белорусији због наводне оптужбе за утају пореза.

У међувремену, његов адвокат је 3. новембра поднео захтев за брисање Гњотових података Комисији за контролу досијеа Интерпола. У фебруару 2024. Интерпол је привремено блокирао приступ Гњотовим подацима у својој бази података, а према сазнањима НУНС-а, процес пред српским органима сада се води на основу билатералне сарадње Србије и Белорусије.

Према подацима Белоруског удружења новинара (БАЈ), Белорусија је и даље највец́и европски затвор за новинаре, са 36 медијских радника који су тренутно иза решетака. Ова земља такође има највец́у стопу затворених новинара по глави становника на свету.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси