Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  SINOS pisao ministru Bratini: uspostaviti dijalog radi potpisivanja granskog kolektivnog ugovora u medijskoj delatnosti
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

02. 03. 2026.

Izvor: SINOS

SINOS pisao ministru Bratini: uspostaviti dijalog radi potpisivanja granskog kolektivnog ugovora u medijskoj delatnosti

Sindikat novinara i medijskih radnika Srbije (SINOS) pozvao ministra informisanja i telekomunikacija, Borisa Bratinu da u skladu sa Medijskom strategijom i Akcionim planom ovog dokumenta organizuje uspostavljanje dijaloga između predstavnika sindikata i poslodavaca radi potpisivanja granskog kolektivnog ugovora u medijskoj delatnosti. Tekst dopisa prenosimo u celosti.

Ministarstvo informisanja i telekomunikacija,

Ministar Boris Bratina

Poštovani,

Sindikat novinara i medijskih radnika Srbije (SINOS) poziva Vas da organizujete uspostavljanje dijaloga između predstavnika sindikata i poslodavaca radi potpisivanja granskog kolektivnog ugovora u medijskoj delatnosti.

SINOS je pre godinu dana pripremio radnu verziju Granskog kolektivnog ugovora (prema najvišim standardima Evropske i Međunarodne federacije novinara, čiji je član), usaglasio je sa nadležnim odborom Saveza samostalnih sindikata Srbije i dostavio je Ministarstvu informisanja i telekomunikacija zaduženom za koordinaciju u realizaciji Medijske strategije iz 2020. godine koju je usvojila Vlada Srbije.

Podsećamo da je Medijskom strategijom konstatovan nepovoljan socio-ekonomski i profesionalni položaj i bezbednost novinara i medijskih radnika i da su posebno u teškom položaju kolege angažovane po osnovu  ugovora o privremenim i povremenim poslovima, autorskim ugovorima i ugovorima o delu. Istraživanja pokazuju da polovina radi na nesigurnim poslovima (izvan radnog odnosa), dok stabilan radni odnos u najvećoj meri imaju stariji novinari i medijski radnici (između 50 i 60 godina). Manje od trećine mladih novinara ima radni odnos na neodređeno vreme. U najtežoj poziciji su novinari i medijski radnici u onlajn medijima gde je najmanje stalno zaposlenih.

Plate novinara i medijskih profesionalaca su niske, ispod republičkog proseka, isplate su često neredovne, veliki broj kolega radi prekovremeno što ih, uz nedovoljnu sigurnost posla, svrstava u prekarne radnike, a to sve u celini predstavlja diskriminaciju u smislu člana 16 Zakona o sprečavanju diskriminacije.

Akcionim planom Medijske strategije predviđeno je da socijalno-ekonomski dijalog u medijskoj delatnosti bude uspostavljen do kraja 2023. godine. Zbog nesaradnje sa medijskim poslodavcima rok je bio pomeren za kraj 2025. godine.

Podsećamo da je prethodni ministar Dejan Ristić organizovao redovne sastanke sa novinarskim i medijskim sindikatima koji imaju članstvo na nivou Republike Srbije, kako bi sve planirane aktivnosti bile realizovane do kraja 2025. godine ali da je nakon pada prethodne Vlade dijalog obustavljen.

 Za Izvršni odbor SINOS             

Predsednik Siniša Otašević                                                                   

Novi Sad, 2. mart 2026.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi