Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Mediji koji izveštavaju o studentskim protestima ostali bez novca na konkursima širom Srbije
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

23. 05. 2025.

Autor: Violeta Glišić Izvor: Cenzolovka

Mediji koji izveštavaju o studentskim protestima ostali bez novca na konkursima širom Srbije

Prošli su oni koji podržavaju SNS, portali na kojima niko ne radi, zanatske radnje, oni koji svaki dan krše Kodeks novinara i koji nemaju veze sa gradovima u kojima su dobili novac - ali nikako ne oni koji o studentskim protestima redovno izveštavaju.

 Lokalne samouprave u mnogim gradovima i opštinama širom zemlje uskratile su novac na konkursima za javno informisanje medijima koji su pratili i izveštavali o studentskim protestima.

Umesto njih, novac su dobijale televizije bliske Srpskoj naprednoj stranci, portali na kojima niko ne radi, zanatske radnje, ili privatne produkcije i mediji iz glavnog grada koji krše novinarski kodeks.

Glavnu i odgovornu urednicu portala Jugpress iz Leskovca Ljiljanu Stojanović pitali su, kroz šalu i u nezvaničnom razgovoru u gradu, kako očekuje da dobije novac kada je izveštavala o protestima.

U Kragujevcu, dan pre zasedanja komisije koja odlučuje o medijskim projektima, do urednice Glasa Šumadije Jovanke Nikolić, kako je ona za Cenzolovku rekla, došla je informacija da će teško dobiti novac, jer je „stigla naredba sa vrha da se posebna pažnja obrati na Kragujevac”.

Sudeći po odluci komisije, pažnja je i te kako obraćena, budući da Glas Šumadije nije dobio ni dinar.

Bez novca iz gradske kase ostali su i portal Pressek, kao i jedine štampane novine u gradu Kragujevačke, čiji su projekti ranije ocenjivani najvišim ocenama. Sva tri medija su izveštavala o studentskim protestima, često prenoseći i uživo događaje na svojim profilima na društvenim mrežama.

Za Jovanku Nikolić ovakav ishod konkursa u Kragujevcu nije iznenađenje, jer u tom gradu postoji televizija koja se mimo zakona i dalje finansira iz budžeta grada. Radio-televizija Kragujevac dobija desetine miliona svake godine, kako bi se na njoj mogli pratiti mitinzi Srpske napredne stranke preuzeti sa TV Informer.

– Mislim da i oni znaju da je došao kraj vremenu u kome će nekompetentni odlučivati o bilo čemu, pa su ove godine rešili da u potpunosti odbace sve kriterijume, skinuli su rukavice i novac raspodelili svojim medijima. U Kragujevcu su to mediji koji izmišljaju konferencije, koji krše novinarski kodeks i nisu relevantni, jer ih Kragujevčani ne gledaju i ne čitaju, objašnjava urednica Glasa Šumadije.

Kako će Kragujevčane, umesto lokalnih medija, bolje informisati oni sa sedištem u Beogradu, Vranju, zanatsko-trgovinska radnja iz Velike Plane i produkcija iz Kraljeva, ostaje pitanje na koje još uvek odgovore nisu dali ni članovi komisije, ni lokalna samouprava.

Miljković Dabić: Da li su članovi komisije doneli odluku u Kraljevu?

Slično su prošli i mediji u Kraljevu. Najviše novca na tom konkursu otišlo je, kao i svake godine, Privrednom društvu Radio-televizija Kraljevo i Ibarske novosti, kao i Radio-televiziji Melos. Novac je prebačen i produkcijama iz Čačka, Vrnjačke Banje i Borče, kao i kraljevačkim portalima Narcis i Jorgovan, u vlasništvu Slavka Stijakovića, o kome je Cenzolovka već pisala.

Među dobitnicima na konkursu nema portala Krug, čija se uređivačka politika, po rečima glavne urednice Marine Miljković Dabić, izgleda ne dopada vlastima u Kraljevu.

– Odluka da naš portal ne dobije ni dinar na konkursu nije, po mom mišljenju, doneta na osnovu kvaliteta projekta koji smo prijavili, već zato što je naša uređivačka politika drugačija – radimo u interesu građana, a ne vlasti. Posao novinara nije da prepisuje saopštenja sa gradskih sajtova, već da postavlja pitanja o svim relevantnim temama. Ako je to razlog što smo ostali ispod crte, onda to nije poruka samo nama, već svim profesionalnim medijima da treba da budu tihi, poslušni, da ne talasaju. Mi na tu poruku ne pristajemo, kaže Miljković Dabić.

Nju posebno zabrinjava činjenica što u Kraljevu nisu navedeni razlozi za odbijanje projekata, kao i to što članovi komisije nisu potpisali rešenje. Oni su, po rečima naše sagovornice, potpis stavili na beli papir, čime dovode u sumnju čitavu proceduru, jer deluje kao da su dali blanko potpise za nešto o čemu odlučuje neko drugi.

Za razliku od Kragujevca i Kraljeva, konkurs u Kruševcu je svake godine bio predvidiv. Znalo se da će većinu novca dobiti Radio-televizija Kruševac, bliska vladajućoj stranci. Ovaj medij je i ovog puta, sa tri projekta, za televiziju, radio i portal istog imena, dobio 58 posto budžeta namenjenog medijima.

Novinari u Kruševcu kažu da je postojalo neko nepisano pravilo da svi mediji iz ovog grada dobiju neki novac na konkursu, makar on bio toliki da sa njim ne mogu da realizuje projekat, ali se bar održavao privid neutralnosti. Ove godine se, ipak, desilo da i mediji sa sedištem u Kruševcu ostanu ispod crte.

Jedan od takvih je portal Od‌jek, relativno mlad medij, u kome rade novinarke sa dugogodišnjim iskustvom. One su ovaj portal osnovale posle promene vlasnika u štampanom mediju u kome su radile više od jedne decenije.

– Prošle godine bili smo jedini lokalni medij koji nije prošao na lokalnom konkursu. Sredstva nam nisu odobrena ni ove godine, što smo i očekivale, posebno zato što smo jedan od dva medija koji na lokalu redovno izveštavaju sa protesta. Znatno više od svih ostalih dobila je lokalna televizija koja, od početka protesta u Kruševcu, nije objavila nijednu vest o okupljanju građana na ulicama, čak ni onda kada se okupilo oko 8.000 ljudi. Ove godine sredstva su odobrena i portalu za koji građani i građanke Kruševca ne znaju ni da postoji, a čiji je vlasnik čovek koji pokreće portale širom Srbije, kaže Danijela Pavlović, glavna urednica Od‌jeka.

Jugpress bez novca u Vlasotincu, u Leskovcu minimalno

Regionalna redakcija Jugpress ove godine je, po rečima glavne urednice Ljiljane Stojanović, prošla katastrofalno na gotovo svim konkursima na kojima je podnela projekte. U Vranju i Nišu nisu ni konkurisali. U Vranju je 97 posto budžeta otišlo za dve televizije bliske vlasti. Na konkursu u Vlasotincu nisu dobili ni dinar, dok im je komisija u Leskovcu udelila neku minimalnu sumu.

Po rečima sagovornice Cenzolovke, to je za nju bilo veliko iznenađenje, jer joj je u neformalnom razgovoru rečeno da ne treba da očekuju novac pošto su izveštavali sa studentskih protesta.

– U Leskovcu smo bili među onima koji su dobili najniže iznose. Mislim da je to bilo u stilu ‘hajde da im damo bilo šta da ne mogu ništa da kažu‘. Komisije su bile tako sastavljene da se unapred znalo ko može da prođe. Rezultati konkursa pokazuju da smo bili u pravu. U Vlasotincu su sredstva dobila dva medija koja ne postoje, za koje niko od nas ne zna. U Leskovcu su novac dobili mediji koji vesti nisu ažurirali mesecima, ističe Stojanović.

Ona kaže da se isto ponavlja iz godine u godinu, ali da je takav način raspodele ovog puta kulminirao i da je očigledno novac raspoređen po partijskim direktivama. Sve to dovodi u pitanje opstanak medija na jugu Srbije. Tako će nedeljnik Nova naša reč, jedini štampani medij južno od Niša, verovatno morati da pauzira štampanje. Stojanović kaže i da je i sam opstanak Jugpressa doveden u pitanje.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi