Vesti
23. 05. 2025.
Postblokadna čistka u RTS-u
Zaposleni u RTS okupljeni oko Inicijative „Naš pRoTeSt“ apeluju na rukovodstvo da prestane sa osvetničkim ponašanjem prema radnicima koji se ne slažu sa uređivačkom politikom informativnog programa. Udruženje novinara Srbije i Sindikati saglasni, da se koriste „rupe u Zakonu“ i da je reč o svojevrsnoj odmazdi prema nepodobnim novinarima.
Kanal komunikacije zaposlenih u RTS a ujedinjenih u Inicijativi „Naš pRoTeSt“ i uredništva u informativnom programu i dalje je na različitim talasnim dužinama. Neusklađenost u frekfenciji rezultirala je disciplinskim postupcima koje je rukovodstvo RTS pokrenulo protiv novinara na radiju i televiziji, kao i otkazivanje honorarnih ugovora višegodišnjim saradnicima. „Naš pRoTeSt“ apeluje da se prestane sa osvetničkim ponašanjem i da se obustave disciplinski postupci. Između ostalog insistiraju, da rukovodstvo obelodani broj honoraraca koji kako tvrde rade više decenija mimo zakona.
“Od početka maja pokrenuli ste disciplinske postupke protiv troje kolega sa radija i televizije, a pojedinim koleginicama i kolegama koji su na honorarnim ugovorima već duži niz godina (što je protivzakonito) najavljeno je, da im ugovori neće biti produženi. Apelujemo, da prekinete sa takvim osvetničkim ponašanjem i počnete da radite u interesu svih koji rade na RTS-u, kao i u interesu građana koji vas plaćaju. Prekinite da se krijete iza svojih funkcija i da koristite pozicije moći da se obračunavate sa zaposlenima koji se ne slažu sa načinima na koji vodite našu kuću…”, saopštili su iz Inicijative „Naš pRoTeSt.“
U Udruženju novinara Srbije kažu da svakodnevno stižu pritužbe zaposlenih u RTS na sve jače pritiske i pretnje od starne rukovodstva, koje je neposredno nakon prestanka studentskih i građanskih blokada zgrada, javno pozvalo na otvaranje dijaloga.
„Zakon o javnom informisanju i medijima propisuje da novinari ne smeju biti kažnjenji zbog iznošenja svojih stavova i mišljenja, čak je to i emisiji rekao direktor Dragan Bujošević a glavni urednik informativnog programa Nenad Stefanović da je potrebno otvoriti dijalog. Ovaj način odnošenja prema novinarima i medijskim radnicima u RTS, UNS više vidi kao odmazu nego kao otvaranje dijaloga“, kaže Kristina Kovač Nastasić, urednica sajta UNS-a.
Saglasni su i u Sindikatu novinara i medijskih saradnika Srbije, da su najave rukovodstva RTS da neće produžiti ugovore novinarima u potpunom neskladu sa Zakonom.
„Ljudima koji su podržali studente se najavljuje da im neće produžiti ugovori to je jednako otpuštanju. Ali šta će oni uraditi, oni neće reći mi sad otpuštamo, već ugovor istiće, nema potrebe za tim radnim mestom, I? U Zakonu je sve ok niko se neće pozvati na Zakon o informisanju, i niko neće reći da je to zbog toga što su oni izašli i podržali studente. Mi to prepoznajemo kao pritisak i poruku, opasnu“, smatra Dragana Čabarkapa Sindikat novinara i medijskih radnika Srbije (SINOS).
Kada sve to znamo nameće se pitanje, kako da sačuvaju svojk posao zaposleni koji se nisu ogrešili ni o profesiju ni o Zakon.
„Svaka vlast hoće da kontroliše medij to je u prirodi vlatsi. Da li će uspeti zavisi od toga koliko smo mi organizovani i spremni da se odbranimo. Nažalost mi ovde imamao potpuno podeljenu medijsku scenu i politički i na svaki drugi način i sindikalno i ne može da se dogovore i to odgovara i ovoj vlasti da radi šta hoće“, kaže Čabarkapa.
„UNS im kontinuirano pruža pravnu pomć i to će i dalje raditi, a verujem da da bi im vrlo značila i jeste značajna podrška kolega iz redakcija u kojima rade i drugih redakcija“, kaže Kovač Nastasić.
Na naše pozive niko iz rukovodstva RTS nije odgovorio.
Komentari (0)
ostavi komentarNema komentara.