Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Скупштина ЕФЈ: Подржавамо изјаву српских новинарских удружења и синдиката о окончању некажњивости злочина и таргетирања новинара
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

12. 05. 2023.

Аутор: А. Ничић Извор: УНС

Скупштина ЕФЈ: Подржавамо изјаву српских новинарских удружења и синдиката о окончању некажњивости злочина и таргетирања новинара

Европска федерација новинара (ЕФЈ) је данас на Годишњој скупштини у Хагу подржала заједничку изјаву у којој њене чланице Удружење новинара Србије (УНС), Независно удружења новинара Србије (НУНС), Синдикат новинара Србије (СИНОС) и ГС КУМ Независност траже да се оконча некажњивост злочина над новинарима и таргетирање медијских радника у Србији.

У заједничкој изјави новинарских удружења, коју је изложила представница УНС-а Јелена Петковић, позива се српско правосуђе да спроведе брзе, непристрасне, темељне и ефикасне истраге у свим случајевима убистава, напада, узнемиравања и застрашивања новинара у онлајн и офлајн сфери.

Од представника извршне власти, посланика Народне скупштине и других државних и локалних функционера тражи се да престану са таргетирањем новинара и употребом увредљивог наратива.  Овакав став према новинарима, како се наводи, покретач је кампање блаћења уперене против истраживачких и професионалних новинара и медија.

Доносиоци одлука позивају се да предузму све неопходне мере како би правни оквир предвидео додатну заштиту од неоснованих или злоупотребљених СЛАП тужби. Из тог разлога се од српског правосуђа тражи и да обевбеди додатну обуку за судије са циљем унапређења њиховог знања и капацитета у решавању оваквих тужби.

УНС, НУНС, СИНОС и ГС КУМ Независност су у заједничкој изјави, коју је Петковић изложила, истакли да су професионални новинари и медији изложени разним врстама претњи и притисака.

„Професионални новинари и медији изложени су разним врстама притисака, таргетирања и кампањама блаћења од стране јавних функционера и провладиних медија, што често доводи до узнемиравања и озбиљних претњи од стране обичних грађана, пре свега путем друштвених мрежа“, наводи се у изјави.

Према подацима новинарских удружења је, како се додаје, евидентирано око 140 случајева напада и притисака у прошлој, а 57 случајева репресије у овој години – 11 вербалних напада, 6 физичких напада и 40 притисака.

Jавним тужилаштвима је, према евиденцији Републичог јавног тужилаштва, поднета 81 кривична пријава. Ове године Републичко јавно тужилаштво евидентирало је 14 предмета.

Представници новинарских удружења истакли су да нема судског епилога за убиства новинара Милана Пантића и Славка Ћурувије, као и да околности смрти Даде Вујасиноић још увек нису расветљене.

Пресуда убицама Славка Ћурувије, како додају у заједничкој изјави,  требало би да прекине ланац некажњивости и да правда коначно буде задовољена.

„Ако се то не деси, биће убијена свака нада за професионално и здраво новинарство у Србији“, нагласили су представници новинарских удружења у изјави коју је подржао ЕФЈ.

У име УНС-а, Петковић је подестила на некажњивост злочина на Косову и Метохији.

„Позивам вас, своје колеге, да се посветите резолуцијама: о убијеним и несталим новинарима на Косову, коју је ЕФЈ усвојио 2018. године, као и о што хитнијем формирању Међународне комисије експерата за истрагу убиства, киднаповања и „нестанака” новинара и медијских радника на Косову између 1998. и 2005. године, усвојеном у Загребу 2021. године. Од 20 убистава, киднаповања и „нестанка” новинара и медијских радника између 1998. и 2005. на Косову, само једно је расветљено на Међународном кривичноом суду за бившу Југославију “, рекла је Петковић.

У заједничкој изјави било је речи и о порасту СЛАП тужби.  У Србији је у прошлој и претпрошлој години било је 40 тужби које се могу окарактерисати као СЛАП.

На мети ових тужби били су, како се наводи, најчешће истраживачки и медији који критички извештавају о раду јавних функционера, привредника и о криминалу, док су тужиоци углавном били јавни функционери, политичари, привредници и компаније.

 

Цео текст подржане изјаве гласи:

У знак подршке окончању некажњивости злочина над новинарима и таргетирања новинара у Србији

Предложили НУНС, УНС, СИНОС и ГС КУМ Независност 

Иако је Република Србија предузела одређене конкретне кораке, безбедност новинара није побољшана, бројни напади и претње новинарима континуирано се бележе, а постојећи механизми заштите нису се показали адекватним и довољно ефикасним.

Најважнији и најефикаснији механизам развијен је у оквиру мултисекторске Сталне радне групе за безбедност новинара, са развијеним системом контакт тачака за брзо евидентирање и праћење инцидената против новинара, праћење покренутих поступака и реаговања у случају неправилности.

Независни новинари и медији изложени су разним врстама притисака, таргетирања и кампањама блаћења од стране јавних функционера и провладиних медија, што често доводи до узнемиравања и озбиљних претњи од стране обичних грађана, пре свега путем друштвених мрежа.

Независно удружење новинара Србије (НУНС) и Удружење новинара Србије (УНС) у 2022. години забележили су око 140 случајева напада и притисака. У 2023. години НУНС је забележио 57 случајева напада и притисака (11 вербалних напада, 6 физичких напада и 40 притисака). 

Према евиденцији Републичког јавног тужилаштва, у 2022. години јавним тужилаштвима је поднета 81 кривична пријава. У 26 случајева донета је одлука о одбацивању кривичне пријаве или је издата службена забелешка да нема основа за покретање кривичног поступка. У пет случајева изречена је осуђујућа пресуда, а у једном случају пресуда је била ослобађајућа. Такође, пред судом је у току 6 предмета. У пет случајева починиоци су непознати, а 40 предмета је у некој фази поступка пред тужилаштвом.

Републичко јавно тужилаштво је до краја марта 2023. године евидентирало 14 нових предмета, од којих је у четири случаја донето решење о одбацивању кривичне пријаве или је издата службена забелешка да нема основа за покретање кривичног поступка, а 10 предмета је још у предистражном поступку.

Коначно, још нема судских епилога у случајевима убиства новинара Милана Пантића, Даде Вујасиновић и Славка Ћурувије. И поред десетогодишњег рада Комисије за истраживање убистава новинара и две првостепене пресуде на 100 година тадашњем највишим функционерима тајне полиције у случају убиства Славка Ћурувије, новинарска заједница је забринута због свих околности у којима живимо.

Ова пресуда требало би да прекине ланац некажњивости и да правда коначно буде задовољена. Ако се то не деси, биће убијена свака нада за професионално и здраво новинарство у Србији.

У случају новинара Милана Јовановића, чија је кућа разорена у подметнутом пожару 2018. године, суђење такође није окончано. За сада је изречена пресуда на првостепеном суду.

Број СЛАП тужби је у порасту у последњих неколико година. Према подацима Независног удружења новинара Србије, у 2021. и 2022. години било је 40 тужби које се могу окарактерисати као СЛАП.

Анализа забележених случајева показује да су мете СЛАП тужби истраживачки медији и медији који критички извештавају о раду јавних функционера, привредника, криминалу и сл., као и евидентно неоснованим тврдњама. Тужиоци су углавном јавни функционери, политичари, привредници и компаније.

Европска федерација новинара на својој генералној скупштини 11. и 12. маја у Хагу позива:

  • Правосуђе у Србији да спроведе брзе, непристрасне, темељне и ефикасне истраге у свим случајевима убистава, напада, узнемиравања и застрашивања новинара у офлајн и онлајн сфери, те обезбеди кажњивост починилаца;
  • Високе представнице извршне власти, посланике Народне скупштине и друге државне и локалне функционере да престану са таргетирањем и употребом увредљивог наратива и на тај начин изазивају кампање блаћења уперене против истраживачких и независних новинара и медија;
  • Доносиоце одлука да предузму све неопходне мере како би правни оквир предвидео додатне неопходне мере заштите за решавање очигледно неоснованих или  злоупотребљених судских поступака против учешћа јавности;
  • Правосуђе да обезбеди додатну обуку за судије како би се унапредило њихово знање и капацитети у откривању и решавању очигледно неоснованих или злоупотребљених судских поступака против учешћа јавности.

