Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Mediji na bosanskom jeziku – od negiranja jezika do hroničnog nedostatka novca
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

02. 07. 2025.

Autor: Nikola Kočović Izvor: NDNV

Mediji na bosanskom jeziku – od negiranja jezika do hroničnog nedostatka novca

Iako broj medija u Srbiji koji informišu na bosanskom jeziku zvanično nije poznat, gotovo svi oni se suočavaju sa istim problemima – od otvorenog negiranja bosanskog jezika i diskriminacije do nedostatka novca i kadrova.

Većina njih deluje na medijskoj sceni Novog Pazara, a direktor Televizije Sandžak Salahudin Fetić za svoj medij kaže da je jedan od retkih u Srbiji koji informiše javnost na bosanskom jeziku, sa posebnim fokusom na dešavanja u Sandžaku, bošnjačku i islamsku zajednicu.

Cilj im je, dodaje, da afirmišu društvene vrednosti i očuvaju nacionalni identitet Bošnjaka, uz pružanje prostora za teme koje su često marginalizovane u većinskim medijima.

Entuzijazam, volonterski rad i podrška zajednice

“Način funkcionisanja TV Sandžak je visoko profesionalan uprkos ograničenim sredstvima. Mali broj zaposlenih obavlja poslove montaže, novinarstva, produkcije i administracije, oslanjajući se na entuzijazam, volonterski rad i podršku zajednice. Ovakav pristup omogućio je televiziji da opstane i zadrži verodostojnost, ali i da razvije sopstvenu produkciju koja uključuje dokumentarne filmove, edukativne emisije, verski program i političku analizu”, rekao je Fetić.

Kao ključne probleme za razvoj TV Sandžak vidi diskriminaciju prilikom pristupa sredstvima na javnim konkursima, pogotovo Grada Novog Pazara koji 80 odsto opredeljenih sredstava daje jednom mediju, ali i ignorisanje lokalnih potreba i institucionalnu neosetljivost za lokalne medije.

 “Finansiranje je stalan problem, TV Sandžak se ne oslanja na centre moći, niti ima zagarantovan pristup stabilnim javnim fondovima kao brojni drugi mediji. Veliki problem je i raspodela sredstava medijima koji emituju sadržaj na bosanskom jeziku gde imamo primere iz prakse da novac za projekte na bosanskom jeziku dobijaju mediji iz Kraljeva, Užica i drugih sredina koje nemaju nikakve veze sa bošnjačkom zajednicom”, zaključuje Fetić.

 Strukturalna nepravda prema bošnjačkoj zajednici

 Glavna i odgovorna urednica portala “Takt info” Nusreta Brunčević dodaje da je još veći problem što ti mediji u svojim projektima bosanski jezik nazivaju “bošnjačkim” što je, kako kaže, direktno kršenje Ustava i zakona Republike Srbije u kojoj je bosanski, jedan od zvanično priznatih jezika.

 “Srbija se Zakonom o ratifikaciji Evropske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima obavezala se da se njene odredbe odnose na bosanski jezik, a naziv ‘bošnjački jezik’ je pravno neutemeljen, izmišljen i u funkciji brisanja identiteta Bošnjaka koji žive u ovoj državi. Time se ne samo narušava dostojanstvo jezika i naroda, već se i obesmišljava suština manjinskih prava”, navodi ona.

 Samim tim, stanje medija koji informišu na bosanskom jeziku vidi i kao nastavak “strukturalne nepravde prema bošnjačkoj zajednici”.

 “U ovakvom ambijentu, mi koji radimo na bosanskom jeziku snalazimo se sami – bez institucionalne infrastrukture i bez dugoročne podrške. Dok, s druge strane, primer mađarske zajednice pokazuje kako država – i matična i domaća – može i zna da podrži informisanje na jeziku manjine kroz sistemsku i stabilnu pomoć”, kazala je Brunčević.

 Dodala je i da bi što pre trebalo formirati redakciju bosanskom jeziku pri Radio televiziji Srbije, što je u nekoliko navrata tražilo i Bošnjačko nacionalno vijeće.

 “To nije nikakva privilegija, već minimum institucionalnog poštovanja i ispunjavanja Ustavnih i zakonskih obaveza prema jednom od naroda koji živi u ovoj zemlji. Ako želimo ozbiljno društvo, onda ne možemo manjinska prava tretirati kao administrativnu formalnost, niti dozvoliti da se bosanski jezik zloupotrebljava ili zamjenuje nepostojećim konstrukcijama radi projektnih poena”, poručila je ona.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi