Saopštenja
22. 04. 2009.
Mediji nisu vojni cilj
Udruženje novinara Srbije (UNS) i Sindikat novinara Srbije (SNS) uoči desetogodišnjice od ubistva 16 medijskih radnika u NATO bombardovanju RTS-a 1999. godine pozivaju kolege da sutra u 13 sati, ispred srušene zgrade u Aberdarevoj, sa nama na pet minuta razviju transparent „Mediji nisu vojni cilj/Media is no military target“, a zatim se u 14.06 pridruže pomenu koji organizuju porodice stradalih ispred spomenika „Zašto?“.
UNS i SNS smatraju da ni posle deset godina nije utvrđena potpuna odgovornost za žrtvovanje radnika RTS-a.
Nikakvim argumentima ne može se opravdati da, kada je postalo jasno da su i mediji u bombardovanju Srbije 1999. proglašeni legitimnim ciljem, nije učinjeno ništa da se radnici RTS-a u Beogradu zaštite i izmeste iz zgrade.
Naprotiv, pod pretnjom otkazima nastavili su da rade u zgradi medija sa kojom se licitiralo kada će biti gađana.
UNS smatra da na sva pitanja porodica žrtava vlasti treba zvanično da odgovore i učine sve da njihova, svakako najupornija, potraga za istinom i pravdom bude završena.
UNS i SNS ističu da ni posle deset godina nije pokrenuto pitanje odgovornosti NATO-a za bombardovanje medija, iako medijska kuća, kao civilni objekat, ne sme i ne može biti „legitimni vojni cilj“.
UNS i SNS su se 10. aprila ove godine obratili predsedniku Međunarodne federacije novinara (IFJ) Džimu Bumeli sa inicijativom da se 23. april ustanovi kao Dan sećanja na sve novinare i medijske radnike stradale u medijima koji su bili vojni cilj i da se toga dana uz poruku „Mediji nisu vojni cilj“ svet podseti na imena, radna mesta i godine ubijenih radnika RTS-a.
UNS i SNS su se obratili na više od 70 adresa članica Međunarodne federacije novinara i zatražili da 23. aprila podsete kolege i javnost u svojim zemljama na 16 ubijenih radnika RTS-a i solidarno prenesu poruku „Mediji nisu vojni cilj“.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.