 

 

 

Цео текст подржане изјаве на енглеском гласи:

In support to end the impunity of crimes against journalists and targeting of journalists in Serbia

Tabled by NUNS, UNS, SINOS and GS KUM Nezavisnost (Serbia)

Although the Republic of Serbia has undertaken some concrete steps, safety of the journalists has not improved, numerous attacks and threats on journalists are recorded continuously, and the existing protection mechanisms have not proven to be sufficiently effective and adequate.

The most important and effective mechanism was developed within the multisectoral Standing Working Group for Journalists’ Safety, with a developed system of contact points for fast reporting and monitoring incidents against journalists, monitoring the procedures that have been initiated and reacting in case of irregularities.

Independent journalists and media are exposed to various types of pressures, targeting and smear campaigns from public officials and pro-government media, which often leads to harassment and serious threats by ordinary citizens, primarily through social networks.

The Independent Journalists’ Association of Serbia (IJAS) and Journalists Association of Serbia (JAS) recorded around 140 cases of attacks and pressures in 2022. In 2023 IJAS recorded 57 cases of attacks and pressures (11 verbal attacks, 6 physical attacks and 40 pressures).

According to the records of the Republic Public Prosecutor's Office, in 2022, 81 criminal reports were submitted to the public prosecutor's offices. In 26 cases a decision was made to dismiss the criminal complaint or an official note was issued stating that there is no basis for initiating criminal proceedings. In 5 cases a guilty verdict was handed down, and in one case, the verdict was acquittal.

Also, 6 cases are ongoing before the court. In 5 cases the perpetrators are unknown, and 40 cases are at some stage of proceedings before the prosecution.

Until the end of March 2023, Republic Public Prosecutor's Office recorded 14 new cases, out of which in 4 cases a decision was made to dismiss the criminal complaint or an official note was issued stating that there is no basis for initiating criminal proceedings, 10 cases are still in pre investigative procedure.

Finally, there are still no judicial epilogues in the cases of murder of journalists Milan Pantić, Dada Vujasinović and Slavko Ćuruvija. Despite the ten-year work of the Commission for Investigating Murders of Journalists and two first-instance verdicts of 100 years for the head of the secret police at the time in the case of the murder of Slavko Ćuruvija, the journalistic community is worried because of all the circumstances we live in.

This verdict should end the chain of impunity and justice should finally be served. If this does not happen, every hope for professional healthy journalism in Serbia will be killed.

In the case of journalist Milan Jovanović, whose house was devastated in an arson attack in 2018, trial has also not been completed. Conviction was handed down at first instance court for now.

The number of SLAPPs has been on the rise in the past couple of years. According to the Independent Journalists’ Association of Serbia data, in 2021 and 2022 there have been 40 lawsuits that can be characterized as SLAPPs.

The analysis of recorded cases shows that the target of SLAPPs are investigative media outlets and media that report critically about the work of public officials, businessmen, crime etc. The media are being exhausted by a large number of legal claims and the amounts requested as compensation, as well as by evidently unfounded claims.

Mainly, the claimants are public officials, politicians, businessmen, and companies. The European Federation of Journalists meeting in its general assembly on May 11 and

12 in Hague calls on:

● Serbian judiciary to conduct prompt, impartial, thorough and effective investigations into all cases of murders, attacks, harassment and intimidation against journalists offline and online, ensuring no impunity for perpetrators;

● High representatives of the executive power, members of National Assembly and other state or local officials to stop with targeting and using of abusive narrative and thus provoking the smear campaigns against investigative and independent journalists and media;

● Decision makers to take all necessary measures so that the legal framework foresees the additional necessary safeguards to deal with obviously unfounded or abusive court proceedings against public participation;

● Judiciary to provide additional training for judges in order to build their knowledge and capacities in detecting and dealing with manifestly unfounded or abusive court proceedings against public participation.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси