Vesti
11. 06. 2014.
Ko je ubio našeg kolegu?
Uprkos mnogobrojnim obećanjima svih koji su u poslednjih 13 godina bili na vlasti - da će biti rasvetljena mučka likvidacija novinara „Večernjih novosti“ Milana Pantića, koja se desila u Jagodini, na današnji dan 2001. - to se još nije desilo. Ne zna se ko su ubice, ni nalogodavci.
Komisija Vlade Srbije za razmatranje činjenica o istragama ubistava novinara, saopštila je juče da je došla do novih činjenica u otkrivanju motiva, nalogodavaca i izvršilaca ubistva Milana Pantića, s akcentom na istrage privatizacije cementare Novi Popovac i Jagodinske pivare.
- Brojnim saslušanjima prikupljene su nove činjenice, otvorene nove mogućnosti. Još nije saslušana jedna osoba koja se sumnjiči da je direktni izvršilac zločina, jer nije bilo zadovoljavajuće saradnje sa policijom Nemačke, gde se ta osoba nalazi pod drugim identitetom - saopštio je juče Veran Matić.
Milan Pantić je u ranim jutarnjim satima s nekoliko udaraca tupim predmetom u glavu, ubijen u ulazu zgrade u kojoj je živeo u Ulici Branka Radičevića u Jagodini, dok se vraćao iz prodavnice. Nekoliko meseci ranije objavio je seriju tekstova o privrednom i drugim vrstama kriminala u Pomoravskom okrugu. U vreme ubistva, Pantić je pisao o korupciji u Jagodinskoj pivari i cementari Novi Popovac.
Rođen je 1954. godine u Dragovu kod Rekovca, a novinarsku karijeru je počeo u nedeljniku „Novi put“ iz Jagodine. Pantićevo ime je 3. maja 2002. godine upisano na spomenik u Vašingtonu na 1.395. mestu, uz imena novinara sveta koji su od 1812. godine izgubili život na zadatku. Njegovo ime i biografija nalaze se i u vašingtonskom Muzeju novinarstva, u memorijalnom delu posvećenom novinarima koji su širom sveta stradali zbog posla kojim su se bavili.
Početkom prošle godine oformljena je Komisija za otkrivanje ubistava novinara. Tada je prvi put objedinjena dokumentacija jagodinskog tužilaštva, BIA, Uprave za kriminalističku policiju i Tužilaštva za organizovani kriminal. Javnost je prvi put čula da postoje dojave i nova saznanja, da su prvi put uzeti listinzi telefonskih razgovora, da se primenjuju DNK analize...
Predsednik Komisije Veran Matić ukazao je da je u istrazi ubistva Milana Pantića bilo mnogo „nečinjenja“ i da je promenjeno čak sedam radnih grupa.
- Na taj način nije moguće rasvetliti to delo, to je bilo više zamazivanje očiju javnosti nego iskrena i ozbiljna želja da se nešto uradi - kazao je Matić.
- Komisija je analizirala teme kojima se Pantić bavio, kako bi ušla u trag motivima i naručiocima.
Tokom svih ovih godina policija je saslušala više od 1.600 osoba, od kojih je 300 bilo na poligrafu. Među njima ovoj vrsti ispitivanja podvrgnuo se Zoran Janjušević, nekadašnji saradnik premijera Zorana Đinđića, čije se ime dovodilo u vezi sporne privatizacije cementare. Rezultati poligrafa su pokazali da on nema ni direktna ni indirektna saznanja o smrti dopisnika. Pored Janjuševića, poligrafsko testiranje zatraženo je i od Nemanje Kolesara, tadašnjeg predsednika Upravnog odbora „Cementare“, ali je on to odbio. Na „detektor laži“ stavljen je, uz pristanak, i Darko Križan, u to vreme direktor ovog preduzeća.
I on je, poput Janjuševića, prošao ovu proveru „krivice“.
Na „detektoru laži“, na sopstveni zahtev bio je i lider Jedinstvene Srbije, Dragan Marković Palma, a testiranje je pokazalo da nema veze sa zločinom. On je tražio da bude podvrgnut testiranju, pošto ga je prethodno Čedomir Jovanović, predsednik LDP, prozvao zbog ubistva.
Početkom ove godine objavljene su informacije da policija ima ozbiljna saznanja o tome ko su najverovatnije ubice. Reč je, kako je saopšteno, o dvojici plaćenika, od kojih je jedan na slobodi u inostranstvu, dok drugi već izdržava višedecenijsku kaznu zatvora. Kako je pisano, jedan od mogućih ubica Milana Pantića, koji sada živi u Zapadnoj Evropi, bio je osumnjičen i za atentat na Ljubišu Savića Mauzera, tadašnjeg načelnika Uprave policije MUP Republike Srpske, u leto 1998. godine. Od tada novih informacija nema.
Slavko Ćuruvija i Dada Vujasinović
Komisija za otkrivanje ubistava novinara između ostalog se bavi i razotrkivanjem likvidacija Slavka Ćuruvije, vlasnika „Dnevnog telegrafa“, 1999. godine i Radislave Dade Vujasinović, novinarke „Duge“ 1994.
Nagrada
Dobitnici ovogodišnje nagrade za novinarsku hrabrost „Milan Pantić“ su fotoreporter agencije Tanjug Nemanja Jovanović i dopisnica „Večernjih novosti“ iz Kruševca Sofija Babović. Odluku je doneo žiri koji čine predstavnici „Večernjih novosti“, UNS, NUNS, Nedeljnika „Novi put“ iz Jagodine i Književnog kluba „Đura Jakšić“ iz Jagodine.
Njih dvoje su nagradu dobili „za izuzetnu hrabrost, upornost i visoku profesionalnost u novinarstvu“, stoji u obrazloženju žirija.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.