Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Mediji na tankom ledu
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

06. 02. 2013.

Autor: Sofija Babović Izvor: Večernje novosti

Mediji na tankom ledu

Lokalni mediji u Rasinskom okrugu čekaju novi zakon i Medijsku strategiju kako bi znali svoju konačnu sudbinu. Radnici ovdašnjih medija smatraju da osnova za opstanak ima i da bi bez njih najviše ostali uskraćeni gledaoci.

 

U Radio-televiziji Kruševac, koja se vidi i dalje od Rasinskog okruga, ističu da se svaka medijska privatizacija završila loše. Upozoravaju da su lokalni emiteri isključeni iz procesa odlučivanja o ovoj važnoj temi, koja se dobrim delom njih i tiče. Od 97 zaposlenih, većina prima minimalnu zaradu, a odnedavno su uveli i internet - izdanje.

- Nije tačno da zemlje EU ne znaju za termin regionalnih javnih servisa, budući da ih samo u Austriji ima devet, a u Norveškoj 16 - kaže Ivan Rizinger, glavni urednik RTK, osnovane 1991. godine.

I pored maksimalne zarade na markentingu u aktuelnoj privrednoj situaciji, sami teško mogu da opstanu.

- Imamo višak radnika, a nemamo svoj prostor, tako da je veliko pitanje koliko smo interesantni za privatizaciju. Ipak, uspevamo da održimo informativni program sa važnim temama za lokalnu zajednicu, a dnevno imamo dve - tri autorske emisije.

Gradonačelnik Bratislav Gašić kaže za "Novosti" da grad neće podržati nijednu nameru, ideju ili projekat koji nije u skladu sa državnom politikom, u ovom slučaju donošenje zakona kojim se eliminišu vladajuće političke strukture iz vlasništva medija.

- Ovaj potez smatram krajnje primerenim, potrebnim i po konsekvencama koje će uslediti društveno pozitivnim, jer se tokom prethodne četiri godine, model regionalnog javnog servisa pokazao kao krajnje utopistički - kaže gradonačelnik, koji kao najoptimalniji model funkcionisanja lokalnih televizija vidi konzorcijum radnika. On kaže da bi grad mogao da pomogne u vezi sa prostorom.

Protiv privatizacije su i na RTV Trstenik, gde rade 32 zaposlena.

- Ne mislim da privatizacija garantuje objektivno informisanje - navodi Jovan Marinković, direktor RTV Trstenik.

- Verujem da je opštini u interesu da ima javni servis i da ga delom finansijski pomaže. Zasad, imaju razumevanja.

Konačan stav države prema lokalnim medijima čekaju i na RTV Brus i na Radiju Ćićevac, sa devetoro stalno zaposlenih.

- Traži se model funkcionisanja, budući da je najavljeno da status javnog preduzeća neće biti moguć, a gledaocima smo sigurno važni, jer im je televizijski program sa lokalnim temama na raspolaganju od 10 do 22 sata, dok je radno vreme radija non-stop.

Kad je reč o Aleksandrovcu, opština odnedavno finansira "Župske novine". Ovaj gradić i Varvarin nemaju svoje televizije, ali imaju jasan stav: medije ne bi trebalo da kontroliše nijedna vlast.

- To je jedini način da mediji u većoj meri budu nezavisni, i da se oslobode onih koji su zahvaljujući partijskim vezama zalutali u novinarske vode - isitče za "Novosti" Gvozden Zdravić, vlasnik i glavni urednik regionalnih novina "Rasina pres", koje se distribuiraju u Rasinskom, Raškom i Pomoravskom okrugu.

- Iako vlastodršcima na lokalu ne odgovara puna privatizacija medija, ona bi u velikoj meri rasteretila budžete.

Budžet

Grad Kruševac izdvaja 37 miliona dinara za RTK, Trstenik medije pomaže sa 27 miliona dinara, dok je iz budžeta za RTV Brus izdvojeno 17 miliona dinara.

Vesti sa interneta

Meštani Rasinskog okruga sve više se okreću internet medijima, a glavne informacije čitaju na "on-lajn" izdanjima nacionalne štampe, nacionalnih televizija, kao i na "Fejsbuku". Popularni su sajtovi 037 INFO, Rasina net, Kruševac on-lajn, Aleksandrovac net, Brus onlajn, Trsteničani kom, Ćićevac-net.

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi