Vesti
23. 10. 2008.
Strah za bezbednost ograničava slobodu štampe
Pariz - Strah za bezbednost može da ugrozi slobode čak i u demokratskim zemljama i ograniči slobodu štampe, saopštila je organizacija Reporteri bez granica (RSF).
Upozorenje je izdato nakon što je ta grupa objavila svoj godišnji registar 173 države o slobodi štampe širom sveta. RSF je navela da je sloboda štampe u SAD i Izraelu nedovoljna, te je zahtevala od američkih lidera da poprave situaciju. Island se, međutim, nalazi na vrhu liste, dok su SAD bile na 36. mestu. Severna Koreja, Turkmenistan i Eritreja su najniže rangirane zemlje na listi.
Organizacija za zaštitu slobode štampe stacionirana u Parizu rekla je da su te tri zemlje poput „nepromenljivih paklova“ u kojima je narod odsečen od sveta, a takođe je subjekat „propagande dostojne minulih vremena“. Kako navodi RSF, pre će biti da je mir, a ne ekonomski prosperitet najveća garancija slobode štampe. Dok štampa u državama s parlamentarnom demokratijom koje nisu uvučene u ratove dobro funkcioniše, to nije slučaj u ostalim zemljama, uključujući SAD i Izrael, navodi se u izveštaju organizacije.
Mada su se SAD sa 48. mesta koje su zauzimale protekle godine popele na 36, Izrael se za dve pozicije spustio na listi, te je na 46. mestu. Organizacija se pismeno obratila američkim predsedničkim kandidatima Baraku Obami i Džonu Mekejnu i ukazali im na potrebu za većom zaštitom poverljivih izvora reportera. Ona je od predsedničkih nada SAD zahtevala da obezbede bolje radne uslove za reportere u područjima u Iraku i Avganistanu koje su pod američkom kontrolom. SAD su sa 111. pale na 119. mesto na listi kada je reč o slobodi štampe ove države van njene teritorije za šta se krive aktuelni sukobi u Iraku i Avganistanu.
Grizija je zabeležila upadljivi pad na listi u odnosu na 2007, budući da se na spisku spustila za 54 mesta te je na 120. poziciji, što je rezultat rata s Rusijom. Ali miroljubive, demokratske zemlje koje dominiraju na prvih dvadeset mesta na globalnom registru jesu evropske zemlje, poput Islanda, Norveške i Finske. Neke od mlađih demokratskih zemalja, uključujući Estoniju i Slovačku, spadaju u prvih deset u registru, dok je Britanija na 23. poziciji. Kina još uvek spada u poslednjih deset zemalja na listi uprkos tome što je ove godine bila domaćin Olimpijskih igara, a gora je samo od Saudijske Arabije, Uzbekistana, Zimbabvea i Irana, mada nije loša koliko Mjanmar.
D. S.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.