Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Matić: KRIK je najugroženija redakcija u regionu
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

09. 07. 2025.

Autor: Fonet Izvor: Danas

Matić: KRIK je najugroženija redakcija u regionu

Redakcija Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) obeležila je danas deset godina ozbiljnog rada u sudnici u kojoj joj se sudi po tužbi sudije Dušanke Đorđević, navodi se u autorskom tekstu člana Stalne radne grupe za bezbednost novinara Verana Matića, koji KRIK označava najugroženijom redakcijom u regionu.

„Nema veće simbolike za položaj redakcije KRIK i novinarstva u današnjoj Srbiji. Nema ni snažnijeg otpora od onog koji čini ova redakcija, zajedno sa svima koji ih podržavaju“, ocenio je Matić, prenosi FoNet.

On podseća da se redakcija KRIK bavi istraživačkim novinarstvom, najizazovnijim, a često i najnezahvalnijim poslom u medijskoj sferi.

Istraživačko novinarstvo zahteva izuzetnu posvećenost osnovnim postulatima novinarstva, neverovatnu energiju, strpljenje i upornost, veliko znanje i još veću hrabrost. U proteklih 10 godina, većinu istraživačkih priča KRIK nisu zaobišla ozbiljna domaća i međunarodna profesionalna priznanja i nagrade, naveo je Matić.

On dodao da su novinari KRIK-a više puta bili dobitnici EU nagrade za najbolje istraživačke priče iz Srbije, kao i nacionalne nagrade „Dejan Anastasijević“.

Mnogo puta sam se uverio u snagu i profesionalizam, privrženost osnovnim postulatima, ne samo profesije, već i najvažnijim životnim vrednostima redakcije KRIK. To je redakcija koja neprestano radi u vanrednim okolnostima, ocenio je Matić.

Matić dodaje da je u ovom trenutku redakcija suočena sa više od 15 tužbi i sudskih procesa u slučajevima sa elementima SLAPP tužbi, najviše u Srbiji, a možda i regionu.

Kada se pogleda baza napada na novinare, koju vodi Nezavisno udruženje novinara Srbije, od osnivanja KRIK do danas zabeleženo je šest verbalnih pretnji, četiri napada na imovinu i 27 pretnji, a spisak obuhvata najmoćnije ljude u državi, od premijerke, potom i predsednice Skupštine Ane Brnabić, preko šefova BIA, ministara, policijskih moćnika, biznismena bliskih vlasti ili optuženih u velikim slučajevima kao što je Predrag Koluvija, ali i sudija.

Koncentracija neprijateljstva i moći koja stoji iza nerešenih pretnji, napada i pritisaka na redakciju KRIK, od kriminalne, preko tajkunske i političke, pretnji ugrožavanjem života, tužbi sa ciljem finansijskog iscrpljivanja i pretnji zatvorskim kaznama, čini ovu redakciju najugroženijom u regionu, ukazao je Matić.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi