Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Radio Beograd nekad i sad
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

01. 10. 2008.

Izvor: Tanjug

Radio Beograd nekad i sad

Radio-Beograd, jedna od najstarijih medijskih kuća u Evropi danas obeležava 84 godine postojanja. Ova eminentna medijska kuća posluje u okviru Radio-televizije Srbije i emituje četiri programa, a na današnji dan, 1924. godine, zvanično je počela sa muzičkim i govornim programom.
Prva emisija bila je, zapravo, prenos koncerta koji su izveli članovi Beogradske opere, a predajnik se nalazio u radiotelegrafskoj stanici u Rakovici. Kraljevina Jugoslavija je osam godina kasnije donela pravilnik kojim je uvedena radio-pretplata i obaveza prijavljivanja radio-prijemnika, a septembra 1924. godine, u radio-telegrafskom centru u Rakovici uspešno je obavljen probni radio-prenos koncerta.

Zahvaljujući malom broju popunjenih talasnih dužina program Radio-Beograda je ubrzo zatim preko dana mogao da se čuje u čitavoj Jugoslaviji, dok je noću dosezao i do slušalaca u inostranstvu. Oglasio se istog dana kada i Radio-Beč, a pre Radija Moskva, Radija Tokio, Radija Peking i radio-stanica u Mađarskoj, Poljskoj i Rumuniji.

Od 24. marta 1929. godine Radio-Beograd počinje redovno emitovanje svog programa iz zgrade banke u Knez Mihailovoj ulici. U vreme Drugog svetskog rata prekinuto je emitovanje državnog radio-programa u Beogradu, kada je svoje programe emitovala nemačka radio-stanica, koja je imala i program na srpskom jeziku. Nastavak sadašnjeg Radio-Beograda je usledio posle oslobođenja, 10. novembra 1944. godine.

Prema rečima Slobodana Divjaka, direktora Radio Beograda, godišnjica 2008. biće obeležena radno, dok će iduća, 85. po redu, biti obeležena svečano. Divjak je rekao Tanjugu da će ta medijska kuća za tri godine, kada bude završen proces modernizacije, moći da se meri sa svim evropskim radio-stanicama.

Zahvaljujući obimnijim tehnološkim investicijama, koje su sprovedene poslednjih nekoliko godina, digitalizovano je nekoliko studija, a počela je i digitalizacija arhiva, u kojima je deponovano naše nacionalno kulturno blago. U toku je poslednja faza socijalnog programa, koja se sprovodi na novou RTS-a i u okviru koje se očekuje da će uz otpremnine tu medijsku kuću napustiti do hiljadu ljudi.

Tako će, sa sadašnjih 550 zaposlenih u Radio Beogradu, racionalizacija omogućiti da taj radio „uđe u okvire“ u kojima se kreću moderne evropske radio-stanice, rekao je Divjak.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi