Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Ubijanje za fotografiju: Šta se krije iza jedinog snimka smrti u ratu u Jugoslaviji
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

23. 05. 2025.

Autor: Barbara Matejčić Izvor: birn.rs

Ubijanje za fotografiju: Šta se krije iza jedinog snimka smrti u ratu u Jugoslaviji

Dvojica ubojica, dvojica ubijenih, dvojica fotografa - ovo je priča o jedinim profesionalnim fotografijama egzekucije iz rata u bivšoj Jugoslaviji. Jesu li dvojica beogradskih mladića sa kamerama samo zabeležili brutalno ubistvo zarobljenika ili su njihovi objektivi bili ne samo svedoci već i saučesnici zločina?

Srijeda ujutro 22. septembra 1999. počela je kao bilo koji drugi dan u sudnici Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u Haagu. Toga dana se sudilo Goranu Jelisiću, Srbinu iz Bosne i Hercegovine. 

U sudnicu je ušao predsjedavajući sudac Claude Jorda, jedan od trojice sudaca koji su vodili slučaj – uz Fouada Riada i Almira Simoesa Rodriguesa. Jorda je tada bio u ranim pedesetim godinama, opušten Francuz lakog osmijeha na vrlo ozbiljnom zadatku prvog međunarodnog suda za ratne zločine nakon sudova u Nürnbergu i Tokiju. Vodio je računa o kolegama, posebno o prevoditeljima, znajući koliko su važni za proces koji se vodio na više jezika. Ponekad bi pitao obranu ili tužitelje jesu li dobro spavali. Kada se jednom šalio, a obrani to nije baš sjelo, rekao je u svoju obranu: „Pokušavam dosegnuti nivo legendarnog britanskog humora, ali nisam siguran da sam to u stanju.“ 

Toga se dana nije pokušavao šaliti. Znao je da će uskoro u sudnici biti prikazane fotografije na kojima se plastično vidi kako Jelisić ubija čovjeka. 

Ceo tekst pročitajte na sajtu BIRN-a.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi