Vesti
25. 06. 2015.
Da li je on normalan? Zamenik gradonačelnika Tomislav Janković nastavlja obračun s medijima
U nastojanju da glas javnosti prekroji po meri koja njemu odgovara, zamenik gradonačelnika Tomislav Janković, podneo je tužilaštvu prijavu protiv novinara SM portala Milana Milivojevića, u kojoj je naveo da pomenuti u tekstu pod nazivom „Godina predizbornog zaduživanja“ poziva na rušenje ustavnog poretka (!?).
Pomenuti novinar je, u neuobičajeno prijatnoj atmosferi mitrovačke Policijske uprave, obavio informativni razgovor koji je, na trenutke, podsećao na razgovor gluvih. Iako je novinar SM Portala insistirao da mu se navede deo teksta u kojem je poziv na revoluciju očigledan i vidljiv, prisutni policijski službenik je, uz nelagodni smešak i izvinjenje, naveo da on u tekstu ne vidi ništa slično, niti ga je ko iz tužilaštva upoznao sa konkretnim optužujućim detaljem.
Ono što je izvesno je da iza svega stoji lično nastojanje zamenika gradonačelnika Tomislava Jankovića, koji je na odgovornu funkciju došao kao kadar SNS-a, da ućutka kritičku misao novinara koji otvoreno piše o njegovom bahatom ponašanju na funkciji koju obavlja, a koja prouzrokuje direktnu štetu gradu, ali i o njegovom neradu koji prilično košta ovdašnje građane.
Ne želeći da preuzmemo na sebe uloge i tužioca i sudije, pomenuti tekst, objavljen početkom ove godine, prenosimo u celini, u nameri da čitaoci sami procene u kojoj meri on ugrožava ustavni poredak Srbije:
2015 – godina predizbornog zaduživanja
Iako je godina tek počela, lokalna vladajuća koalicija je, sudeći po usvojenom Budžetu, najavila zaduživanje građana u iznosu od preko 600 miliona dinara.
Kako je rečeno, ovo će se potrošiti na infrastrukturne objekte poput podvožnjaka i bazena. Kako nije rečeno, ovo se čini zbog činjenice da je nastupajuća godina predizborna, te pred građane u sledećoj izbornoj kampanji treba sa nečim izaći. Kad već nema novih fabrika i obećanih radnih mesta.
Hoće li mitrovački birači, po ko zna koji put, biti opet preveslani žedni preko vode?
Na posledice zaduženja koje ćemo vraćati u narednim godinama, ovog trenutka gotovo niko i ne ukazuje. Opozicije, sem minornih vanparlamentarnih stranaka i grupa, gotovo i nema. U gradskoj Skupštini usprotivili su se samo odbornici izbačeni iz Demokratske stranke, držeći usput predavanje o moralu kojeg ni sami nemaju. Da imaju, vratili bi svoje mandate stranci na čijoj su listi izabrani. Da imaju, ne bi moralisali toplo ušuškani u fotelje javnih preduzeća i ostala budžetska nameštenja koja su sebi obezbedili za vreme dok je njihova politička opcija vršila vlast.
Zato ih je narod i zbacio jer su bili štetni i beskorisni, gledajući samo svoj lični interes. Zato je narod i glasao za SNS, jer su obećali da će biti drugačiji. I slagali. Isti su kao predhodnici, ovi koji sad tobož kao nešto kritikuju.
Izeš skupštinu gde je Prodanović glas opozicije!
Poznavaoci lokalnih prilika tvrde da taj novac (reč je, dakle, o 600 miliona) može da se obezbedi i na drugi način. Recimo štednjom.
Kada bi se gradonačelnik zahvalio petorici svojih APSOLUTNO beskorisnih pomoćnika, grad bi uštedeo oko 7 procenata gore navedene sume, koja se sada odliva na plate i reprezentaciju ovih parazita. Štete ne bi bilo nikakve, jer ovih pet pomoćnika ništa i ne rade, a dobijaju ogromne, šestocifrene plate. Dvojicu je delegirao lokalni odbor SNS-a (Borislav Babić, Bogdan Kuzmić), dvojicu DSS (Vasilije Radosavljević i Bogdan Ćosić), a jedan dolazi iz SPS-a (Tomislav Ožegović).
Pripremajući ovaj tekst, pitali smo svakog od njih, šta je uradio u toku svog dosadašnjeg mandata. Osim praznog naklapanja i laži koje vređaju inteligenciju sagovornika, odgovor je – ništa. A koštaju nas godišnje (sa reprezentacijom, dnevnicama i materijalnim troškovima) gotovo 10 miliona. Puta 4 godine koliko im traje mandat.
Drugo, kada bi gradonačelnik ukinuo odbornički dodatak, uštedelo bi se dodatnih skoro 20 miliona. A nikog ne bi zabolelo, jer svi odbornici već, pored mandata, imaju i dobro plaćena budžetska radna mesta. Uključujući i one Prodanovićeve, koji se lažno predstavljaju kao opozicija.
Kod privatnika ne radi, ama, baš nijedan – sve budžetlije!
Posebna cvećka je zamenik gradonačelnika Tomislav Janković. Zaista nikom normalnom ne bi trebalo da smeta kada se u naš grad doseli neko ko je stručan u svojoj oblasti (doktor, profesor, dobar majstor…) ali kad na mesto drugog čoveka grada zasedne poštar sa višom PTT školom (plus Megatrend), čije se poreklo ne zna niti išta poseduje u gradu, onda je to posebno iritirajuće.
Jesmo li mi, građani Mitrovice, nekakvi domoroci, Indijanci? Jesmo li mi necivilizovani varvari koje će svaki Kurd, Sirijac, Avganistanac na proputovanju za Evropu da voza jedan mandat, uzme novac, jede i pije na naš račun, koristi službeni automobil (i još mu sipamo gorivo), pa onda produži dalje svojim putem?
Zar nema Mitrovčana koji bi mogao da bude zamenik gradonačelnika već to mora da radi osoba koja je stigla iz nekog ruralnog kraja gde se još oseća zadah Otomanskog carstva?
Koliko bismo uštedeli ili okoristili se da je na ovoj funkciji neko ko voli svoj grad, ko poseduje kolektivno sećanje na Majmunac, Dom omladine, Zavičajni klub studenata…a ne neko koga zanima samo karijera u Beogradu, a Mitrovica mu je dobra odskočna daska za nju.
Na kraju, kada bi gradonačelnik reformisao Gradsku upravu i umesto osam sveo je na dva ili tri gradska načelstva koliko bi se otkrilo nepotrebnih radnih mesta koje nas koštaju, a nikakve koristi nemamo od njih. Građani sa prihodima od 200 evra se dodatno zadužuju, a opštinski paraziti kupuju stanove i dobre automobile, arče naš novac na izmišljene nevladine organizacije i sportske klubove koji ne funkcionišu (postoje samo na papiru i izvlače novac).
Sa ovakvim uštedama i jeftinom gradskom upravom, sa uštedama na nivou javnih preduzeća, na reorganizaciji ustanova kulture i tako dalje, sasvim je sigurno da bi se onih 600 miliona sa početka teksta skupilo i bez zaduživanja.
Ovako, mi se dodatno zadužujemo, a oni – partijski nanos u Gradskoj kući – razmišlja gde će na more.
Što se mene tiče, za ovu godinu bih najpre poželeo jednu dobru staru revoluciju.
Po mogućstvu nekontrolisanu.
Duplu, molim!
(objavljeno 04. januara 2015.)
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.