Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Kriza i internet nisu naudili novinama
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

17. 11. 2011.

Izvor: Blic

Kriza i internet nisu naudili novinama

Održan Drugi pres medija samit Crni scenario u kome će internet potpuno potisnuti štampane medije ipak se nije dogodio, bar ne u meri u kojoj su to mnogi predviđali, zaključak je predstavnika medijskih kuća i eksperata iz Srbije i regiona na Drugom pres medija samitu održanom u Beogradu.


Poput svetskih medijskih kuća, velike probleme zbog ekonomske krize imali su i mediji u Srbiji.

Uz ocenu da je situacija kod nas daleko od idealne, šef delegacije Evropske komisije u Srbiji Vensan Dežer zaključio je da su domaći mediji ipak preživeli.

- Širom sveta, 1,7 milijardi ljudi čita novine, što je četvrtina odraslog stanovništva. Taj podatak pokazuje da su štampani mediji daleko od kraja - rekao je Dežer.

On je neveo da je kriza smanjila prihode štampanih medija za 17 odsto, ali da je pad tiraža znatno manji.

-To nije tako strašno ako znamo kako su prošle ostale industrije - rekao je Dežer i dodao da mediji imaju i veliku društvenu ulogu i odgovornost i da zato moraju uskladiti svoje poslovne interese i interese društva.

Optimistička predviđanja imala je i izvršna direktorka Evropske asocijacije novinskih izdavača (ENPA) Fransin Keningem koja kaže da podatak da jedna od tri osobe u ukupnoj populaciji čita svaki dan novine, ohrabruje.

- Prema podacima ENPA, koja okuplja oko 5.200 izdavača novina, sa 150 miliona primeraka novina dnevno, četiri od pet visokoobrazovanih Evropljana čita novine - rekla je ona i poručila da štampani mediji nisu industrija prošlosti već budućnosti.

Otvarajući Drugi pres medija samit, Veselin Simonović, predsednik Asocijacije medija Srbije (AMS) i glavni i odgovorni urednik intergisane redakcije „Ringier Aksel Springer“, rekao je da se u odnosu na prošlu godinu ništa nije promenilo u štampanim medijima, osim što je napravljeno još veće bezakonje.

- Tržište je potpuno haotično i urušeno, ali su svi štampani mediji preživeli - ocenio je Simonović i osvrnuo se na sve učestalije napade nevladinog sektora na medije. Nevladin sektor ne prepoznaje u medijima partnere jer čim im prestanu donacije, onda su krivi mediji. Isti taj nevladin sektor postao je važan samo zahvaljujući nama. Mi smo ih promovisali i bili im saveznici u borbi protiv korupcije i bezakonja.

Korumpiranih novinara i urednika ima, ali malo, dok najviše korupcije ima u nevladinom sektoru - zaključio je Simonović poručivši im da se konačno manu medija.

Da nema mesta pesimizmu veruje i urednik lista „Vreme“ Dragoljub Žarković, koji ocenjuje da će budućnost štampanih medija zavisiti od odgovora na pitanje zašto se nešto dešava i u čijem interesu.

- Novine treba da objašnjavaju događaje, a ne da o njima izveštavaju - rekao je Žarković i dodao da budućnost štampanih medija tek počinje. Na samitu u organizaciji AMS učestvovali su i direktor JP PTT Srbije Goran Ćirić, urednik Foneta Zoran Sekulić, kao i predstavnici medijskih kuća iz Hrvatske, Slovenije i Albanije.

Antrfile : Medijski zakoni na proleće


Državna sekretarka Ministarstva kulture Dragana Milićević-Milutinović očekuje da će dva važna medijska zakona o javnom informisanju i radiodifuziji biti gotovi do proleća 2012. godine.

- Naš plan je da se donesu zakoni koji će za razliku od prethodnih dugo trajati i koji neće biti doneti na štetu medija - kaže ona i dodaje da će ipak politička scena i izbori diktirati rok u kome će ovi zakoni biti usvojeni.

Bojana Anđelić

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi