Vesti
01. 10. 2008.
Bilo je dokaza za ubistvo Ćuruvije
Dokazi za krivičnu prijavu, prema saznanjima B92, bili su pripremljeni još tada, ali je iz nepoznatih razloga to ubistvo do danas ostalo nerasvetljeno.Medijske spekulacije da istraga o ubistvu novinara Slavka Ćuruvije počinje u septembru specijalni tužilac Miljko Radisavljević nije želeo da komentariše, već je za B92 rekao da jedino što može da kaže jeste da je predmet još u pretkrivičnom postupku.
Međutim, ekipa emisije Insajder otkriva da je dovoljno dokaza za prva hapšenja Resor DB-a imao još 2001, o čemu je obavešteno i Tužilaštvo.
Naime, kako saznaje Insajder, u julu te godine održan je sastanak predstavnika Okružnog tužilaštva i Službe bezbednosti i, nakon što su razmotreni operativni podaci, zaključeno je da treba uhapsiti Milana Radonjića i spremiti krivičnu prijavu.
Sastanku je prisustvovao i pomoćnik načelnika beogradskog DB-a Zoran Stijović. “Ja sam u tu priču bio uključen u tom kontekstu da kao čovek iz beogradskog centra operativno organizujem njegovo privođenje", kaže on.
"Ne znam šta se tu izdešavalo, čitava priča je svedena na to da je ona predata Okružnom sudu, kao dopuna izveštaja krivične prijave kojom je on bio obuhvaćen za učešće u ubistvu na Ibarskoj magistrali“, kaže Stijović, dodajući da ne zna da li se odustalo od gonjenja za ubistvo Ćuruvije.
Ćuruviju je pre ubistva, 11. aprila 1999, pratilo 27 pripadnika DB-a u tri smene, a praćenje je prekinuto nekoliko minuta pre ubistva.
Istragu o ubistvu naložio je i tadašnji zamenik načelnika DB-a Zoran Mijatović, koji navodi da je za devet meseci, dok su Goran Petrović i on vodili DB, urađeno mnogo, ali nije bilo dovoljno vremena da se sve završi.
“Tamo se vide jasne stvari da je tajno praćenje trajalo dva dana, da prvi dan to nije uspelo, da je Radonjić bio nezadovoljan, da su navodno napustili objekat pre vremena, a oni su, u stvari, radili ono što je normalno", kaže Mijatović.
"Kada su Ćuruvija i Branka došli kući, oni su napustili objekat i njih je Radonjić zvao, ljutio se da će da ih strelja itd.“, objašnjava Mijatović.
Na pitanje šta je bilo sa Radonjićem, odgovara: “Pa ništa, Radonjić je dao nalog, a on kaže da je njemu nalog dao Rade Marković, i to se tako obrtalo u krug.“
Policija je 2003. došla do svedoka koji je kao ubicu identifikovao Luku Pejovića, nekadašnjeg pripadnika JSO-a, koji je ubijen 2000.
Tek 2006, tadašnji specijalni tužilac Slobodan Radovanović naložio je sprovođenje istrage i izjavio da je reč o političkom ubistvu i da je istraga otvorena protiv velikog broja ljudi, ali sve se završilo na predistražnim radnjama.
U međuvremenu je Milan Radonjić oslobođen optužbi za pomaganje i ubistvo na Ibarskoj magistrali, kada je Vuk Drašković takođe praćen i prisluškivan.
Zanimljivo je da nikada nije naloženo ispitivanje Mirjane Marković u vezi sa ubistvom Ćuruvije, iako je bilo poznato da je ona stajala iza javnih pretnji koje su mu upućene u tekstu objavljenom u Politici ekspres.
Mirjana Marković pobegla je iz zemlje neposredno pre ubistva premijera Srbije i živi u Rusiji ,gde je sa sinom Markom dobila politički azil.
Novi serijal emisija Insajder o tajnim službama počinje u četvrtak u 21 čas.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.