Naslovna  |  Aktuelno  |  Vesti  |  Bez komentara o prodaji TV "Foks"
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Vesti

08. 10. 2008.

Izvor: Politika

Bez komentara o prodaji TV "Foks"

Prethodnih dana učestale su medijske spekulacije o prodaji pojedinih domaćih televizija koje imaju nacionalne dozvole i programom pokrivaju područje cele Srbije. Sudeći po njima, televizija „Avala”, umesto domaćeg, ubuduće bi mogla da dobije kao vlasnika nemačku kuću RTL koja na konkursu 2006. nije uspela da dobije nacionalnu licencu. U javnosti se, i ne prvi put, pojavila i priča da će i TV „Foks” biti prodata i to drugoj američkoj kući Si-Em-I, koja bi, pored ove, otkupila i „Foksove” TV stanice u Bugarskoj i Letoniji.
Ovakve tvrdnje, po pravilu, potiču od dobro obaveštenih, ali i bezimenih izvora.

– Nemamo nikakav komentar – kaže Slađana Paunović, pi-ar koordinator TV „Foks”, i podseća da su i ranije plasirane takve priče, tako da ova televizija na njih više neće reagovati.

Da li je moguće neka od televizija sa nacionalnom frekvencijom promeni vlasnike mimo znanja Republičke radiodifuzne agencije (RRA) koja emiterima daje dozvole i obavlja nadzor nad njihovim radom?

– Tako nešto nije moguće. Mi smo i do sada imali zahteve za promenu vlasničke strukture, u delu koji zakon dozvoljava, i očekujemo da nam se i za sve buduće promene vlasništva obrate emiteri i potencijalni novi partneri, kako bi RRA dala saglasnost. Do sada nisu nam se obraćali ni sa „Foksa”, ni sa „Avale”. Inače, svaka promena vlasničke strukture bez saglasnosti RRA bila bi teža povreda Zakona o radiodifuziji i, ako bi se to dogodilo, takvim stanicama mogli bi da oduzmemo dozvolu. Ne verujem da bi bilo ko toliko rizikovao – kaže Goran Karadžić, zamenik predsednika Saveta RRA.

O takvim stvarima, po pravilu, emiteri i potencijali interesenti prethodno pregovaraju, pa on ne isključuje mogućnost da se takvi dogovori vode i u slučaju pomenutih dveju televizija. Međutim, naglašava da tek kada se dogovori postignu, onda su obavezni da se obrate RRA dopisom u kome se navodi sa kojim procentom novi partner hoće da uđe u posao, odnosno u kojoj meri će biti promenjena dotadašnja vlasnička struktura. Kupoprodaje stanica ne znače da se u paketu „pazari” i dozvola.

–Ne može se preneti više od 49 odsto vlasništva, a dozvola je neprenosiva. To znači da kompanija koja je dobila dozvolu na konkursu mora do isteka važenja dozvole biti u vlasničkoj strukturi najmanje u visini od 51 odsto. Dakle, moraju biti većinski vlasnik – kaže Karadžić.

Kako objasniti tako učestale priče da se nacionalne stanice prodaju, odnosno kupuju?

– Oni koji su konkurisali i dobili dozvole možda su očekivali da će imati veći rejting i sa postojećim verovatno nisu zadovoljni, jer ne prihoduju dovoljno sredstava i smatraju da će nekom dokapitalizacijom ili prodajom udela stanje poboljšati. Pretpostavljam da bi to mogao da bude logičan razlog – kaže Karadžić.


M. Petrić

Komentari (0)

ostavi komentar

Nema komentara.

ostavi komentar

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni.

Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove UNS-a.

Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu unsinfo@uns.org.rs

Saopštenja Akcije Konkursi