Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Studi B na tankom ledu
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

17. 10. 2008.

Izvor: Glas javnosti

Studi B na tankom ledu

Timofejev: Ako nas Grad ne bude finansirao, postaćemo slični televizijama na kojima se čita horoskop


BEOGRAD - Tri udruženja novinara, NUNS, UNS i NDNV, potpomognuti asocijacijama nezavisnih elektronskih i lokalnih medija (ANEM i Lokal pres), insistiraju ovih dana da se iz Nacrta statuta Grada Beograda izbriše odredba iz člana 26 po kojoj glavni grad Srbije može biti osnivač javnog glasila. Brisanje te „sporne odredbe“ dovelo bi do toga da se RTV Studio B ne finansira više iz gradskog budžeta, a to je, kako se navodi u saopštenjima pomenutih udruženja i asocijacija, u skladu sa Ustavom Srbije, Zakonom o javnom informisanju i međunarodnim dokumentima.
Aleksandar Timofejev, direktor Studija B, kaže za Glas da ne vidi u čemu bi bio problem da jedan dvomilionski grad imao svoju televiziju koja bi bila u službi građana.


Zovu kad god treba

- Studio B je izrastao u ozbiljnu televiziju koja više nije pod uticajem politike. Mi smo servis svih Beograđana i naša televizija vrši usluge koje niko drugi ne bi prihvatio, a pod uslovom da menja svoju programsku koncepciju. Kad se desi neka havarija u gradu, Beograđani prvo zovu nas da se raspitaju o čemu je reč - rekao je juče Timofejev i pojasnio da je baš pre neki dan u gluvo doba noći pao server Hitne pomoći i da je Studio B odmah objavio nove telefone te zdravstvene službe.
On je napomenuo i da bi se Studio B, u slučaju da prestane da se finansira iz gradske kase, ubrzo „pretvorio u odašiljač čestitki, želja i pozdrava“, a umesto gorućih vesti korisnih za građane, čitao bi se horoskop.

Nino Brajević, predsednik Udruženja novinara Srbije, kaže za Glas da je ta organizacija podržala inicijativu da se Studio B privatizuje, „jer ako se to ne desi, novinari će uvek biti pod uticajem aktuelne gradske vlasti“.
E, kad bi novinari kupili
- Najbolje bi bilo kada bi sami novinari mogli da kupe Studio B, a ako nisu u mogućnosti da obezbede finansijsku održivost, onda televizija treba da ide na tender - rekao je Brajević. On je, međutim, istakao da novi vlasnik ne bi trebao da se meša u programsku šemu te medijske kuće.
Brajević je napomenuo da vlast namerno odlaže privatizaciju elektronskih medija jer joj to odgovara, a trebalo je, prema njegovim rečima, da taj posao bude gotov još 2006. godine.
- Cilj medijske reforme je da mediji ne budu zavisni od budžeta, a privilegiju da Beograd ima svoju televiziju može da traži i bilo koji drugi grad u Srbiji. S druge strane, zašto bi Beogradu trebao „javni servis“ kad već postoji RTS -rekao je Brajević.
U Nezavisnom udruženju novinara Srbije (NUNS) nisu hteli da komentarišu zašto su pokrenuli inicijativu da se Studio B ne finansira više iz gradskog budžeta.
- U utorak smo izdali saopštenje u kome smo obrazložili naše gledište u vezi sa Studiom B i nemamo dodatne komentare - objasnili su juče u tom udruženju.
A u saopštenju NUNS-a se navodi da je ozbiljno ugroženo pravo na slobodu izražavanja ako se javna vlast meša u medijski sektor.


(S.G)

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi